Ozdobienie ciała tatuażem to nadal bardzo poważna decyzja, ale jej skutki nie są już nieodwracalne. Kiedy pigment po latach zblednie, wzór zwyczajnie przestanie się podobać lub okaże się poważną przeszkodą na drodze do podjęcia wymarzonej kariery zawodowej, można usunąć tatuaż metodą laserową. Nowoczesny sprzęt radzi sobie nawet z najtrudniejszymi do wywabienia kolorami: niebieskim i zielonym.
Jak laser działa na skórę pokrytą tatuażem?
Laseroterapia jest metodą, która – zgodnie ze współczesnym stanem wiedzy medycznej – daje najlepsze efekty w usuwaniu tatuażu i stwarza najmniejsze ryzyko powstania blizn oraz przebarwień. Urządzenie wykorzystuje zjawisko fotoselektywnej termolizy. Światło ma bardzo dużą gęstość energetyczną i dzięki niej rozbija cząsteczki tuszu na tak drobne elementy, że makrofagi (żerne komórki wędrujące tkanki łącznej, narządów limfatycznych, płynów surowiczych i błon) bez problemu radzą sobie z wchłanianiem, a następnie z neutralizacją pigmentu. Oczyszczanie skóry jest więc jedynie prowokowane zewnętrznie, a odbywa się całkowicie naturalnie. Proces ten zachodzi stopniowo, dlatego wskazane jest zachowywanie kilkutygodniowych przerw między kolejnymi naświetleniami.
Jak długo trwa usuwanie tatuażu laserem?
Aby bez śladu pozbyć się tatuażu, potrzeba czasem ponad 10 sesji. Zwykle jednak pigment znika po 4–8 zabiegach. Wiele zależy od tego, jakim rodzajem lasera dysponuje gabinet medycyny estetycznej, w którym wykonywany jest zabieg. Do najnowocześniejszych, a co za tym idzie najskuteczniejszych, należy RevLite wykorzystujący technologię PTP. Jego działanie nastawione jest na maksymalną precyzję zapewnianą przez połączenie fotoakustyki z bardzo dużą mocą naświetlania i ultrakrótkim czasem trwania impulsu. Jest niewiele miejsc w Polsce, gdzie można zapisać się na laser RevLite, natomiast w Łodzi usuwanie tatuaży w gabinecie Aesthetic jest możliwe po wcześniejszym umówieniu wizyty. Zespół specjalistów obsługujących urządzenie składa się z lekarzy wyspecjalizowanych w wykonywaniu zabiegów laserowych.
Czy każdy może się poddać laserowemu usuwaniu tatuażu?
Naświetlanie skóry laserem, tak jak każdy zabieg medyczny, ma swoje przeciwwskazania, do których należą m.in. ciąża i laktacja, świeża opalenizna, aktywne choroby skórne i alergie, nadwrażliwość na światło, a także zażywanie preparatów zawierających retinoidy. O kwalifikacji do rozpoczęcia serii naświetlań decyduje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Laserowego usuwania tatuażu można próbować niezależnie od wielkości ozdoby na skórze, głębokości osadzenia barwnika czy koloru użytych pigmentów. Zdarzają się nawet rozstania z pokaźnymi dziełami, takimi jak rękawy artystyczne. Oczywiście im większa jest powierzchnia tatuażu, tym większy koszt jego usunięcia. Da się go porównać z ceną wykonania ozdoby przez tatuażystę.