Odpowiednio dobrane tkaniny potrafią całkowicie zmienić charakter sypialni. Mogą stworzyć nowoczesną aranżację lub nadać jej przytulnego charakteru. Pościel, narzuty, dekoracyjne poduszki, pledy, zasłony czy dywany, wszystkie te produkty, dają olbrzymie pole do „zarządzania” charakterem naszej sypialni.

Choć wiele zależy tu od naszych indywidualnych potrzeb oraz gustu, to dobierając tkaniny do sypialni, należy się trzymać pewnego klucza. Istnieje też kilka żelaznych zasad, które pozwalają nam lepiej dokonać wyboru i nie popełnić błędu „kiczu”. Pierwszym kryterium jest wielkość oraz nasłonecznienie wnętrza. Jeśli mamy małą i dość ciemną sypialnię, najlepiej będzie zastosować w aranżacji naturalne, jasne, gładkie tkaniny. Idealnym wyborem są tutaj narzuty oraz pościel, która została wyprodukowana z bawełny lub lnu. Materiały te powszechnie kojarzą się z miękkością i delikatnością. Sama faktura nie jest tu szczególnie istotna, ale wzory nie powinny być zbyt agresywne oraz intensywne. Szczególnie warto w tym przypadku zwrócić na materiały wykonane z lnu. Będą one nie tylko doskonale wyglądać, ale też mają niezwykłe zalety w postaci pochłaniania wilgoci, nieelektryzowania się oraz przewiewności. Jedyną wadą lnu jest jego cena. Pościel wykonana z tego materiału niestety nie należy do najtańszych. Na więcej pozwolić sobie możemy, jeśli jesteśmy właścicielami dużej sypialni. Przede wszystkim narzuty oraz pościel może mieć większe wzory, oraz faktury. Musimy jednak mieć świadomość, że im bardziej wyraźna jest pościel, tym bardziej przykuje wzrok, co w praktyce oznacza, że może ona wbrew naszym intencjom, stać się centralnym punktem pomieszczenia.

Nie bez znaczenia jest też styl, w jakim została zaprojektowana sypialnia. Ilość dodatków powinna zostać tutaj dostosowana do dominującego wzorca. Czyli w momencie, kiedy cała sypialnia utrzymana jest w stylu minimalistycznym w połączeniu z nowoczesnym, to liczba barw i wzorów ewentualnych dodatków także powinna zostać ograniczona. W takim przypadku dobrze jest się zdecydować na jasne materiały, utrzymane w jednolitym kolorze. Mają one być tutaj jedynie uzupełnieniem wystroju, a nie centralną jego częścią. Podobny zabieg warto zastosować w przypadku, gdy wnętrze urządzone jest w stylu skandynawskim. Z tą różnicą, że tutaj z powodzeniem możemy wykorzystać wzory geometryczne, warkocze, beże, szarości, grafity. Koniecznie zastosujemy też naturalne materiały, które będą współgrać z założeniami tegoż stylu. Z kolei do loftów i nowoczesnych wnętrz, gdzie panuje swoisty chłód, a elementem dominującym jest metal, dodatki powinny być dobrane w odpowiednim pasującym stylu. Wybierajmy tutaj kolory szorstkie, chłodne, nieco przypominające strukturę ścian i metalu. Na drugim biegunie znajduję się sypialnia, która została zaprojektowana w klasycznym stylu, a jej motywem przewodnim jest śródziemnomorskie rozumienie przepychu. W takiej sypialni sprawdzą się falbanki, koronki, hafty. W tym przypadku oszczędność jest zdecydowanie niewskazana.

Artykuł powstał we współpracy z citymeble.com