Rolki, czyli buty na kółkach

    -

    Jazda na rolkach to świetna alternatywa dla ćwiczeń w klubie fitness. Rolki zapewnią tobie ruch na świeżym powietrzu, kiedy tylko będziesz chciała. Jazda na rolkach to super ćwiczenie aerobowe, które wpływa pozytywnie nie tylko na twoje ciało, ale i na umysł. Możesz się przy okazji odstresować, oderwać od codzienności i problemów. Możesz wybrać się na przejażdżkę sama lub z koleżanką, z którą możesz sobie porozmawiać.

    Jazdę na rolkach możesz rozpocząć w każdym wieku, a na opanowanie podstaw wystarczy tylko godzina.

    Rolki. Czym się sugerować przy zakupie?

    Rolki powinnaś kupić w specjalistycznym sklepie, ponieważ jakość wybranego sprzętu decyduje nie tylko o wygodzie podczas jazdy, ale i o twoim zdrowiu. Na takim sprzęcie nie powinnaś oszczędzać.

    Wybierając rolki musisz zwrócić uwagę na to, żeby cholewka buta była dopasowana do stopy. Musisz również uwzględnić grubość skarpety.

    Zapinając rolki pamiętaj, że klamry muszą być dobrze wyregulowane. Ma to wpływ na twoją jazdę. Klamry nie mogą być zapięte za luźno, gdyż noga będzie się wykrzywiała, a to grozi skręceniem kostki. Z kolei, jeśli klamry zapniesz zbyt mocno to narażasz stopy i łydki na ból.

    Co musisz wiedzieć przed zakupem rolek?

    Zapytaj w sklepie sprzedawcę o to jakie płozy mają rolki. Specjaliści twierdzą, że lepsze są płozy aluminiowe niż plastikowe. Płozy aluminiowe są bardziej odporne podczas upadku i wytrzymują duży nacisk, w zasadzie nadają się dla wszystkich, niezależnie od wagi. Bywają rolki, na których producenci podają ograniczenia wagowe, więc zwracaj uwagę także i na tę kwestię.

    Przy zakupie rolek ważna jest, również wielkość kółek. Jeżeli jesteś początkująca w tym sporcie to zalecane są kółka 72-84 mm. Na rolkach, które mają zbyt duże kółka jest trudniej utrzymać równowagę i można przez przypadek rozpędzić się do dużej prędkości.

    Twardość kółek też ma znaczenie. Miękkie kółka bardziej amortyzują na nierównym terenie, ale niestety szybciej się eksploatują. Dlatego osobom o większej wadze poleca się kółka twardsze i bardziej mocne.

    Co, oprócz rolek, potrzebne jest do jazdy?

    Każdy kto zaczyna jazdę na rolkach powinien się zaopatrzyć w kask i ochraniacze. Bez wątpienia trzeba kupić ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana. Wszystkie te rzeczy docenisz podczas ewentualnego upadku.

    Pierwsze kroki na rolkach

    Masz już cały sprzęt. Stawiasz więc sobie pytanie – jak się nauczyć jazdy na rolkach? Jeżeli jeździsz ma łyżwach albo kiedyś miałaś wrotki przypinane do butów to już jesteś w korzystnej sytuacji. Jest jednak różnica – jeżdżąc na rolkach po asfalcie nie możesz hamować szpicem tak, jak w przypadku jazdy na łyżwach. Najlepiej zatrzymywać się używając hamulca, który znajduje się za ostatnim kółkiem przy prawej rolce.

    Na początku, największym problemem jest utrzymanie równowagi, jednak z czasem z pewnością to opanujesz. Niezwykle istotne jest przyjęcie odpowiedniej pozycji do jazdy – kolana powinny być ugięte, a tułów lekko pochylony do przodu. Zbyt mocne przechylenie do przodu grozi upadkiem na kolana, a odchylenie do tyłu może zakończyć się upadkiem na plecy.

    Kiedy już chcesz ruszyć z miejsca nie rób gwałtownych ruchów tylko delikatnie się odpychaj i cały czas staraj się utrzymać odpowiednią pozycję.

    Powiedzmy sobie szczerze – upadki na samym początku się zdarzają. Jeżeli zachowasz zasady bezpieczeństwa, zakupisz wcześniej wspomniany kask i ochraniacze to skutki upadku możesz zniwelować do minimum. Jeśli masz opory i nie chcesz sama się uczyć to poproś osobę, która już umie jeździć na rolkach albo zgłoś się do profesjonalnego instruktora.

    Powodzenia! Może to właśnie rolki staną się twoim, do tej pory nieodkrytym, hobby.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza