Do zakończenia zimy coraz bliżej. To właściwy czas, by zacząć myśleć o planach wakacyjnych. Decydując się na oferty first minute, sporo zaoszczędzisz, a do tego będziesz miał wpływ na więcej aspektów dotyczących wyjazdu, niż gdybyś zostawił podjęcie decyzji na ostatnią chwilę. Koniecznie przekonaj się, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, by na wakacjach za granicą zapewnić sobie należytą ochronę.

Tanie czy drogie ubezpieczenie? – poznaj różnice

Jeżeli zdecydujesz się na wakacje za granicą w postaci zorganizowanej wycieczki, możesz się spodziewać, że ubezpieczenie turystyczne zostanie wliczone w cenę. Nawet jeśli nie, w towarzystwach ubezpieczeniowych możesz wybrać najmniejszy pakiet i zapłacić niewiele. To atrakcyjna wizja dla wielu osób, który nie dysponują większym budżetem. Czy jednak warto decydować się na tanie ubezpieczenie tylko z uwagi na cenę?

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń, szybko zauważysz, że w danym przedziale cenowym oferty ubezpieczeń różnią się od siebie o złotówkę lub kilka złotych. To różnica nieodczuwalna, a zakres droższego ubezpieczenia często okazuje się znacznie atrakcyjniejszy od zakresu opcji tańszej. Ponadto droższe ubezpieczenie przekłada się na wyższą sumę ubezpieczenia, czyli maksymalną kwotę, jaka zostanie Ci wypłacona w przypadku doznania szkody o najwyższym stopniu. Przeczytaj, czym jest suma gwarancyjna w ubezpieczeniu turystycznym.

szykujesznazagranicznewakacje2

Ochrona kosztów leczenia czy EKUZ?

Osoby, którym zależy na oszczędności, mogą podjąć decyzję o wyrobieniu karty EKUZ i z tego względu zrezygnować z zakupu ubezpieczenia turystycznego. To błąd. EKUZ rzeczywiście jest przydatny podczas podróży po Europie i zdecydowanie zachęcamy do wyrobienia dokumentu. Nie jest jednak wystarczający. Upoważnia do korzystania z darmowej opieki medycznej w ramach NFZ-u za granicą, jednak tylko w takim zakresie, w jakim opieka przysługuje obywatelom danego kraju.

Wyobraź sobie, że jedziesz za granicę i podczas zwiedzania ulegasz poważnemu wypadkowi, np. w konfrontacji z dzikim zwierzęciem. Komplikacje urazu mogą być na tyle duże, że potrzebna Ci będzie specjalistyczna pomoc, której kosztu EKUZ nie pokryje. Tu sprawdzi się ubezpieczenie turystyczne, którego polisa medyczna jest podstawowym składnikiem. Możesz liczyć na zwrot kosztów transportu medycznego, hospitalizacji, zakupu leków i środków medycznych, konsultacji z niezbędnymi w Twojej sytuacji specjalistami.

Pamiętaj też, że medyczne ubezpieczenie podróżne działa na terenie całego świata – także tam, gdzie EKUZ już nie obowiązuje. Czy nie warto zapewnić sobie i bliskim pełnej ochrony?

szykujesznazagranicznewakacje3

Z czego składa się ubezpieczenie turystyczne?

Na ubezpieczenie turystyczne składa się kilka elementów, wymiennych dla różnych pakietów. Im mniejszy zakres, tym niższa cena. W podstawowej polisie znajdziesz ochronę kosztów leczenia i ratownictwa. W rozszerzonej dodatkowo NNW, OC, Assistance, ochronę: bagażu, sprzętu elektronicznego, sprzętu sportowego.

Zwracaj uwagę, jaka kwota została przypisana konkretnemu składnikowi. Ochrona kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 tysięcy euro, ratownictwa zaś 9 tysięcy euro. OC jest przydatne przede wszystkim sportowcom, którzy podczas uprawiania swojej dyscypliny mogą nieumyślnie wyrządzić komuś krzywdę lub zniszczyć jego sprzęt. Ochrona bagażu z kolei to bardzo ważny element ubezpieczenia na wakacje na granicą.