Spanie w jednym łóżku z niemowlęciem, czyli co-sleeping, od lat budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród świeżo upieczonych rodziców. Na temat współspania krąży wiele mitów i legend, a wszystkie sprowadzają się do jednego wniosku – spanie z dzieckiem prowadzi do jego rozpieszczenia i braku samodzielności. Jednak, czy to prawda? W poniższym artykule przedstawiamy szereg korzyści płynących z dzielenia łóżka ze swoją pociechą i doradzamy, jak robić to w sposób bezpieczny.

Zalety spania z niemowlakiem

Jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych każdego dziecka jest poczucie bezpieczeństwa. Niemowlę, które stale czuje wokół siebie rodzicielską miłość i opiekę, z reguły jest spokojniejsze i mniej marudne. Bliskość i ciepło drugiego człowieka wpływa kojąco na nerwy i sprzyja atmosferze odprężenia. Nie inaczej jest też podczas snu.

Badania wykazały, że dzielenie łóżka z niemowlęciem znacząco wpływa na poprawienie jakości snu zarówno dziecka, jak i rodzica. Maleństwo, które śpi w otoczeniu mamy i taty, mniej płacze i rzadziej budzi się w nocy. Z kolei rodzice, czując bliskość swojego potomka lepiej się wysypiają, a także bez wstawania z łóżka mogą odpowiedzieć na jego nocne potrzeby.

Dodatkowo, co-sleeping to świetny sposób na pogłębienie więzi między niemowlęciem, a rodzicami. Maluch czując obecność drugiej osoby, która dodatkowo w sposób szybki i prawidłowy spełnia jego potrzeby, automatycznie obdarza ją większym zaufaniem i przywiązaniem. Rodzice natomiast, dzięki współspaniu ze swoim dzieckiem spędzają z nim więcej czasu, dzięki czemu obie strony są szczęśliwsze. Badania potwierdzają, że maluchy, które dzieliły łóżko ze swoimi rodzicami w późniejszym okresie wykazywały się o wiele większą samodzielnością i rzadziej występowały u nich zaburzenia behawioralne – co obala powszechny mit o negatywnym wpływie co-sleepingu na prawidłowy rozwój dziecka.

Jak bezpiecznie spać z niemowlęciem?

Choć współspanie z dzieckiem posiada wiele zalet, praktykowanie tego w sposób niewłaściwy może nieść ze sobą tragiczne konsekwencje.

Należy pamiętać, aby materac, na którym śpimy razem z niemowlęciem był twardy i sprężysty. Dodatkowo, pod żadnym pozorem nie otaczajmy malucha żadnymi poduszkami i kocami – mogą one zaburzyć prawidłowy przepływ powietrza, a w czasie snu dziecko może przypadkiem się nimi nakryć, co może skutkować uduszeniem.

W czasie współspania, zadbajmy także, aby nie zostawiać żadnych luk czy wolnych przestrzeni, do których niemowlę mogłoby wpaść. Dziecko powinno być zabezpieczone z każdej strony: rodzicem, ścianą, lub barierką. Świetnym rozwiązaniem są również kokony niemowlęce. Ich budowa jest inspirowana naturą – przypominająca ptasie gniazdo konstrukcja, zabezpiecza maluszka przed sturlaniem się i pozwala mu na bezpieczny sen, bez niebezpiecznych manewrów. Jak powszechnie wiadomo, dzieci są bardzo ruchliwe, dlatego im bardziej zadbamy o odpowiednią ochronę, tym lepiej. Szeroki wybór dobrej jakości kokonów niemowlęcych znajdziecie pod adresem: https://babyly.pl/kategoria/kokony/

Spanie razem z dzieckiem to praktyka, która skutkuje zacieśnieniem wspólnych więzi i poprawieniem jakości snu. Pamiętajmy, aby robić to w sposób prawidłowy i szczególnie położyć nacisk na bezpieczeństwo malucha, a nawet zwykły sen stanie się w przyszłości pięknym wspomnieniem spędzonego wspólnie czasu.