Kiedy myślimy o tapetowaniu, z reguły wyobrażamy sobie całe pomieszczenie pokryte tapetą o jednolitym wzorze. Okazuje się jednak, że wystarczy odrobina inwencji i kreatywności, aby przy zastosowaniu tapet stworzyć naprawdę ciekawe aranżacje wnętrz. Opcji użycia tapet jest bowiem bardzo wiele. Oto niektóre z nich:

Mniej znaczy więcej

Nie musimy pokrywać tapetą wszystkich ścian. Czasami wręcz nie powinniśmy. Przy wzorzystej tapecie lub tapecie o intensywnej barwie, stworzymy w ten sposób mocno przytłaczający efekt. wybierzmy jedną ścianę, którą chcemy wyeksponować. W salonie będzie to zazwyczaj ściana za sofą, w sypialni ściana przy której umieszczone jest wezgłowie łóżka. Możemy być jeszcze większymi minimalistami. Zamiast całej ściany wytapetujmy jedynie jej fragment, np. pionowy pas. Przy dużej powierzchni ściany taki detal wystarczy, aby ożywić całe pomieszczenie. Możemy wybrać tapety w duże wzory lub o odważnych kolorach, lub bardziej stonowane desenie. Piękna tapeta sama w sobie jest ozdobą więc dodatkowe elementy dekoracyjne na ścianie bywają zbędne. 

fototapeta zaglowek
Zdjęcie: Fototapeta 8-920 Whitewashed Wood ze sklepu http://www.taniefototapety.eu

Fototapety wracają do łask

Niektórym kojarzą się ze średniej jakości widokiem plaży, koniecznie z palmą, czyli kiczem w czystej postaci. Obecnie jednak wybór fototapet jest naprawdę ogromny. Na ścianach możemy mieć właściwie wszystko. Widok prowansalskich pól lawendy, piramidę w Gizie, zdjęcie ukochanego buldoga, własny akt czy realistycznie wyglądające zdjęcie ceglanego muru. Rozdzielczość zdjęć jest tak wysoka, że na tapecie możemy dostrzec najdrobniejsze detale. Efekt bywa imponujący, a ściana pokryta fototapetą może stać się centralnym punktem pomieszczenia. 

Z ułańską fantazją

Kto powiedział, że w pomieszczeniu można położyć tapetę tylko w jednym wzorze. W aranżacji wnętrz liczy się kreatywność. Podejdźmy więc do tapetowania w sposób twórczy. Stwórzmy na ścianie rodzaj patchworku złożonego z kilku deseni tapet. Ciekawym rozwiązaniem jest również podzielenie ściany na górę oraz dół i ułożeniu tapet w dwóch różnych wzorach czy kolorach. W miejscu łączenia wystarczy przykleić bordiurę, która będzie ciekawym elementem dekoracyjnym. 

Nie bójmy się nietypowych rozwiązań, które wzbogacą nasze wnętrza i nadadzą im bardziej indywidualnego, osobistego charakteru. Potraktujmy urządzanie mieszkania jak dobrą zabawę lub rodzaj pracy twórczej. W ten sposób pomieszczenia w naszym domu czy mieszkaniu nie będą wyglądać jak ze sztancy. Tapeta na ścianie wcale nie musi oznaczać nudy i monotonii, wręcz przeciwnie może zupełnie odmienić wnętrze.

tapetowanie scian podejdz do tego kreatywnie
Zdjęcie: Fototapeta 136P4 Pergola ze sklepu http://www.taniefototapety.eu