Łazienka jest niewątpliwie pomieszczeniem które powinno kojarzyć się z relaksem, odpoczynkiem i dbaniem o samego siebie. Urządzenie tego ważnego dla domu „pokoju” powinno być więc dokładnie przemyślane, a dobierane meble i akcesoria winny odzwierciedlać jego charakter i funkcje.

Oprócz podstawowych mebli i urządzeń, które znajdziesz w każdej łazience powinnaś zadbać o to, aby niewielkim nakładem pracy i kosztów sprawić, aby pokój ten stał się prawdziwym domowym zakątkiem relaksu, a przy okazji ładnie i estetycznie prezentował się dla odwiedzających gości. Warto pomyśleć o małych rzeczach, które ucieszą oko nie tylko twoje, ale także reszty domowników i wszystkich innych, którzy zawitają w naszej łazience. Co możesz zrobić aby upiększyć wnętrze łazienki?

Po pierwsze – ręczniki. Zapewne posiadasz kilka wymiennych ręczników, z których te aktualnie używane powieszone są na specjalnym wieszaku. Aby ręczniki stanowiły prawdziwą ozdobę łazienki trzeba tak dobrać ich kolory i wzory, aby pasowały do ogólnego jej koloru i wyglądu. Warto wybierać ręczniki w odcieniu ciemniejszym od koloru ścian, ale w tej samej barwie. Zaakcentuje to charakter koloru a sama łazienka nabierze świeżości.

Ważne jest również, aby wybierać gładkie ręczniki (lub takie z prostą aplikacją) przy wzorzystych ścianach, aby wszystko dobrze ze sobą harmonizowało. Ten aspekt ma znaczenie głównie przy dużych, kąpielowych ręcznikach, zawieszonych na podłużnych wieszakach, które umożliwiają pokazanie całego ręcznika. Aby ręcznik wyglądał świeżo i upiększał łazienkę należy wyprasować go przed powieszeniem. Nawet ładne i kolorystycznie dobrze dobrane ręczniki, które są wymięte i nierówno zawieszone, od razu kojarzą się z niechlujstwem i niedbalstwem gospodyni domowej. Trudno, aby prasować ręcznik po każdej kąpieli, zadbaj jednak, aby chociaż przed przyjściem umówionych gości wymienić ręczniki na czyste, świeże i wyprasowane. Znajomi na pewno docenią starania i poczują się u w twojej łazience jak w łazience wielogwiazdkowego hotelu.

Po drugie – firany, żaluzje, rolety. Tutaj równie ważny jest odpowiedni kolorystyczny ich dobór. Przesadzone, zbyt falbaniaste, wzorzyste czy wielokolorowe mogą sprawić wrażenie chaosu i taniej jakości. Oczywiście jest to kwestia gustu, jednak najlepiej stosować się tu do zasady bezpiecznego minimalizmu. Nie ważne również czego używasz do zasłonięcia okien, ważne aby stwarzało to możliwość komfortowego załatwienia swoich potrzeb i bezstresowej wizyty w łazience. Niedopuszczalne jest, aby w mieszkaniu zlokalizowanym na parterze, lub sąsiadującym z blisko usytuowanym innym budynkiem nie dało się skutecznie zasłonić widoku na wnętrze łazienki. Przeźroczyste firanki, chociaż zwiewne, powabne i cieszące oko, nie zapewnią niestety takiego komfortu. W łazienkach najlepiej sprawdzają się użyteczne rolety, które – mimo iż mniej romantyczne i ozdobne – spełniają dobrze swoją funkcję. Z resztą istnieje bogata oferta przeróżnych rodzajów rolet, z których nawet najbardziej wymagającemu uda się wybrać coś dla siebie.

triki dekoratorskie kolor we wnetrzu

Po trzecie – ozdoby. Z ilością ozdób nigdy nie należy przesadzać, jednak gdy łazienka pozbawiona jest blasku a jej ściany utrzymane są w smutnych lub pastelowych barwach można pomyśleć o zastosowaniu małych dodatków, które rozweselą jej oblicze. Dobrym pomysłem jest naklejenie specjalnych naklejek na ściany bądź białe elementy wyposażenia, takie jak piecyki gazowe. Małe lub większe, kolorowe lub stonowane motylki, kwiatki lub listeczki z pewnością rozpromienią wnętrze smutnej dotąd łazienki. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu umiaru z ilością oraz rozmieszczeniem. Najlepiej skupić kilka małych naklejek w jednym, dwóch, góra trzech miejscach, zamiast obklejać równomiernie całe ściany.

Innym pomysłem są dodatki położone w rogu wanny lub umywalki albo nawet na lustrze lub otwartej szafce. Z wypoczynkiem i odświeżeniem na pewno kojarzyć się będą muszelki morskie skupione w narożu wanny. Można położyć jedną dużą muszlę lub kilka małych muszelek. Uczucie relaksu spotęguje stylowa, pachnąca świeca postawiona w pustym dotąd miejscu, lub zapachowe suszone płatki kwiatów w rozkosznym koszyczku lub nawet rozsypane na półce.

W przypadku dużych łazienek z wolnym przynajmniej jednym kątem ścian, pięknie udekoruje jej wnętrze większy wazon z suszonymi kwiatami, lub roślinnymi kompozycjami, nawiązującymi np. do aktualnej pory roku. Inną ozdobą będą dobrze skrojone, pasujące dywaniki pod wannę i toaletę oraz na klapę muszli klozetowej. Warto odpowiednio dobrać je kolorystycznie, podobnie jak w przypadku ręczników i zasłon. Kolejne, z czym możesz poeksperymentować w łazience to żyrandol. Niekoniecznie musi być to proste szklane kółko umieszczone tuż przy suficie. W wysokich pomieszczeniach łazienkowych spuść nieco lampę i dobierz stylowy, aczkolwiek nie minimalistyczny kształt klosza. Sprawi to wrażenie ciepła i bezpieczeństwa i złagodzi surowość wysokich ścian.

Po czwarte – zapach. Każdy z nas chciałby cieszyć się pięknym zapachem unoszącym się w powietrzu zaraz po otwarciu drzwi łazienki. Nie ma nic prostszego, wystarczy nabyć odświeżacz powietrza, których szeroka gama jest do wyboru w każdym sklepie. Najbardziej funkcjonalne są odświeżacze z czujnikiem ruchu, aktywujące się za każdym razem, gdy tylko ktoś przekroczy próg łazienki, lub takie, które wypryskują świeży zapach co pewien, ustalony wcześniej czas. Zawsze przyda się również zwykły odświeżacz w aerozolu, który można w każdej chwili samodzielnie zaaplikować odświeżając zapachy w łazience.

Pamiętaj jednak, że aby utrzymać ładny zapach nie wystarczy stosować odświeżaczy. Konieczne jest częste i dokładnie mycie i odkażanie muszki klozetowej oraz czyszczenie rur, bo to są główne źródła powstających niezbyt przyjemnych dla nosa zapachów.