Tlen to niezbędny do życia i powszechnie spotykany w atmosferze pierwiastek. Prawidłowe wysycenie komórek tlenem ma pozytywny wpływ na większość procesów fizjologicznych i jest podstawą optymalnego działania organizmu. Niedobór oraz nieprawidłowe stężenie tlenu we krwi może natomiast prowadzić do znacznego pogorszenia ogólnego staniu zdrowia i poważnych zaburzeń działania narządów wewnętrznych. Popularną metodą leczenia, korzystającą z dobrodziejstw tego życiodajnego pierwiastka jest tlenoterapia. Czym jest i na czym polega terapia tlenem? Jakie są najczęściej spotykane wskazania do tlenoterapii?

Co to jest tlenoterapia?

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej to znana od lat, nieinwazyjna i w pełni bezpieczna, wspomagająca metoda leczenia, która cieszy się coraz większą popularnością. W dużym uproszczeniu polega ona na podaniu pacjentowi czystego tlenu pod optymalnym ciśnieniem za pomocą specjalnej maski lub hełmu. Zabiegi są przeprowadzane w komorze hiperbarycznej, w której osoba przebywa w pozycji leżącej lub siedzącej.

Sam zabieg trwa zazwyczaj około godziny, należy jednak pamiętać, że tlenoterapia przynosi najlepsze efekty stosowana regularnie. Zabiegi w komorze hiperbarycznej są najczęściej wykorzystywane w celu wspomagania leczenia osób o różnego typu niewydolności oddechowej, często spowodowanej przewlekłymi chorobami płuc. Ze względu na dużą skuteczność i uniwersalność metody, znajduje ona jednak zastosowanie w wielu różnych dziedzinach medycyny.

Tlenoterapia – na co pomaga?

Podstawową korzyścią tlenoterapii jest znaczne usprawnienie dotlenienia narządów wewnętrznych organizmu. Prawidłowe dotlenienie komórek przekłada się na poprawę stanu sprawności fizycznej i psychicznej. Metoda jest najczęściej stosowana jako leczenie wspomagające, które przeciwdziała różnego rodzaju schorzeniom urazowym oraz stanom zapalnym.

Tlenoterapia poprawia jakość snu, spowalnia postęp chorób dróg oddechowych oraz przyspiesza regenerację trudno gojących się ran. Z zabiegów w komorze hiperbarycznej mogą również skorzystać osoby z chorobami krążenia, cierpiące na otyłość, a także pacjenci po zawale lub z innymi chorobami serca. Stężony, czysty tlen poprawia również ogólną wydolność organizmu, przez co znajduje zastosowanie pośród sportowców i osób aktywnych fizycznie.

Przeciwwskazania do tlenoterapii

Pomimo licznych korzyści zdrowotnych, podobnie jak większość terapii, zabiegi z użyciem stężonego tlenu posiadają przeciwwskazania, do których bezwzględnie powinny się zastosować określone grupy osób. Z uwagi na to, przed skorzystaniem z tlenoterapii należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który przeprowadzi odpowiednie badania potwierdzające możliwość zastosowania tego rodzaju leczenia.

Warto również zapoznać się podstawowymi zasadami bezpieczeństwa oraz prawidłowego użytkowania sprzętu w trakcie zabiegów. Tlenoterapia nie jest wskazana kobietom w ciąży, pacjentom zmagającym się z gorączką, ciężkimi chorobami płuc oraz osobom po niedawno odbytych zabiegach uszu lub klatki piersiowej.