Tapeta z motywami miasta, plastycznymi przedstawieniami natury lub zwierzęcymi printami to przebój w wystroju wnętrz. Jak – decydując się na wyrazistą i barwną dekorację na ścianie – uniknąć przesady i uzyskać efekt równowagi we wnętrzu? Oto pomysły na ciekawe aranżacje pomieszczenia z wykorzystaniem tapet graficznych.

Ostatnio wzorzyste lub nasycone pigmentem fototapety to prawdziwy hit. Czy to oznacza, że pozostałe elementy pokoju muszą pozostać gładkie i stonowane? Niekoniecznie. Jeżeli będziemy się trzymać się zasady zachowania jedności kolorystycznej, możemy połączyć w jednym pomieszczeniu kilka różnych deseni.

Spójność kolorów

Do mocnego akcentu na ścianie dobierajmy elementy o pasującym wzorze, na przykład poduszki z takim samym motywem lub dywan w zbliżonej tonacji kolorystycznej. Wzór tapety i mebli nie zawsze musi być taki sam, pod warunkiem, że zachowamy spójność zastosowanych barw. To urozmaici wnętrze, ale nie zburzy jego harmonii. Dlatego jeśli na ścianie przeważają kolor czerwony, żółty, fioletowy czy kawowy, dobierzmy krzesło czy pościel w takich samych barwach. Wtedy nawet kropki na poduszkach nie pogryzą się z paskami na tapecie. Warto wiedzieć, że czarno-białe ilustracje (na przykład modne ostatnio wielkoformatowe zdjęcia miast) będą pasować do każdego wyrazistego koloru we wnętrzu. Doskonale współgrają z czerwonymi, różowymi czy zielonymi zasłonami i pościelą.

 spojnosc kolorow

Małe i duże wzory

Ciekawą aranżację można uzyskać zestawiając ornamenty, które są wariantami wspólnego motywu – na przykład liście w małych i dużych rozmiarach. Jeśli interesuje nas tapeta z motywem zielonych kwiatów, zastosujmy ten motyw na przykład na obrusie, ale dekoracyjne kwiaty niech będą w zmniejszonej wersji. Tę zasadę można również przełożyć na fakturę przedmiotów – czarno-białe grafiki z wyraźnie zaznaczonymi konturami będą świetnym tłem dla ażurowych mebli. Ogromny wybór motywów graficznych pozwala na łatwe dopasowanie do dowolnego wystroju wykończenia lub umeblowania pokoju. I dotyczy to każdego stylu dekorowania wnętrz – industrialnego, rustykalnego czy tradycyjnego.

male i duze wzory

Harmonia i równowaga

Dla równowagi, kierując się zasadą zachowania umiaru, wprowadźmy do wnętrza obszerną, gładką powierzchnię. Jeśli decydujemy się na wzorzystą tapetę, pokryjmy nią jedną lub dwie wybrane ściany w pokoju. Resztę pomieszczenia pomalujmy jednym kolorem, który koresponduje z barwami naszej tapety. Dobierzmy do tego duże zasłony i jasny, gładki dywan. W roli elementów tonujących świetnie sprawdzają się też meble z naturalnego drewna, na przykład szafy przesuwne, meble kuchenne czy podłogi wykonane z surowych, polakierowanych desek.

harmonia rownowaga

Tapety graficzne w pokoju dziecka

Ozdobienie tapetą ściany w pokoju dziecka to świetny pomysł. Najlepsze do tego celu są tapety zmywalne i winylowe. Tapety winylowe pokryte od spodu warstwą flizeliny są polecane z tego względu, że wyjątkowo łatwo się je kładzie. Dekorację można łatwo dopasować do gustu dziecka – w marketach budowlanych można znaleźć niedrogie tapety i fototapety z Kubusiem Puchatkiem czy księżniczkami Disneya.

 dzieci