Jesteś szczęśliwą mamą? Czujesz, że żyjesz pełnią życia czy masz wrażenie, że życie ucieka Ci między palcami?
Jeśli masz wrażenie, że coś jest nie tak, odpowiedz sobie na poniższe pytania. Jeśli na większość odpowiesz twierdząco, nasza kampania jest właśnie dla Ciebie. Napisz list do redakcji, my anonimowo przekażemy go do wybranego przez Ciebie psychologa, który pomoże Ci wejść na właściwą drogę. Fragmenty wypowiedzi anonimowo opublikujemy na portalu.
Czekam na Twój list pod adresem: marzena@kobietawielepiej.pl
Nasi eksperci
Ewa Bienert
Psycholog o specjalności psychologia zdrowia i kliniczna z uprawnieniami pedagogicznymi. Orzecznik ZUS. Psychoterapeuta w procesie certyfikacji. Zainteresowana tematyką rodziny w kryzysie (rozwód, psychologiczne in vitro, choroba, emigracja, uzależnienia). Pomaga kobietom z zaburzeniami odżywiania, lękami i depresjami. Jako czynny kierowca i psycholog transportu doradza kobietom jak dobrze i bezpiecznie prowadzić pojazdy i przewozić dzieci. Autorka bajek terapeutycznych wspomagających terapię małych pacjentów. Pełni także funkcję kierownika Łódzkiego Instytutu Badań Psychologicznych, Inicjatyw Szkoleniowo-Psychoprofilaktycznych i Psychoterapii EMPIRIA, kierującego do swych odbiorców bogatą ofertę form wsparcia i rozwoju.
Katarzyna Binder
Psycholog o specjalności psychologia zdrowia i kliniczna z uprawnieniami pedagogicznymi, coach i trenerka umiejętności psychospołecznych. W Łódzkim Instytucie Badań Psychologicznych pracuje diagnostyczno-terapeutycznie oraz prowadzi coaching i szkolenia. Posiada doświadczenie w pracy z osobami w podeszłym wieku i ich rodzinami oraz z osobami niepełnosprawnymi. Specjalizuje się w zakresie neuropsychologii (badania pamięci, inteligencja, dysleksja) i psychoterapii osób dorosłych oraz dzieci chorych somatycznie (cukrzyca, nowotwory, zawały, SM itp.) Pracownik Łódzkiego Instytutu Badań Psychologicznych, Inicjatyw Szkoleniowo-Psychoprofilaktycznych i Psychoterapii EMPIRIA, kierującego do swych odbiorców bogatą ofertę form wsparcia i rozwoju.
Kamila Kucharczyk
Z wykształcenia jestem pedagogiem i psychologiem. Pracuję jako psychoterapeuta w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Ukończyłam Wydział Psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Jestem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.
Pracuję z osobami doświadczającymi kryzysów życiowych, depresji, obniżonego nastroju, uwikłanymi w przemoc. Pomagam osobom cierpiącym z powodu nieśmiałości i niskiego poczucia własnej wartości, poczucia osamotnienia i pustki w życiu. Pracuję z rodzicami borykającymi się z różnymi problemami wychowawczymi, prowadzę także konsultacje i terapię młodzieży oraz dzieci.
W pracy z Klientem koncentruję się na mocnych stronach i zasobach, dzięki którym Klient zyskuje siłę do przezwyciężania trudności w życiu codziennym.
Anna Miżowska
Psycholog z wieloletnim doświadczeniem, certyfikowana psychoterapeutka pracująca z dziećmi i dorosłymi, parami i rodzinami. Zajmująca się transmisją międzypokoleniową w rodzinie, w zakresie cech osobowości, temperamentu i stylów radzenia sobie ze stresem. Specjalistka w zakresie nerwic i depresji. Psycholog po szkoleniach dla biegłych sądowych, z uprawnieniami do badań kierowców oraz wykonywania psychologicznych badań na broń. Twórczyni warsztatów rozwijających pozytywne emocje i Siły Psychiczne (Miłość, Wdzięczność, Nadzieja, Duma, Radość, Kreatywność Emocjonalna). Autorka katartycznych sztuk terapeutycznych kierowanych do odbiorcy zainteresowanego poszerzeniem sposobów poradzenia sobie z problemami codzienności. Założycielka Łódzkiego Instytutu Badań Psychologicznych, Inicjatyw Szkoleniowo-Psychoprofilaktycznych i Psychoterapii EMPIRIA, kierującego do swych odbiorców bogatą ofertę form wsparcia i rozwoju.
Anna Sałdak
Jestem psychologiem z wykształcenia, a psychoterapeutą z wyboru. Pracuję w nurcie psychodynamicznym, co oznacza, iż wierzę, że ludzkie kłopoty mają swe źródła w głębokiej nieświadomości. W swojej praktyce staram się pomóc pacjentom w znalezieniu tych źródeł, a następnie wspólnie pracujemy nad rozwiązaniem problemów. Trafna diagnoza to trudny i często długotrwały proces. Nie mogę obiecać, że na podstawie kilku zdań, czy nawet długiego listu będę w stanie udzielić wyczerpujących porad. Nie bez powodu skuteczne terapie to miesiące, a czasem lata, regularnych spotkań. Mogę jednak obiecać, że to co napiszesz zostanie uważnie przeczytane, a moja odpowiedź będzie tak wyczerpująca i profesjonalna, na ile pozwala na to forma kontaktu listowego. Zanim napiszesz, spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania. Nie ma tu odpowiedzi dobrych, ani złych, może to być jednak dobry początek przyjrzenia się samej sobie.
– Czy w Twoim życiu zaszły ostatnio jakieś zmiany, na lepsze, na gorsze, czy też wszystko od dłuższego czasu jest takie samo ?
– Czy korzystałaś kiedyś z porady psychologa, a jeśli nie, to dlaczego teraz ?
– Czy, jeśli coś cię martwi, dotyczy to Ciebie, czy innej osoby, np. dziecka, partnera?
Emilia Szymanowicz
Jestem psychologiem, psychoterapeutą. Pracuję w nurcie terapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniach. W zależności od potrzeb klientów korzystam też z metod zaczerpniętych z innych szkół i nurtów terapeutycznych. Doświadczenie zawodowe zdobywałam min. w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” oraz w placówkach służby zdrowia. Pracuję z klientami, którzy chcą poradzić sobie z doświadczanymi trudnościami i potrzebują wsparcia przy wprowadzaniu zmian w życiu. Prowadzę terapię indywidualną dzieci, młodzieży i osób dorosłych, terapię par i małżeństw oraz terapię rodzin. Okres około porodowy i czas poświęcany wychowaniu dziecka bywa trudny. Często rzeczywistość odbiega od oczekiwań, oprócz radości dostarcza niepokojów i frustracji.
Po pomoc psychologiczną warto zgłosić się kiedy mama czuje smutek, apatię, zmęczenie, jest rozdrażniona i miewa napady złości. Nie ma siły podejmować codziennych aktywności, zaniedbuje siebie oraz dziecko. Często towarzyszy temu brak apetytu lub wzmożony apetyt, co skutkuje utratą na wadze lub przybieraniem masy ciała. Niekiedy pojawia się nadmierna koncentracjach na zdrowiu dziecka, strach o jego właściwy rozwój i bezpieczeństwo. Mogą też pojawić się: płaczliwość, niespokój i napady paniki, którym towarzyszą bóle głowy, pleców i brzucha, utrata zainteresowania seksem.
W życiu par z małym dzieckiem także zachodzą znaczące zmiany, czas poświęcany sobie i partnerowi trzeba teraz dzielić na trzy osoby, przy czym najważniejszą osobą w tej trójce staje się dziecko jako istota wymagająca stałej opieki i troski. Wiąże się to z nowymi obowiązkami i ich podziałem pomiędzy rodzicami. Oboje mogą poczuć się przemęczeni i zaniedbani przez partnera, z dwojga kochających się osób stać bardziej opiekunami wspólnego dziecka niż kobietą i mężczyzną, których połączyło wzajemne uczucie. Pojawiają się kłótnie, ciche dni, oddalenie. Czasem trudno jest samodzielnie sprostać temu problemowi i dogadać się w nowej rzeczywistości, pogodzić rolę rodzica z rolą partnera i kochanka. Do tego dochodzą jeszcze teściowie, chętnie lub niechętnie uczestniczący w życiu młodej pary… Można więc śmiało powiedzieć, że dziecko wprowadza w życie pary pewnego rodzaju rewolucję. Pomoc psychologa pozwala sprawniej określić siebie w nowych rolach i pogodzić je z potrzebami dziecka i rodziców.