Test na menopauzę – kiedy warto go wykonać?

    -

    Dzięki obserwacji własnego ciała czujemy się spokojne i bardziej świadome siebie. Ale gdy wchodzimy w kolejny etap życia niespostrzeżenie lub gdy nagle organizm nas zawodzi, czujemy się zaniepokojone. To moment, w którym jak najszybciej chcemy skontrolować co się dzieje, myślimy jak to sprawdzić?

    Komfort wynikający z wiedzy o tym, co dzieje się z Twoim organizmem jest bezcenny. To właśnie z tych pobudek medycyna z dnia na dzień jest o krok dalej, chcąc zapewnić nam jak najlepszą jakość życia. Już teraz kobieta może znacznie złagodzić objawy przekwitania, ale ma również możliwość poznania czasu kiedy ta zmiana nastąpi.

    Czas, czas, czas… czy to już niedługo, czy właśnie teraz?

    Warto obserwować swoje ciało i wykonać test na menopauzę – ta wiedza pozwoli Ci przygotować się na zmiany i zadbać lepiej o zdrowie.

    Test menopauzalny pozwoli uniknąć sytuacji, w której przy huśtawce nastrojów stoisz przed faktem i nie wiesz co się dzieje. Taki test jest również nieinwazyjny oraz dużo tańszy niż specjalistyczne badania laboratoryjne, a jego wiarygodność jest bardzo wysoka.

    W Polsce w okresie menopauzalnym, czyli po 45. roku życia, jest ponad 8 mln kobiet. To prawie 30% wszystkich kobiet w naszym kraju.

    W gruncie rzeczy każda z kobiet powinna wyczuwać zachodzące zmiany, ale w rzeczywistości to nie jest takie łatwe. Czasem ignorujemy objawy, a czasem po prostu trudno odróżnić co jest symptomem a co nie.

    Jedna trzecia życia współczesnej kobiety przypada na okres po menopauzie. Gdy wchodzisz w okres menopauzy tracisz parasol hormonalnej ochronny (estrogenów), a w Twoim organizmie zachodzi wiele zmian.

    Wykonaj już teraz test na menopauzę – zobacz jakie to proste.

    Menopauza i poprzedzające ją klimakterium (zwane też przekwitaniem) oznacza okres w życiu kobiety, kiedy jej ciało powoli, krok po kroku, traci zdolność do reprodukcji. Jajniki nie uwalniają jajeczek, a więc kobieta nie może już zajść w ciążę.

    Jest to również faza dynamicznych zmian hormonalnych, które wpływają na gospodarkę całego organizmu. Niestety pojawia się również szereg uciążliwych objawów:

    • uderzenia gorąca i zlewne poty, kołatanie serca
    • nawracające infekcje dróg moczowych, obniżenie i wypadanie narządów płciowych
    • nietrzymanie moczu
    • zaburzenia libido
    • nerwowość, przygnębienie, depresja, ogólne osłabienie
    • zmniejszenie elastyczności skóry, wypadanie włosów
    • osteoporoza

    Warto pamiętać również, że po okresie menopauzy wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory, dlatego tak ważna jest świadomość tego stanu i regularne badania!

    Boimy się badać – dlaczego tak się dzieje?

    Boimy się wykonywania jakichkolwiek badań. Dlaczego? bo obawiamy się diagnozy.

    To najpoważniejszy z lęków, z którymi powinnyśmy się uporać. Podejście typu „czuję, że coś jest nie tak, mój organizm się zmienia – ale jednak wolę nie wiedzieć”, jest niczym innym jak zwiększaniem prawdopodobieństwa znalezienia się w momencie kiedy objawów nie będzie się już dało dłużej ignorować.

    Panie, powinnyście się skoncentrować się na tym co najważniejsze – pełnym komforcie kobiecości i własnym zdrowiu.

    woman bench stand by blonde 157622

    Testy menopauzalne – co wykrywają?

    Podstawą procesu przekwitania jest spadek produkcji estrogenu. Powoduje to znaczny wzrost stężenia hormonu FSH – to właśnie on wraz z innymi hormonami są w stanie wskazać czy menopauza jest już blisko.

    Testy na menopauzę, które możesz wykonać w domu są oparte o badanie podwyższonego poziomu FSH w moczu.

    Podczas normalnego cyklu miesiączkowego, stężenie hormonu folikulotropowego (FSH) zmienia się w zależności od fazy cyklu. Wraz z wiekiem zmniejsza się wydzielanie estrogenu powodując, tym samym na zasadzie sprzężenia zwrotnego, wzrost wydzielania FSH. Natomiast u kobiet w okresie menopauzy obserwuje się stały znaczny wzrost poziomu FSH do wartości nawet ponad 25 mIU/ml.

    Wykonaj 2 testy!

    Ważne jest aby stwierdzić stały podwyższony poziom FSH. W tym celu zestawy testowe zawsze zawierają dwa testy – należy wykonać oba w odstępie kilku dni, ponieważ tylko dwa wyniki pozytywne świadczą o stałym podniesieniu hormonu FSH.

    Przekwitanie jako naturalna zmiana w życiu kobiety, jest procesem stopniowym. Pozytywny wynik testu podczas niezaburzonego cyklu miesiączkowego oznacza, że prawdopodobnie jesteś w fazie przedmenopauzalnej.

    Menopauza stanowi nowe wyzwanie dla współczesnej kobiety!

    Akceptacja dokonujących się zmian i własnej osoby w nowym okresie życia jest niezbędna dla jego jakości. Dlatego badanie poziomu FSH jest jednym z elementów bilansu zmian zachodzących w organizmie dojrzałej kobiety.

    Warto mieć świadomość! Zbadaj się już teraz, aby dowiedzieć się czy weszłaś już w nowy etap życia.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza