Wybrałaś się z rodzina do lasu na spacer. Było miło, aktywnie, tak jak powinno być na wypadzie z dziećmi i mężem. W domu okazało się, że poza wami z lasu do domu przyszedł również nieproszony gość – kleszcz. To gość wyjątkowo niebezpieczny, który roznosi szereg pierwotniaków, wirusów czy bakterii, które są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób. Jedną z nich jest borelioza. Powikłania po ukąszeniu kleszcza mogą być bardzo poważne. Dlatego nie możemy ich bagatelizować.

Kleszcze to już prawdziwa plaga

Sezon, w którym na łąkach, polach czy lasach musimy uważać na kleszcze zaczyna się wraz z nadejściem wiosny i trwa aż do pierwszych dni jesieni. Powoli stają się w naszym kraju plagą, bowiem sprzyjają im coraz cieplejsze zimy (większe szanse na przeżycie mają nawet najsłabsze osobniki). Dlatego eksperci coraz częściej mówią o prawdziwej pladze kleszy w naszym kraju, które spotkamy też w przydomowych ogródkach, w parkach miejskich czy na klombach. Dlaczego ukąszenie kleszczy jest tak niebezpieczne? Te małe pajęczaki przenoszą szereg niebezpiecznych chorób. Do tych najgroźniejszych zalicza się: boreliozę, bartonellozę czy babeszjozę. Jedynym sposobem na uniknięcie potencjalnego zakażenia się nimi jest skuteczne uniknięcie samego wkręcenia się kleszcza. Lekarze przypominają, że przed i po wizycie w lesie, warto stosować się do następujących zasad:

  • zasłoń ciało, nawet w upalny dzień i załóż na siebie długie spodnie, bluzkę z długim rękawem oraz zakryte buty, zapobiegające przed kontaktem z kleszczem;
  • po powrocie do domu dokładnie obejrzyj całe swoje ciało, koniecznie musisz sprawdzić miejsca wrażliwe, takie jak pachwiny, szyję, pachy czy inne zakamarki ciała (okolice, w których jest ciepło, ciemno i wilgotno są przez kleszcze wyjątkowo „lubiane”).

Niepokojące objawy po ugryzieniu kleszcza

Zdarza się, że możesz nie poczuć jak kleszcz spaceruje sobie to twojej skórze i szuka odpowiedniego miejsca do wkręcenia się. Dlatego warto pamiętać, że ryzyko zwiększenia zakażenia się boreliozą wzrasta, gdy kleszcz na ciele będzie ponad dobę. Szybki czas reakcji jest tu więc bardzo ważny. To, co może cię zaniepokoić, to wystąpienie rumienia wędrującego po ukąszeniu. To on jest wskazówką, że doszło do zakażenia. Rumień wędrujący może pojawić się na skórze nawet po siedmiu dniach od kontaktu z kleszczem. Jeśli nie zauważysz tego objawu u siebie czy u kogoś z rodziny, a w przyszłości zaczną doskwierać wam bóle głowy, nawracające bóle stawów czy obrzęki w okolicy stawów, to znak, że ty czy ktoś z najbliższych, miał bliższe spotkanie z kleszczem. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, który skieruje na odpowiednie badania.