Oszczędna łazienka – co i jak?

    -

    Jeśli projektujesz nową łazienkę lub przeprowadzasz remont już istniejącej łazienki, częstym punktem rozważań nad zakresem prac i właściwościami sprzętów są oszczędności. Nawet jeśli do niedawna myślenie nad oszczędnościami w łazience nie gościło w Twojej głowie, drożejące ciągle media, woda, energia elektryczna gaz, a nawet ścieki, skutecznie mogą przekonać Cię do zainstalowania oszczędnych wariantów typowego sprzętu łazienkowego.

    W porównaniu ze sprzętami montowanymi kilka czy kilkanaście lat temu, dzisiejsze sprzęty łazienkowe umożliwiają poczynienie pewnych oszczędności zupełnie bez Twojego czynnego udziału.

    Baterie łazienkowe

    Pierwszym krokiem w projektowaniu Twojej nowej oszczędnej łazienki powinno być zapoznanie się z ofertą nowoczesnych baterii. Już wiele osób przekonało się do modeli jednouchwytowych, dzięki którym w znacznie krótszym czasie można ustawić preferowaną temperaturę wody. Większość z nich wyposażona jest również w perlatory. Perlator to niewielkie sitko montowane na końcu baterii. Perlator powoduje mieszanie strumienia wody z powietrzem, przez co strumień wody staje się subiektywnie silniejszy – mniej wody, a mycie równie skuteczne!

    Możesz pójść o krok dalej i wybrać inteligentną baterię łazienkową. Taka bateria jest znacznie lepiej przygotowana do oszczędzania, i jest bezpieczniejsza dla dzieci i osób starszych, którym ustawienie właściwej temperatury wody sprawia problem. Producenci zaopatrzyli je w różnego rodzaju zabezpieczenia, zmniejszające strumień wody do 60 % wartości maksymalnej, a temperaturę do 38°C. Aby uzyskać wyższe wartości, konieczne jest pokonanie blokady.

    Możesz się bać, że taka inteligentna i oszczędna bateria będzie wyglądała jak z filmu science fiction – niepotrzebnie. Urządzanie łazienki może zyskać nowy blask dzięki nowoczesnym bateriom, których techniczne rozwiązania nie przeszkadzają w tworzeniu pięknych form.

    Nie zapomnij o prysznicu – tu również możesz zamontować słuchawkę napowietrzającą wodę, bądź wybrać deszczownicę. Deszczownica nie tylko wygląda intrygująco, a kąpiel pod nią nie tylko jest wyjątkowo przyjemna – każdy z modeli deszczownic dostępnych na rynku również ma system napowietrzający. Przyjemność połączona z ekonomią – chcesz czegoś więcej?

    Małe spłukiwanie

    Jeszcze do niedawna spłukiwanie nieczystości w domowych toaletach łączyło się z każdorazowym użyciem około 10 l wody pitnej. Dzisiejsze spłuczki produkowane są z myślą o ekonomii użytkowania. Ogromna część spłuczek wykorzystuje maksymalnie 6l wody. Posiadają również dodatkową funkcję, pozwalającą na użycie połowy objętości wody. Ich obsługa polega na wybraniu odpowiedniego przycisku na obudowie, małego lub dużego.

    Dla poczynienia większych oszczędności, zamiast wody pitnej, możesz w łazienkowych spłuczkach wykorzystać wodę już raz wykorzystaną w gospodarstwie domowym – szarą wodę. Może to być woda z płukania naczyń, czy prania, zbierana w dodatkowym zbiorniku. Do tego celu można wykorzystać również wodę pochodzącą z opadów bądź nawet wodę deszczową – gotowe instalacje znajdziesz już nawet w supermarketach budowlanych.

    Jeśli większość Twoich domowników to mężczyźni, powinnaś rozważyć zamontowanie pisuaru bezwodnego. Takie urządzenie pozwoli Ci zaoszczędzić całkiem sporo wody, i to za niewielkie pieniądze.

    Ciepła woda na każdą kieszeń

    Sposobów na oszczędności w ogrzewaniu wody jest kilka – niestety większość z nich nadaje się do zastosowania raczej w domach jednorodzinnych – głównie ze względu na konieczność dość dużej ingerencji w instalację. Ale po kolei.

    Podgrzewacze solarne – cienkie zbiorniki montowane na dachu budynku. Nie ogrzewają dużej ilości wody naraz, ale do mycia rąk sprawdzą się bez problemu.

    Podgrzewacz przepływowy czy bojler – jeśli masz małą rodzinę, lub większość czasu spędzacie poza domem, zainwestujcie w przepływowy podgrzewacz wody. Nie dość, że uruchamia się on tylko, gdy jest potrzebny, to nie zużywa prądu na podtrzymanie temperatury wody – jak wspomniany bojler.

    Bojler połączony z instalacją CO – jeśli masz kotłownię, możesz pokusić się o zamontowanie bojlera włączonego do instalacji centralnego ogrzewania. Koszt ogrzania zbiornika wody będzie niższy niż koszt prądu, który byś zużyła na podgrzanie tej samej ilości wody – jednak pamiętaj, że to rozwiązanie działa tak długo, jak długo trwa sezon grzewczy. Musisz mieć na uwadze, że na sezon wiosna-lato konieczne będzie stosowanie innego systemu, bądź rozpalanie w piecu za każdym razem, gdy potrzebujesz ciepłej wody.

    Oszczędność energii cieplnej

    Jednym z elementów związanych z użytkowaniem łazienki jest jej ogrzewanie. Wiele osób w znacznym stopniu ogrzewa łazienki utrzymując temperaturę na stałym poziomie. A to duży błąd – w większości budynków mieszkalnych łazienka jest końcowym pomieszczeniem wędrówki powietrza, skąd wyrzucane jest ono kanałem wentylacyjnym na zewnątrz.

    Ważne jest, byś uświadomiła sobie, że z łazienki nie korzystasz bez przerwy. O ile komfort termiczny w salonie jest istotny przez dużą część doby, o tyle w łazience wyższą temperaturę potrzebujesz tylko, gdy z niej korzystasz.

    Podstawą oszczędności poczynionych w ogrzewaniu jest zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu i dogrzewanie łazienki jedynie w momentach, kiedy jest to potrzebne. Umożliwiają to grzałki elektryczne montowane w tradycyjnych grzejnikach drabinkowych lub maty elektryczne, które montuje się w chwili układania posadzki.

    Nawet najmniejsze oszczędności poczynione w łazience mogą okazać się sporą kwotą w skali roku, którą możesz wykorzystać w ciekawszy sposób. Dlatego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania techniki łazienkowej. Tym bardziej, że często wychodzą one spod projektów znanych artystów wnętrz.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza