Chcesz utrzymać dobrą kondycję, pozytywny nastrój i czuć się dobrze każdego dnia? Na myśl o uprawianiu sportu robi Ci się niedobrze, a jednak chciałabyś się czymś zająć popołudniami? Tai Chi to rozwiązanie dla Ciebie!
Tai Chi – co oznacza, skąd pochodzi?
Tai Chi narodziło się w Chinach. Chińskie określenie ”Taichiquan” tłumaczy się jako „pięść wielkiej ostateczności”. Słowo quan to w Chinach ogólne określenie na sztuki walki. Tai Chi jest bowiem sztuką walki, jednak jej idea opiera się nie na ataku, tylko umiejętnej obronie gdy negocjacje i próba ucieczki zawiodą.
Czym jest Tai Chi?
Tai Chi to system powolnych i harmonijnych ruchów, pozwalających skoncentrować się na dokładnym i niegwałtownym rozciągnięciu mięśni. Trening tai chi skupia się na delikatnych ruchach, aktywujących wszystkie partie mięśni.
Delikatność i płynność ruchu daje poczucie odprężenia i relaksu, i pozwala na ogólną poprawę koordynacji ruchów i sprawności trenujących. Regularne ćwiczenie poprawia nie tylko fizyczne atrybuty – po treningach tai chi poczujesz się pogodniejsza, spokojniejsza i silniejsza.
Tai chi uznaje wielką rolę umysłu w rozwoju organizmu. Trening pobudza umysł do pracy, co przekłada się na bardzo silny efekt relaksujący – popularnym jest twierdzenie, że tai chi to rodzaj medytacji w ruchu.
Tai chi ma związek z chińskim taoizmem, kultywującym dbanie o zdrowie, kondycję i koncentrującym się na osiąganiu długowieczności i poczuciu wiecznej młodości.
Kto może trenować tai chi?
Trening tai chi jest dostępny dla praktycznie każdego. Nie wymaga szczególnych predyspozycji, przeszkodą nie jest wiek ani waga ciała. O ile tylko jesteś w stanie podjąć trening, z pewnością będziesz go kontynuowała.
Ważną zaletą tai chi jest angażowanie ogromnej koncentracji w dokładne powtarzanie sekwencji ruchów – nie tylko oczyszcza umysł ze złych myśli, ale też zajmuje umysł. Chroni to przed nudą, a jak z pewnością wiesz znudzenie to największy wróg regularności treningu…
Szkoły tai chi rezygnują również z jednolitych strojów. Wymagany jest luźny, nie krępujący ruchów strój i buty na płaskiej podeszwie. Co za tym idzie jedyny koszt, jaki będziesz musiała ponieść, to karnet na treningi.
Nurty w Tai Chi
Tai Chi w ciągu 2000 lat istnienia znacznie wyewoluowało. Pierwotnie Tai Chi było sztuką walki, opierającą się na wewnętrznej energii walczącego (istnieje cała grupa „systemów wewnętrznych”, które korzystają z podobnej filozofii).
Obecnie w treningu Tai Chi istnieją 3 główne nurty:
- Nurt sportowy – traktowany najpełniej, podlegający intensywnemu treningowi. Zawodnicy trenujący sportowe tai chi są oceniani podczas występów na podobnej zasadzie, jak przy gimnastyce.
- Nurt zdrowotny – idea, wedle której trening tai chi jest formą ćwiczeń gimnastycznych, pozwalających na harmonijny rozwój fizyczny, jak i poprawę nastroju.
- Nurt duchowy – rozpowszechniony głównie poza Chinami, łączy nurt zdrowotny z filozofią. Daje to wrażenie, jakoby Tai Chi było ścieżką rozwoju duchowego, co według trenerów chińskich nie jest w pełni prawdziwe i wypacza obraz kultury Dalekiego Wschodu.
Z czego składa się trening Tai Chi
Szkolenie Tai chi obejmuje kilka elementów:
- Ćwiczenia podstawowe, uczące podstawowych figur i metod przechodzenia między nimi.
- Formy – złożone sekwencje podstawowych figur, gdzie każda z form ma głęboko zakorzenioną filozofię i znaczenie.
- Odpowiedź na atak lub „przepychanie rąk” – ćwiczenia z partnerem, bazujące na spokojnym unikaniu ataków przez przyjmowanie odpowiednich pozycji ciała.
- Techniki walki bronią – szczególnie mieczem; jednak taki trening zazwyczaj pojawia się przy trenowaniu nurtu sportowego, w bliższym europejczykom nurcie duchowym pojawia się niezwykle rzadko.
- Techniki obronne – zwane sanshou, bardzo bliskie typowemu rozumieniu samoobrony.
Należy pamiętać, że tai chi nie koncentruje się na trenowaniu kondycji i siły w sposób klasyczny. Jeżeli chcesz poprawić swoją kondycję czysto fizyczną, wybierz inne sztuki walki, bądź inny sport. W tai chi najważniejsza jest koncentracja na swoich działaniach i trening koordynacji ruchów ciała.
Dlaczego warto trenować Tai Chi?
W XX wieku sztuka tai chi dotarła do osób z małym doświadczeniem lub w ogóle bez treningu w dziedzinie sztuk walki – osób chcących poprawić swoją kondycję i utrzymać dobre zdrowie. Badania medyczne nad Tai Chi potwierdziły wtedy jego skuteczność jako alternatywnej formy ćwiczeń terapii sztuk walki.
Trening tai chi, przez swoją powolność i aktywowanie wszystkich grup mięśni, pozwala neutralizować napięcia i stabilizować przepływ krwi w organizmie. Spokojny oddech obniża ciśnienie, redukuje stres i przez to w sposób powoli optymalizuje funkcjonowanie całego ciała.
Długa, powolna praca i powtarzalne ćwiczenia wykonywane w procesie uczenia się tai chi bardzo korzystnie wpływają na wewnętrzne procesy organizmu (oddychanie, ciepłota ciała, krwi, limfy, perystaltyka, itp.).
Utrzymuje się, że skupienie umysłu wyłącznie na ruchach pomaga doprowadzić do stanu umysłowego spokoju i klarowności. Oprócz ogólnych korzyści zdrowotnych i radzenia sobie ze stresem opartych na szkoleniach Tai Chi, w niektórych szkołach studenci uczą się także aspektów chińskiej medycyny.