Pogrzeby są głęboko zakorzenioną częścią ludzkiej kultury, służąc jako sposób na uhonorowanie i upamiętnienie tych, którzy odeszli. Choć tradycyjne pogrzeby, które mają podtekst religijny, nadal są najpopularniejsze, rośnie zapotrzebowanie na ceremonie świeckie, które odzwierciedlają przekonania i wartości ateistów. W jaki sposób odbywają się takie ostatnie pożegnania? Jak je zorganizować?

Jak wygląda pochówek ateisty?

Ateista, czyli osoba, która nie wierzy w istnienie bogów, najczęściej nie chce, aby jego pochówek miał charakter religijny. Właśnie dlatego takie pogrzeby organizowane są jako świeckie – niereligijne.

Pochówek ateisty może odbywać się zarówno jako pogrzeb urnowy, czyli razem z kremacją, jak i z trumną, czyli ciało chowane jest wtedy w trumnie.

Podczas ceremonii pogrzebowej najczęściej uczestniczy tak zwany mistrz ceremonii, którego głównym zadaniem jest odczytanie przemowy pogrzebowej.

Pogrzeb ten może być również uzupełniony o inne usługi, na przykład może obejmować stypę w restauracji, transport dla żałobników, usługi muzyczne, na przykład orkiestrę, trębacza, śpiewaczkę.

Planowanie pogrzebów dla ateistów

Gdy planuje się pogrzeb dla ateisty, warto zdecydować się na polecany dom pogrzebowy Gliwice – https://quovadis-pogrzeby.pl/ to jedno z tych miast, gdzie takie usługi są dostępne. Jego pracownicy będą mogli wtedy zaoferować kompleksowe wsparcie w poniższym zakresie:

Transport ciała

Zakłady pogrzebowe oferują usługi w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu zwłok, a także ich przechowywania.

Sprzedaż trumien i urn

W zakładzie pogrzebowym można wybrać trumnę albo urnę dla zmarłego. Do wyboru jest wiele wariantów.

Kremacja

Gdy rodzina chce zlecić kremację, dom pogrzebowy może zająć się wszystkimi sprawami związanymi z tą procedurą.

Wybór miejsca pochówku

Na pogrzeby ateistów często wybiera się świeckie miejsca, takie jak domy pogrzebowe albo kaplice pogrzebowe. Lokalizacje te zapewniają neutralną i komfortową przestrzeń do ceremonii ostatniego pożegnania.

Mistrz ceremonii

Ceremonię pogrzebową może poprowadzić świecki mistrz pogrzebowy, którego zamówieniem może zająć się dom pogrzebowy.

Oprawa muzyczna

Wybór muzyki ma kluczowe znaczenie dla atmosfery ceremonii. Na wielu pogrzebach ateistów pojawiają się fragmenty literackie, poezja lub muzyka odzwierciedlająca przekonania i osobowość zmarłego.

Usługi dodatkowe

Ponadto domy pogrzebowe mogą zaoferować kompleksowe usługi dodatkowe, na przykład w ramach wynajmu namiotów pogrzebowych, organizacji transportu, stypy, także innych usług zgodnie z życzeniami klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj