Warto w kuchni mieć pod ręką komplet przypraw. Wystarczy wówczas sięgnąć po odpowiednią przyprawę do naszego dania i zawsze ono będzie smakowite. Przyprawy polepszają walory smakowe i zapachowe potraw. Występują w różnorodnych formach. Niektóre kupuje się jako rozdrobnione ziele, mogą występować w postaci korzeni, nasion czy minerału np. sól. Popularne są także sproszkowane warzywa np. czosnek w proszku.
Mini poradnik- jakie przyprawy do czego
- Bazylia – świeże lub suszone listki można dodać do zupy pomidorowej, gotowanych ryb, kotletów cielęcych , potraw z kabaczków, sosów pomidorowych.
- Curry – sproszkowaną mieszankę 12 do 15 korzeni można mieć w różnych smakach, zależnie od składu. Używa się je do zup rybnych, cielęciny, wieprzowiny, kurczaka, potrawki z drobiu, jaj faszerowanych, sosów z topionego sera, sałatek.
- Czosnek – używa się go do wielu zup: ogonowej, fasolowej, grochowej, kiełbasek, do sałatki rybnej. Przyprawa chroni przed zaziębieniami.
- Cynamon – używa się go zazwyczaj do dań słodkich np. ryżu z jabłkami, kompotu z jabłek.
- Gałka muszkatołowa – polepsza smak takich zup jak: kalafiorowa, ziemniaczana, pomidorowa. Jest świetnym dodatkiem do siekanego mięsa, potrawki z cielęciny, pasztetów.
- Gorczyca – jest podstawowym składnikiem przy wyrobie musztardy. W domu nasiona gorczycy białej używa się do marynat np. Śledzi, ryb , mięsa, również ogórków, cebulek.
- Kminek -można tę przyprawę dodać do zupy ziemniaczanej, żurku i grzybowej. Z kminkiem jada się chleb, ziemniaki, kapustę kiszoną, gulasz, buraki( ćwikła), serki. Ułatwia trawienie dań tłustych i ciężkich.
- Lubczyk – można dodawać liście świeże lub suszone do zup, sosów, mięs, flaków, wędlin, drobiu, sałatek, masła ziołowego.
- Liście laurowe – dają bardzo silny aromat. Można dodawać do kapusty, sosów, zup.
- Majeranek – można go dodawać do zup np. grochowej, żurku, brukwi, flaczków. Nadaje się także do sosów, baraniny, pieczonego mięsa, smalcu.
- Pieprz turecki czyli papryka – są papryki sproszkowane słodkie, ostre i bardzo ostre. W zależności od potrzeby , używa się w mniejszej ilości paprykę ostrą, natomiast w większej ilości paprykę słodką. Nadaje się do zup jarzynowych, do wszystkich mięs, do wszelkich dań jajecznych, zapiekanek, sosów, do sałatek z ryżu, z mięsem, drobiem i do warzyw.
- Pieprz ziołowy – używa się go do wszystkich dań do których bierzemy pieprz czarny, ale którego za względów np dietetycznych użyć nie możemy.
- Pieprz czarny i biały – pieprz biały jest luksusowym dodatkiem używanym tam, gdzie chodzi o zaostrzenie smaku. Pieprz czarny w ziarnach lub w proszku stosuje się do zup, sosów, pieczeni, marynat, ryb pieczonych i gotowanych, potraw mięsnych, sałatek, kapusty, bigosu, grzybów, pomidorów, jaj itd.
- Szafran – barwi na żółto zupy rybne, rosół, bulion, a także ciasta, budynie i desery. Możemy dodawać do puree ziemniaczanego, makaronu, ryżu z pomidorami i wszystkich dań z baraniny.
- Tymianek – wzmaga przemianę materii. Dodaje się do dań, które się długo gotują, duszą lub pieką np. do pieczeni, sosów, mięsa mielonego, farszów.
- Wanilia – dodaje się do deserów, ciast, wypieków słodkich i najróżniejszych legumin.
- Ziele angielskie – nadaje się do dań słodkich i słonych. Dodaje się do zup: ogonowej i rosołu, do pieczeni baraniej, galaretek mięsnych, mięsa siekanego, móżdżku, nereczek, gotowanych ryb, marynat mięsnych oraz śledzi i sosów.