Sport to zdrowie, o tym wie każdy. Ale dlaczego należy zachęcać dziecko do uprawiania sportu?

Na początek należy wyjaśnić, co to jest sport. Sport, wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) to „stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub niedomagań (niepełnosprawności)”. Podczas uprawiania sportu zwiększa się wymiana gazowa we krwi, a co za tym idzie zwiększa się wydolność mózgu, co ułatwia myślenie.

Kiedy dziecko może zacząć uprawiać sport?

Dziecko może zacząć uprawiać sport w bardzo młodym wieku, 4-5 roku życia. Nierzadko widuje się dzieci 3 letnie świetnie jeżdżące na nartach czy najmniejsze maluchy doskonale pływające. Jednak idealnym wiekiem do rozpoczęcia uprawiania sportu jest wiek 5-6 lat. Wtedy dzieci uczą się zdrowej rywalizacji, co dodatkowo motywuje do zdobywania osiągnięć lub w przypadku porażki – uczy dziecko radzić sobie z taką sytuacją.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do uprawiania sportu?

Dzieci są z natury niezwykle ruchliwe i ciekawskie. Aby uniknąć spędzania przez dzieci czasu przed telewizorem czy komputerem stosownie wcześniej zaszczep w nich bakcyl sportu. Pamiętaj jednak, że sport to nie tylko ćwiczenia zorganizowane pod okiem trenera, to również wycieczki rowerowe czy szaleństwa na placach zabaw.

Kilka ważnych informacji:

  • Sport wzmacnia ciało. To fakt niepodważalny. Regularne ćwiczenia kształtują sylwetkę, pomagają w ćwiczeniu równowagi czy koordynacji ruchowej. Dodatkowo sport reguluje przemianę materii, wzmacnia kości, dotlenia organizm. Sport uprawiany na świeżym powietrzu dodatkowo hartuje organizm, uczy pracy w różnych temperaturach.
  • Sport uczy. Uczy wytrwałości, współzawodnictwa i uczy przegrywania. Udowadnia, że ciężką pracą, choćby poprzez zabawę, dziecko osiągnie cel. Nie da się dziecku wytłumaczyć, że ubierając po raz pierwszy w życiu na nogi korki nie będzie grał jak Ronaldo. Prawdopodobnie nie będzie potrafiło kopnąć piłki prosto do przodu. Ale z każdym dniem będzie mu szło coraz lepiej.
  • Wyładowuje energię. W momencie gdy dziecko się nudzi, a jego nagromadzona energia się kumuluje zaczyna po prostu broić. Gdzieś musi tę energię wyładować. Dobrym rozwiązaniem jest wybieganie się dziecka, wyskakanie czy zmęczenie na basenie. Wtedy malec jest grzeczniejszy, lepiej współpracuje z nauczycielami czy rodzicami.

Jak wybrać dobrą dyscyplinę sportową?

No cóż, wiele zależy od charakteru twojego dziecka. Jeśli kocha konie, najpewniej wiele godzin spędzisz na wyciąganiu słomy z włosów i na pewno wciąż będziesz miała deficyt marchewek w kuchni. Jeśli twój syn nie rozstaje się z podobiznami piłkarzy i wciąż kopie leżące na ziemi kamyki czy szyszki – pewnie spodoba mu się gra w piłkę nożną. A tak naprawdę – pozwól dziecku próbować. Być może będzie chciało próbować kilku dyscyplin jednocześnie, a być może, że spróbuje czegoś i szybko się zniechęci, bo nie będzie mu wychodziło. I tutaj musisz zachować czujność. Czy rzeczywiście ta dyscyplina mu się nie podoba, nie wciągnęła go i po prostu nie chce trenować, czy być może zniechęciło się niepowodzeniem. Jeśli to drugie to nie pozwól mu tak szybko rezygnować. Bądź przy nim, wspieraj go. Dobrze jest porozmawiać z trenerem o problemach, powinien zareagować i wspierać młodego sportowca. Czasem wystarczy pochwała przy wszystkich trenujących by wywołać uśmiech na twarzy dziecka.

Proponowane dyscypliny sportowe:

  1. Pływanie – na basen można prowadzić już najmniejsze maluszki. Możliwość uprawiania sportu przez cały rok.
  2. Sztuki walki (karate, taekwondo, aikido, judo) – obecnie zajęcia są prowadzone już od 3 roku życia, np. 5tygrysy TKD (Total Kids Defence)
  3. Piłka nożna, siatkowa, koszykowa – od 7 roku życia, dyscypliny te uczą gry w zespole. Można uprawiać przez cały rok, w sezonie jesienno zimowym treningi odbywają się na hali.
  4. Jazda konna – od 5-6 roku życia, nie wcześniej ze względu na dość mocne obciążenia kręgosłupa. Możliwość uprawiania przez cały rok, pod warunkiem że stajnia posiada krytą ujeżdżalnię lub niestraszne ci deszcz i mróz.
  5. Tenis – od 5 roku życia, możliwość trenowania cały rok.
  6. Gimnastyka artystyczna – od 4 roku życia, możliwość trenowania cały rok.
  7. Balet, taniec, gimnastyka artystyczna – od 4 roku życia, możliwość uprawiania cały rok.

Sport wyczynowy

Czy twoje dziecko będzie uprawiało sport wyczynowy – nie wiadomo. Jest to całkiem prawdopodobne, gdy okaże się, że drzemie w nim wielki potencjał, który tylko czekał, aż ktoś go odkryje. Sport wyczynowy to już zupełnie inna bajka niż sport rekreacyjny. Wymaga ogromnych poświęceń ze strony dziecka, częstych, długich i wyczerpujących treningów. Ale również i po stronie rodziców leży duża odpowiedzialność. Po pierwsze któreś z was będzie musiało wozić dziecko na treningi i zawody, po drugie sport wyczynowy wiąże się z nakładami finansowymi. Po trzecie i najważniejsze – nie wolno ci obciążać dziecka wymaganiami co do osiągnięć. Jeśli masz jakieś uwagi – zgłoś je trenerowi. Nie wywołuj presji na dziecku na zasadzie, że ty płacisz, poświęcasz swój czas, a ono nie ma osiągnięć. Wywieranie takiej presji spowoduje zniechęcenie do treningów. Musisz być również przygotowana na ewentualne kontuzje, które są dość często spotykane. Jeśli twoje dziecko ulegnie kontuzji i zostanie na jakiś czas wykluczone z treningów bądź przy nim i wspieraj je by się nie załamało.

Pamiętaj również o tym, że chociaż marzyła ci się twoja córeczka tańcząca „Jezioro łabędzie” czy też twój syn zdobywający medal na mistrzostwach karate, a w zamian masz w domu zdolną pływaczkę i szybkiego biegacza – bądź szczęśliwa. Najważniejsze, żeby dzieci odnalazły własną, wybraną przez siebie drogę.