Rozwód to rozwiązanie małżeństwa wykonane przez sąd. Przyczyną rozwodu może być: śmierć małżonka, unieważnienie oraz rozwiązanie związku małżeńskiego. W przypadku ostatniej przyczyny, sąd może orzec winę obojga lub jednego z małżonków. Czasem zdarza się tak, że żaden z nich nie jest uznany za winnego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak wystąpić o rozwód, zapraszamy do dalszej części naszego artykułu.

1. Pozew o rozwód – wniosek

Rzeczą, którą musisz wykonać najpierw, jest napisanie pozwu o rozwód. Na szczęście wiele firm oferuje przygotowanie pozwu online, dzięki czemu zaoszczędzisz swój czas, a pisanie wniosku przeznaczysz osobom, które znają się na rzeczy.

Jeżeli jednak jest zainteresowany samodzielnym napisaniem pozwu, konieczne będzie podanie w nim danych osobowych oraz wskazanie sądu, do którego kierujesz pozew. We wniosku należy zamieścić informacje, czy rozwód jest z orzeczeniem o winie oraz czy chcesz mieć możliwość opieki nad dziećmi, wezwać świadków lub otrzymywać alimenty. Ostatnią częścią wniosku jest uzasadnienie. Należy tam umieścić informacje takie jak: powód dla którego pragniesz rozwodu, czy posiadasz świadków, miejsce i datę zawarcia związku małżeńskiego, twoje zarobki oraz miejsce pracy obu stron konfliktu. W przypadku posiadania dzieci, które są niepełnoletnie, konieczne jest wskazanie ich daty oraz miejsca urodzenia. Ostatnią rzeczą w twoim wniosku, jest własnoręczny podpis oraz spis załączników, które będą potrzebne do pozwu.

2. Złożenie pozwu o rozwód

Mając przygotowany wniosek, musisz dostarczyć go do właściwego sądu. Zazwyczaj jest to sąd w miejscowości, w której mieszkają małżonkowie. W przypadku wysłania wniosku do złego sądu, przekieruje on wniosek do odpowiedniego miejsca. Wraz z pozwem należy złożyć opłatę, która wynosi 600 zł. W przypadku niektórych okoliczności, opłata ta może być obniżona lub całkowicie zniesiona.

3. Rozprawa sądowa

Po pozytywnym rozpatrzeniu pozwu, sąd wyznacza datę oraz godzinę rozprawy. Obie strony konfliktu są informowane o tym za pomocą pisma formalnego. Kolejnym zadaniem sądu, jest przeprowadzenie postępowania dowodowego, które jest zależne od kilku rzeczy:

  • małżonkowie zgodzili się na rozwód oraz nie posiadają dzieci – w takiej sytuacji sąd przesłuchuje obie strony konfliktu i na podstawie zebranych informacji orzeka o rozwodzie,
  • małżonkowie zgodzili się na rozwód, lecz posiadają dzieci – sąd przesłucha obie strony oraz ustali, czy rozwód nie będzie godził dobra niepełnoletnich dzieci,
  • tylko jedna ze stron zgodziła się na rozwód – w tym przypadku, sąd przesłuchuje małżonków oraz świadków.

Po zakończeniu postępowania dowodowego sąd wydaje wyrok rozwodowy.

4. Czym jest wyrok rozwodowy?

Jest to dokument, który zawiera decyzje dot. obu stron. Znajdują się tam takie informacje jak:

  • osoba, która ponosi winę za rozpad małżeństwa,
  • kto dostanie władzę rodzicielską oraz z kim będą mieszkać dzieci,
  • wysokość alimentów,
  • sposób korzystania z mieszkania w przypadku, gdy jest ono współwłasnością.

Jeżeli wyrok sądu jest satysfakcjonujący, masz 21 dni na jego uprawomocnienie. Po tym czasie należy złożyć wniosek do sądu o odpis wyroku. Jest on potrzebny w przypadku, gdy wyrok zawiera części wykonawcze.

Jeżeli jednak wyrok nie satysfakcjonuje którejś ze stron, może ona odwołać się do wyroku. Ma się na to 21 dni. Podstawą do odwołania jest uzasadnienie wyroku, które sporządził sąd. Na złożenie wniosku o otrzymanie uzasadnienia masz siedem dni. Następnie masz 14 dni na złożenie odwołania.

W przypadku odwołania od wyroku, konieczne jest oczekiwanie na wyznaczenie terminu oraz miejsca rozprawy. Ostatnią rzeczą w tym wypadku jest oczekiwanie na wydanie wyroku przez Sąd Apelacyjny.

Jak widać sprawy związane z rozwodem nie są problematyczne. Jeżeli jednak chcesz, aby wszystkim zajęli się profesjonaliści, porozmawiaj z polecanym prawnikiem. Na pewno pomoże ci on w złożeniu wniosku oraz ewentualnych negocjacjach dot. warunków rozwodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj