Moda dosięga również przestrzeni, jakie urządzamy – niezależnie od tego, czy jest to tylko (albo aż) nasze mieszkanie czy też lokal usługowy czy wnętrza budynków publicznych. Rozmaite style, które pojawiają się na tapecie od jakiegoś czasu mogą się również zgrabnie przenikać. Jak stworzyć wnętrze, które szybko się nie zestarzeje?

Minimalizm – ponadczasowa prostota

Dobrze jest postawić na to, co daje duże możliwości późniejszych modyfikacji, a ponadto nie schodzi ze stron nowoczesnych projektów wnętrz. Prostota ponad wszystko – czyli styl minimalistyczny od dłuższego czasu święci triumfy w nowoczesnych aranżacjach. Jego siła kryje się również w możliwościach, jakie daje – może stanowić doskonałą bazę, podstawę dla dalszych stylizacji. W pomieszczeniu, które zaaranżujesz minimalistycznie masz prawo umieścić elementy, które będą nacechowane estetycznie – industrialne, rustykalne, retro, pop-art. Ten styl pozwala rozwijać się w eklektyzm, który jest we wnętrzach bardzo już mile widziany.

Styl skandynawski – nieśmiertelny i łagodny władca wnętrz

Póki co wnętrza skandynawskie zupełnie nie tracą na popularności, a ich wariacje mogą być nieskończone. To wciąż pokłon dla minimalizmu, ale skupionego wokół natury. Drewno to najważniejszy materiał wnętrz skandynawskich, biel to najważniejszy ich kolor. Jednak ze względu na swoją prostotę styl ten daje także pole do eksperymentów. Nowoczesne wnętrza nie muszą być zimne, ale mogą być jednocześnie minimalistyczne, na co doskonałym przykładem może być zbiór inspiracji w artykule: „Styl skandynawski w nowoczesnym wydaniu – najnowsze inspiracje”. Można tam podziwiać wnętrza, która bardzo mocno bazują na szwedzkim ładzie i prostocie, ale mają wiele bardzo współczesnych cech – modernistycznych, industrialnych, eko czy pop.

domifikacje poradnik projektowania wnetrz 1

Nowoczesne wnętrza – lofty

To hit, który opanował umysły projektantów. Jeśli nie uda Ci się zdobyć wielkiej, pofabrycznej przestrzeni, nie martw się. Obecnie powstałe soft-lofty to nieco skromniejsze wersje aranżacyjne industrialnych apartamentów. Mieszkania w bloku i studia w nowo powstałych budynkach mieszkalnych również mogą być zaprojektowane w takim stylu. Również jeśli urządzasz restaurację, kafejkę czy biuro możesz aranżować je w industrialnym charakterze. Styl ten łączy minimalizm z fabrycznym zacięciem – duże przestrzenie, cegła, okna długie na całą ścianę, metal i surowe materiały to to, co jeszcze przez dłuższy czas będzie mile widziane w nowo urządzanych wnętrzach. Co więcej styl loftowy świetnie odnajduje się wraz z aranżacjami retro, a także elementami skandynawskimi, rustykalnymi czy starym (nowym?) dobrym minimalizmem.

domifikacje poradnik projektowania wnetrz 3

Wiecznie modnie – aranżacje ponadczasowe

Jeśli nie chcesz robić remontu co 2 lata, postaw na prostotę, klasykę, meble, które niekoniecznie utracą swój wdzięk w dobie kolejnej mody. Niektóre trendy są jedynie chwilowe, a dobry projektant wnętrz potrafi się im oprzeć na rzecz ponadczasowego stylu. Jeśli popatrzymy na niektóre modernistyczne wnętrza amerykańskie, które liczą sobie już pół wieku, zobaczymy, że również współcześnie prezentują się naprawdę nieźle.