Szkło hartowane jest coraz łatwiej dostępne, a co za tym idzie – tańsze niż jeszcze kilka lat temu. Architekci wnętrz chętnie sięgają po ten materiał przy aranżowaniu kuchni otwartych. Eleganckie, połyskujące wykończenie i możliwość idealnego dopasowania kolorystyki sprawia, że panele z hartowanego szkła powoli wypierają płytki na kuchennych ścianach.

Niezwykłe właściwości szkła hartowanego

Hartowanie to proces, w którym odpowiednio przycięte i oszlifowane tafle szkła są w krótkim czasie ogrzewane do ekstremalnych temperatur i gwałtownie schładzane. Powstające wtedy naprężenia zwiększają ich wytrzymałość, czyniąc je nawet do 7 razy bardziej odpornymi na nacisk i uszkodzenia. W razie gdyby jednak udało się rozbić taflę takiego szkła, rozpadnie się ona na drobne, nieostre kawałki.

Szkło hartowane do kuchni wyróżnia się wyjątkową gładkością, dzięki czemu nie gromadzi się na nim  brud. Do oczyszczenia wystarczy zwilżona szmatka i delikatny detergent. Nie trzeba się też obawiać, że wysoka temperatura, wilgoć czy pozostawione na dłużej organiczne resztki zniszczą ich strukturę. To czyni je idealnym materiałem do obłożenia ściany między blatem kuchennym a wiszącymi szafkami, czy przestrzeni wokół płyty grzewczej.

Zdjęcie z wakacji nad kuchennym blatem?

Szkło hartowane do kuchni dostępne jest w różnych rozmiarach, kształtach i grubościach. W kwestii wyboru kolorystyki i wzornictwa ogranicza nas jedynie fantazja. Firmy oferujące panele szklane najczęściej proponują klientom szereg gotowych grafik albo zachęcają do przesłania własnego zdjęcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ozdobić ścianę w kuchni widokiem z ostatnich wakacji! Równie często wybierane są motywy roślinne, zdjęcia potraw, krople wody, czy dopasowane kolorystycznie do wnętrza tekstury. Wersje monochromatyczne wyglądają równie dobrze. Mogą albo idealnie wtapiać się w przestrzeń, albo kontrastować z nią, nadając pomieszczeniu świeżości.

Ogromną zaletą szklanych paneli jest możliwość wymiany grafiki, nie należy więc obawiać się, że jeden wybrany wzór będzie towarzyszył nam na stałe. W przypadku płytek zmiana gustu musiałaby skończyć się ich skuwaniem i zakupem nowych. Demontaż i założenie paneli ze zmienioną grafiką trwa znacznie krócej niż położenie płytek. To jeszcze jeden powód, dla którego panele zyskują nad nimi przewagę.

Ponadczasowa elegancja i względy praktyczne

Panele szklane nadają kuchni eleganckiego, nowoczesnego wykończenia. Przykuwają spojrzenia, dają wrażenie luksusu. Wystarczy odpowiednio dobrać ich kolorystykę lub wzór, by pozostałe ozdoby stały się zbędne. Łatwo też dopasować je do innych elementów wyposażenia. Ponieważ szkło dobrze odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń, idealnie sprawdza się w małych, słabo oświetlonych wnętrzach. Osoby, które doceniły ten materiał, nie ograniczają się jednak do paneli ściennych. Szkło hartowane jest bardzo wszechstronne i można wykonać z niego również fronty mebli, drzwi przesuwne, blaty czy półki.