Od greckich wysp do Arktyki – rejsy międzyoceaniczne pozwalają zobaczyć świat z zupełnie innej perspektywy. Jednak jak wybrać statek, który najlepiej pasuje do naszych preferencji?

Początki rejsów sięgają 1835 roku, kiedy po raz pierwszy zapowiedziano wycieczki turystyczne do Szkocji, Islandii i Wysp Owczych. Dziś zakres rejsów został znacznie rozszerzony i istnieje więcej niż 280 linii żeglugi morskiej, zdolnych osiągnąć nawet najbardziej oddalone miejsca i dostosować się do preferencji każdego klienta. Możemy zwiedzać kraje bez rozpakowywania za każdym razem swoich rzeczy, uniknąć kolejek i transportu na lotnisko lub cieszyć się wędkowaniem z łodzi wędkarskich – to tylko niektóre z zalet tej formy podróżowania.

Wybierz cel podróży

Wydaje się to łatwym zadaniem, ale wcale łatwe nie jest. Wybranie miejsca, które chce się odwiedzić może zająć dużo czasu, ponieważ mamy do wyboru tak wiele tras i rodzajów statków, że może to przyprawić o ból głowy… W pierwszej kolejności musimy zadecydować, czy chcemy pozostać w Europie czy też wybrać się w oceaniczny rejs. W pierwszym przypadku, firmy takie jak MSC Cruises Pullmantur oferują trasy do greckich wysp, Turcji, Włoch i Portugalii, a także miast bałtyckich, jak Tallin, Petersburg, Helsinki i Sztokholm. Można też popłynąć do norweskich fiordów i odwiedzić Trondheim i Kopenhagę, lub odkryć północnoafrykańskie miasta jak Casablanca i Agadir. Inną opcją jest Politours River Cruises specjalizujący się w podróżach nad Dunaj, Ren i Duero w Europie, Mekong w Wietnamie i Nil w Egipcie. Dla tych, którzy wolą zaryzykować rejs w bardzo odległe kraje – na celownik możemy wziąć Alaskę, Antarktydę czy Karaiby. Wiele firm oferuje trasy w te trzy miejsca, na przykład Norwegian Cruise Lines i MSC Cruises, którym również można się wybrać do Południowej Afryki, Mozambiku, na Mauritius, do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Tymczasem Royal Caribbean oferuje podróż do Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także Nowej Zelandii, Australii i Azji i wiele, wiele innych.

Może jednak (dla ułatwienia) określmy, czy wolimy zobaczyć góry czy też fiordy, śnieg albo plażę…

Rejsy tematyczne

Rejsy tego typu oferują zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, od dzieci do seniorów, którzy mogą się cieszyć ofertami, które w niektórych przypadkach są dostosowywane do konkretnego sektora. Rodziny z dziećmi mogą się na przykład zdecydować na Disney Cruise Line, gdzie atrakcją jest Myszka Miki i Kaczor Donald, a Royal Carribean ma na statku bohaterów filmów takich jak Shrek, Madagaskar i Kung Fu Panda. Dream Works i oferuje zaś filmy 3D i jazda na łyżwach. Norwegian Cruise Lines tymczasem gości Sponge Boba i jego przyjaciół. Inną opcją są rejsy małymi łodziami na wyspy określone jako „wyspy skarbów”, czyli Wyspy Dziewicze, Grenadyny oraz inne wysepki na Karaibach. Taką opcję oferuje Star Clippers, który łączy w sobie tradycję pływania żaglówką z minionych epok z nowoczesnymi udogodnieniami prywatnych jachtów i jest w stanie dostać się do miejsc niedostępnych dla innych, większych statków.

Ci, którzy wolą podróżować tematycznymi rejsami mogą przejrzeć ofertę MSC Cruises, który oferuje rejsy wyspecjalizowane – możemy wybrać warsztaty w tańcu, szachach i innych hobby, ze specjalnie wyszkoloną ekipą specjalistów, którzy zorganizują czas wolny.

Planowanie podróży

Dziesiątki miast oraz firmy z konkurencyjnymi cenami sprawiają, że trudno wybrać rejs, który najlepiej odpowiada naszym upodobaniom. Aby wybrać te najodpowiedniejsze, zaleca się zwrócić do wyspecjalizowanej agencji, które dopasowują dla nas wycieczki. Z ich pomocą łatwiej nam będzie dopasować obszar, miesiąc, rodzaj statku, czas trwania wycieczki i port załadunku. Te kreatory wycieczek wskażą nam także kolejne wyjazdy, rejsy luksusowe, rekomendowane rodzinom lub konkretnym grupom społecznym, jak również wszystkie rejsy integracyjne. Hiszpańska firma Iberia wyszukuje wycieczki wg portu wypływu, obszaru żeglugi i portu zaokrętowania. Sześć statków pasażerskich oferuje wybór rejsów do takich miejsc jak Singapur, Indochiny czy Dubaj.

Zajęcia poza brzegiem.

Osoby, które nie są przyzwyczajone do takiej formy podróży mają duży wybór zajęć na statku. Coraz więcej firm oferuje szeroką gamę różnych sportów, solarium, spa, siłownie, biblioteki, sklepy wolnocłowe, zabiegi kosmetyczne lub lekcje tańca. Niektórzy przewoźnicy oferują również bardziej wyrafinowane usługi: na przykład peeling ciała z trzciny cukrowej i zbóż lub masaż tajski. MSC Cruises oferuje lecznicze kąpiele błotne, perfumowane sauny, kurs joggingu i mecze tenisowe, siatkówk i squasha. Na flocie Norwegian Cruise Lines możemy degustować sake i sushi, a także wina i uczęszczać na zajęcia teatralne, podczas gdy na Royal Caribbean zagramy w minigolfa i tenisa.