Szelki do nauki chodzenia – wygoda czy przywiązanie

    -

    Każda mama „chodziaka”, czyli dziecka, które opanowało chodzenie w stopniu dostatecznym, nie jeden raz przeżyła chwile grozy, kiedy w najmniej oczekiwanym momencie dziecko uciekło. Mniejsza, o ile uciekło na palcu zabaw, gorzej, kiedy wyrwało się i pobiegło na ulicę. Jeśli masz jedno dziecko bez wahania pobiegniesz za nim, co jednak zrobisz, kiedy na spacer zabierzesz drugą pociechę w wózku?

    Oczywiście możesz, a nawet powinnaś dziecku tłumaczyć, czym grozi takie zachowanie, jednak dla bezpieczeństwa dziecka możesz zaopatrzyć się w pomoc, jaką są szelki do nauki chodzenia.

    Do czego służą szelki do nauki chodzenia?

    Ich pierwotnym przeznaczeniem jest zabezpieczanie dziecka przed upadkiem. Zakładasz dziecku uprząż i kiedy malec stawia pierwsze kroki asekurujesz go w ten sposób, by nie upadło i nie zrobiło sobie krzywdy. Co jednak, gdy zdejmiesz mu szelki a ono pójdzie, nie radząc sobie z siłą grawitacji i przeszkodami na drodze? Nie dość, że upadnie, to dodatkowo nie będzie potrafiło amortyzować upadku, choćby wyciągnięciem rączek do przodu. Dlatego też możesz zastosować takie szelki do zabezpieczenia dziecka przed ucieczkami.

    Dlaczego dziecko ucieka?

    Prawdę mówiąc, dziecko samowolnie oddalając się nie ma na celu zrobić ci na złość, ono jest po prostu ciekawe świata. Prowadząc dziecko za rączkę nie dajesz mu możliwości eksplorowania świata na sposób, jaki dla dziecka jest najbardziej interesujący, czyli dotykiem. Dlatego też malec będzie próbował wszelkimi sposobami zbadać to po swojemu. Jeśli znajdujesz się w miejscu dla dziecka bezpiecznym możesz bez obaw pozwolić mu biegać. Jeśli jednak wybierasz się w miejsce o dużym ruchu ulicznym lub tam, gdzie jest tłum ludzi, lepiej się zabezpiecz.

    Plusy szelek dla dziecka

    Nie krępują ruchów, nie uciskają dziecka, a tobie dają możliwość kontrolowania odległości, na jaką malec się oddali. Dają ci poczucie bezpieczeństwa i niwelują stres, z jakim wiąże się samowolne oddalenie się dziecka od opiekuna.

    Minusy

    Jest to gadżet kontrowersyjny, przypomina niestety szelki dla psa i dla większości ludzi jest to po prostu przywiązanie dziecka do siebie. Nie należy jednak mieć takiego wąskiego spojrzenia na ten przedmiot, nie stosuj go jako środka zamiast, tylko w koniecznych momentach.

    Pamiętaj jednak, że twoje dziecko, chociaż małe, to człowiek. Wytłumacz mu, że jeśli ci ucieknie, założysz mu szelki ze względu na jego bezpieczeństwo i zastosuj się do tego. Malec szybko zrozumie grożące mu konsekwencje.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza