Upływający czas jest nieubłagany dla kobiecych piersi. Już po 30 roku życia zaczynają tracić one tkankę tłuszczową, a to sprawia że stają się mniej jędrne. Choć procesu starzenia nie da się powstrzymać, to można go znacząco opóźnić. Sprawdź, jak zmienia się kondycja biustu w różnych etapach życia i poznaj zalecenia brafitterki Dalia, jak dłużej cieszyć się jego dobrą kondycją.

Prawdopodobnie biust kobiety starzeje się szybciej niż pozostałe części ciała. Wynika to z faktu, iż tkanki są tam wyjątkowo delikatne. W zależności od okresu życia, piersi zmniejszają lub zwiększają swoją wielkość. Szereg procesów hormonalnych zachodzących w ciele kobiety podczas ciąży, cyklu menstruacyjnego, a nawet tycia czy chudnięcia osłabia jego delikatne struktury.

Biust 30+

To moment, w którym ilość tkanki gruczołowej przeważa nad ilością tkanki tłuszczowej. W rezultacie piersi wydają się mniej pełne. Utrata jędrności w tym okresie może nastąpić też wskutek przebytej ciąży oraz laktacji. Wówczas skóra jest narażona na rozciągnięcie oraz rozstępy. By im zapobiec, warto do codziennej pielęgnacji biustu włączyć preparaty o działaniu odżywczym, ujędrniającym i modelującym. W ten sposób przygotujemy ciało na zmiany hormonalne, jakie czekają nas podczas ciąży – w tym gwałtowne tycie lub chudnięcie. Panie po 30 roku życia nie powinny zapominać również o profilaktycznych badaniach usg. Zaleca się, by wykonywać je raz do roku.

Biust 40+

Charakterystyczna w tym przedziale wiekowym jest zmiana gęstości biustu i rozluźnienie więzadeł, odpowiadających za sprężystość. By przeciwdziałać takiemu stanowi, warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie piersiowe m.in. codzienne pompki lub ściskanie przed sobą piłki. Charakterystyczna w tym wieku jest również ciemniejsza obwódka sutka oraz jego obwisły stan, spowodowany często nadmierną ekspozycją na słońce. Poza samokontrolą, piersi 40 latek powinny być raz do roku sprawdzane poprzez zarówno usg, jak również mammografię.

Biust 50+

Okres menopauzy to czas, w którym piersi przechodzą najdrastyczniejszą przemianę. Wskutek spadku produkcji hormonów żeńskich, więzadła sutków rozciągają się, czego konsekwencją jest obwisły biust. Częsta dolegliwością jest również nadmierna tkliwość tej części ciała. By uniknąć nieprzyjemnych objawów, zaleca się dobieranie dobrze podtrzymujących biustonoszy, które charakteryzują się mniej uciskającą konstrukcją. Dalia proponuje ze swojej szerokiej oferty, modele oznaczone jako K02. Te miękkie, wykonane z dzianiny warianty, idealnie zbierają biust. Dodatkowo, dzięki wprowadzeniu fiszbiny bocznej, nawet najobfitsze piersi są stabilnie podtrzymane – tłumaczy Iwona Miklusiak, brafitterka Dalia. Niezależnie od wieku pamiętaj jednak o tym, że dobrze dobrany stanik jest podstawą dbałości o biust. Przy jego wyborze, należy kierować się przede wszystkim komfortem, a dopiero potem wyglądem. Zadbaj o to, by dobrze przylegał do obwodu, a miseczki odpowiednio unosiły piersi, nie spłaszczając ich. Jeśli masz kłopot z doborem odpowiedniego modelu czy rozmiaru – udaj się po pomoc do profesjonalnej brafitterki – doradza Iwona Miklusiak. W dalszej kolejności pomyśl o kosmetykach pielęgnujących oraz nie zapominaj o porcji aktywności fizycznej. To klucz do przedłużenia dobrej formy Twojego biustu!