Skręcenie stawu skokowego to poważna kontuzja, która może dotyczyć każdego bez względu na wiek. Wbrew pozorom uraz ten następuje nie tylko podczas biegania – można nabawić się go nawet podczas spaceru. Objawy skręcenia stawu skokowego są różne i w dużej mierze zależą od stopnia urazu. Skręcenie kostki – co robić? Po czym rozpoznać skręcony staw skokowy? Jak wygląda leczenie zachowawcze skręcenia stawu skokowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Skręcenie stawu skokowego – typy

W zależności od stopnia uszkodzenia struktur stawu skokowego wyróżnia się trzy stopnie skręcenia kostki:

  • skręcenie stawu skokowego stopnia I – jest to naciągnięcie stawu, pojawia się lekka opuchlizna i niewielki krwiak;
  • skręcenie stawu skokowego stopnia II – dochodzi do naderwania więzadeł, kostka jest znacznie spuchnięta, pojawia się rozległy krwiak, silny ból i problemy ze stabilnością stawu;
  • skręcenie stawu skokowego stopnia III – następuje rozerwanie więzadeł, co powoduje niestabilność stawu, silną opuchliznę i dużego krwiaka, a ból uniemożliwia obciążanie kończyny.

Jakie są najczęstsze przyczyny skręcenia stawu skokowego?

Bezpośrednią przyczyną skręcenia stawu skokowego w większości przypadków jest nieprawidłowe ustawienie stopy podczas dowolnego rodzaju aktywności fizycznej – marszu, biegu czy skoku. Uraz następuje na skutek nadmiernego odwrócenia stopy, np. przy oparciu jej o zewnętrzną krawędź. Powodem skręcenia kostki mogą być również powtarzające się mikrourazy.

Skręcenie kostki – objawy

Do najczęściej występujących objawów u pacjentów ze skręconym stawem skokowym zalicza się:

  • ostry ból nasilający się podczas ruchu,
  • zasinienie i zaczerwienienie skóry,
  • tkliwość w miejscu urazu,
  • problemy ze stabilnością lub brak stabilności w stawie,
  • ograniczona ruchomość stawu.

 

Jak leczyć skręconą kostkę?

Leczenie skręconej kostki zależy przede wszystkim od tego, które struktury zostały uszkodzone i w jakim stopniu. Liczy się też czas, jaki minął od powstania urazu. Oprócz tego w planowaniu terapii brane są pod uwagę cechy osobnicze pacjenta. Co na skręcenie kostki najlepiej się sprawdzi?

Odpoczynek

Zaraz po wystąpieniu urazu zaleca się odpoczynek. Powstrzymanie się od aktywności umożliwia tkankom właściwe gojenie i zapobiega dalszemu uszkadzaniu. Nie powinno się jednak całkowicie rezygnować z obciążania stopy. Tkanki miękkie potrzebują bowiem stymulacji w trakcie gojenia, aby proces naprawczy przebiegał efektywnie. Najlepiej w tej kwestii zasięgnąć rady lekarza lub fizjoterapeuty.

Chłodzenie

Kolejnym sposobem na ból stawu skokowego jest chłodzenie. Obkładanie bolesnego miejsca zimnym okładem redukuje dolegliwości bólowe, a ponadto zmniejsza średnicę naczyń krwionośnych, tym samym ograniczając obrzęk i krwiak. Dzięki schładzaniu kostki zmniejsza się też stan zapalny. W aptece kupić można specjalny kompres żelowy do robienia zimnych okładów.

Uniesienie

Na skręcenie stawu skokowego rekomenduje się uniesienie kończyny powyżej poziomu ciała. Usprawnia to odprowadzanie wysięku zapalnego przez naczynia limfatyczne, czego skutkiem jest zmniejszenie obrzęku. Niepotrzebne są żadne dodatkowe akcesoria – wystarczy położyć stopę na poduszce lub podłożyć pod nią koc.

Leki przeciwbólowe

W przypadku wystąpienia silnych dolegliwości bólowych zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub innych leków o przeciwbólowym działaniu. Jednym z preparatów do miejscowego leczenia bólu jest diky, który niweluje przykre dolegliwości związane z urazem. Należy jednak pamiętać, aby przed zastosowaniem leków tego typu zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Bibliografia:

  1. Kaźmierczak U., Kwiatkowski S., Radzimińska A. i in., Leczenie zachowawcze skręcenia stawu skokowego w świetle najnowszej literatury (117-142), Journal of Education, Health and Sport, 2017;7(3); 117-142
  2. https://wylecz.to/kosci-i-stawy/skrecenia-stawu-skokowego/ (dostęp: 2021.02.10)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj