Art déco jest mieszanką chłodnej, nowoczesnej elegancji i przytulności drewna. Styl art déco w niesamowity sposób łączy w sobie klasyczną elegancję chromu i skóry z lakierowanymi na wysoki połysk meblami z egzotycznego drewna, intarsjami i marmurem.

Historia stylu art déco

Początek stylu art déco to lata ’20 XX wieku. Optymizm społeczeństwa po zakończeniu I Wojny Światowej, skok cywilizacyjny i znużenie motywami kwiatowymi, płynnymi liniami i organicznymi kształtami sprawiły, że artyści zaczęli poszukiwać. Poszukiwać czegoś nowego, oddającego ducha galopującego świata, pełnego nowoczesności i nadziei. Tak narodził się styl art déco – elegancki, z jednej strony niezwykle nowoczesny, uporządkowany i bazujący na prostych formach, z drugiej czerpiący z minionych epok i sztuki antycznej – we wnętrzach art déco pojawiają się po dziś dzień motywy egipskie, afrykańskie i azteckie.

Czym charakteryzuje się styl art déco?

Jeśli chcesz stworzyć wnętrze w stylu art déco, pamiętaj o kilku kwestiach.

  1. Meble, które wstawiasz do wnętrza, muszą być jednocześnie funkcjonalne i piękne. Ich walory dekoracyjne w żadnym wypadku nie mogą utrudniać korzystania z nich, dekoracje nie powinny być również główną funkcją mebli.
  2. Klasyczne meble lat ’20 i ’30 były wykonywane w znacznej mierze ręcznie, stąd klasyczne art déco to ekskluzywna elegancja i luksus, z ręcznie wykonywanymi intarsjami z wysokiej jakości materiałów. Sprawia to, że wnętrze utrzymane w klasycznym art déco ocieka przepychem – zawartym w jakości materiałów, nie bogactwie ornamentów.
  3. Linie proste, geometryczne kształty – wszelkiego typu kształty geometryczne powinny dominować we wnętrzu – art déco „lubi” trójkąty, romby, schodkowe piramidy, motywy gwiazdy, symbole przypominające wschód słońca, siatki i wielokąty.
  4. Powtarzalność i symetria. Jeśli dobierasz meble, ustal oś symetrii wnętrza – i trzymaj się jej. Art déco to porządek, zatem symetria, powtarzanie motywów i balans z pewnością ułatwią Ci aranżowanie wnętrza.
  5. Na podłodze ułóż parkiet, koniecznie lakierowany na wysoki połysk. Możesz również zdecydować się na klasyczny marmur, mozaikę z czarno-białych kafelek lub wykładzinę winylową w geometryczne wzory.

Styl art déco – kolory

Kolory we wnętrzu będą zależały w dużej mierze od tego, jakie będzie jego przeznaczenie i od tego, jakie chcesz wywrzeć wrażenie na osobie je odwiedzającej. Podstawą będzie paleta kolorów takich jak: biały, szarości, beże oraz czarny. Do wytwornego salonu możesz dodać także głębokie zielenie i kolor czerwony. Z kolei w sypialni i łazience lepiej będą wyglądały kolory chłodniejsze – szarości i odcienie niebieskiego.

Do stonowanego wnętrza możesz pokusić się o dodanie akcentów w intensywnych kolorach – kanarkowożółtym, głębokim fiolecie czy pomarańczowym. Dodadzą one wnętrzu, tak poszukiwany w art déco, nowoczesny rys.

Niezależnie od dobranych kolorów ścian, zainwestuj w tapetę – na rynku znajdziesz mnóstwo wzorów zawierających duże, powtarzalne wzory geometryczne. Żeby nie obciążyć wnętrza, połóż ją tylko na jedną ze ścian, niech będzie stylowym dodatkiem.

Skorzystaj również z nurtu uwielbianego przez Coco Chanel – wykorzystania we wnętrzu wyłącznie czerni i bieli. Wnętrze urządzone w całości, w kombinacji tych kolorów będzie wyglądało jak ze starej fotografii. Wymaga to jednak dużego wyczucia i ostrożności.

Meble w stylu art déco – czym się kierować przy ich wyborze?

Meble art déco łączą w sobie cechy klasycznych mebli z rzemieślniczych warsztatów z nowoczesnymi materiałami upowszechnionymi w okresie międzywojennym. Stąd w typowym wnętrzu zobaczysz zarówno meble z lakierowanego drewna, stoły ze szklanymi blatami, fotele na chromowanych nóżkach, potężne sofy, proste ale ciężkie biurka i komody i subtelne, wygodne szezlongi.

Art déco lubi proste bryły – prostopadłościany, walce, kule i stożki – to, w połączeniu z prostymi liniami i geometrycznymi dekoracjami w pełni określa, które meble będą pasowały do wnętrza art déco.

Meble drewniane – czy to z naturalnego drewna, czy oklejone fornirem – powinny być lakierowane na wysoki połysk. W tym stylu nie ukrywasz naturalnego rysunku drewna, szczególnie jeśli jest to drewno egzotyczne. Wybierz ciężką, dużą komodę bądź biurko – będzie to ukłon w stronę ambasad z lat ’20 i ’30, gdzie takie meble i styl art déco występowały powszechnie.

Dobierz do tego stół ze szklanym blatem – szkło, chrom i aluminium to nowoczesność, jeden z filarów stylu art déco.

Ważne są meble wypoczynkowe – w stylu art déco powinny być one przede wszystkim wygodne, dość obszerne, a także powinny sprawiać wrażenie wręcz za dużych do pomieszczenia. Dobrze, jeśli są obite jasną skórą – pasuje to idealnie do elegancji art déco i do ciepłego koloru wnętrza. Część mebli może być obita kolorową tapicerką – gładką lub w geometryczne wzory.

Dodatki w stylu art déco

W mieszkaniu art déco powinno pojawić się sporo dodatków nawiązujących do stylistyki retro. Wstaw stylizowane radio, lampę z abażurem – witrażem, powieś plakaty w stylistyce art déco. Nie powinnaś mieć żadnych problemów z zakupieniem reprodukcji najbardziej sztandarowych prac.

Dodaj do tego nieco kwiatów – najodpowiedniejsza będzie kompozycja kwiatów egzotycznych z pawimi piórami. Klasyczne doniczki i wazony pełne kwiatów nie będą pasowały do oszczędnego, geometrycznego stylu art déco.

Dodaj także kilka mocno błyszczących dodatków – lustro z krawędziami zeszlifowanymi na imitację diamentu, smukły wysoki wazon bądź rzeźbę z brązu.

Podsumowanie – wnętrze w stylu art déco

  • Połączenie stylistyki retro z nowoczesną linią i materiałami: chromem, szkłem, brązem i aluminium.
  • Meble użytkowe zapewniające duży komfort przy atrakcyjnym wyglądzie.
  • Monochromatyczna paleta połączona z dodatkami w intensywnych kolorach.
  • Wszechobecne motywy geometryczne – wielokąty, prostokąty, trójkąty, bryły o wyraźnych konturach, zestawione z łukami i walcami.
  • Zastosowanie forniru i lakierowanego drewna.
  • Harmonijne wnętrza o wyraźnej symetrii i powtarzalności wzorów.
  • Nawiązywanie do motywów orientalnych.

Zdjęcia w galerii pochodzą ze stron:
www.cascadedecor.pl
www.mebline.pl
www.chodniki.com
www.lampex-sklep.pl
www.turek-meble.pl
www.fabrykadesign.pl
www.buttondesign.pl
www.gawin.pl
www.inspirodesign.pl
www.livetime.pl
www.cygal.eu
www.lampy-tiffany.pl