Wanna z hydromasażem to coraz powszechniejszy sprzęt nawet w zupełnie typowych łazienkach. Coraz więcej osób podczas wybierania wanny zastanawia się nad zakupem wanny z hydromasażem. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć na temat instalacji takiego urządzenia!

Domowe SPA, z kilkoma ale…

Wanna z hydromasażem ma swoich zagorzałych zwolenników (podobieństwo domowej wanny do profesjonalnej kąpieli w SPA jest uderzające), jak i przeciwników, których działanie hydromasażu doprowadza do furii.

Z jednej strony bowiem wanna z hydromasażem pomoże Ci się zrelaksować, ukoi obolałe mięśnie, a jeśli ma dodatkowe funkcje – pomoże na problemy skórne i poprawi jej wygląd. Można się w niej położyć i zapomnieć o całym świecie. Z drugiej strony jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Przeciwnicy hydromasażu podkreślają, że konserwacja dysz jest problematyczna, nie da się w niej używać wszystkich kosmetyków, a do tego zużywa prąd i hałasuje… Przy czym hałas to poważny problem, niektóre wanny generują hałas na poziomie 60 decybeli, czyli nieco głośniej niż pracująca zmywarka do naczyń.

Dysze – więcej nie zawsze znaczy lepiej

Masaż powietrzny działa relaksująco i poprawia ukrwienie skóry. Dodatkowo tonizuje ją i pozytywnie wpływa na wygląd skóry – zatem po wyjściu z wanny nie tylko będziesz się czuła piękniejsza, ale i faktycznie poprawi się stan Twojej skóry. Jeśli wanna jest dodatkowo wyposażona w ozonator, wspomaga usuwanie cellulitu, zmarszczek i problemów skóry.

Masaż wodny natomiast ma za zadanie pomóc Ci się zregenerować. Zalecany jest zwłaszcza jako remedium na fizyczne zmęczenie organizmu, poprawiając ukrwienie mięśni. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym, regulowanym dyszom, możesz sobie zaaplikować masaż dowolnej partii ciała. Skutecznie pomaga rozluźnić mięśnie, więc jego zalety docenią osoby z problemami reumatologicznymi, schorzeniami kręgosłupa bądź z problemami z oddychaniem.

Najlepiej, gdyby wanna była wyposażona w oba systemy (i powietrzny i wodny), by mogła pomóc Ci w każdej sytuacji.

Tanie, drogie – jaki budżet jest konieczny?

Cena wanny z hydromasażem zależy od wielu czynników. Proste modele kupisz już za 2000zł, jednak najbardziej zaawansowane modele potrafią kosztować nawet 40000zł!

Na cenę wpływ mają przede wszystkim dysze – teoretycznie im jest ich więcej, tym wanna będzie droższa. Dodatkowe funkcje w postaci ozonowania, ultradźwięków czy chromoterapii podnoszą cenę wanny o kolejne tysiące złotych.

Jeśli zaś o dyszach mowa, nie ma sensu kierować się wyłącznie ich liczbą. Ważniejsze bowiem jest ich ustawienie, zakres regulacji i liczba punktów, z których płynie woda. Może być tak, że model z 12 dyszami będzie masował lepiej od (pozornie lepszego) modelu z 16-18 dyszami!

Moc pompy również ma wpływ na jakość pracy wanny. Jej moc zależy od tego, ile dysz wodnych jest w Twojej wannie, czy są tam również dysze powietrzne (pompa wodno-powietrzna potrzebuje większej mocy, niż czysto wodna). Mogą to być rozmaite wartości – od 700 do ponad 5000 watt, więc jest to poważna instalacja, wymagająca fachowej obsługi!

Utrzymanie i konserwacja

Wanna z hydromasażem to nie tylko koszt samego urządzenia – regularne czyszczenie odpowiednim środkiem, płukanie, dezynfekowanie instalacji by nie pojawiły się w niej zanieczyszczenia… Rzecz jasna istnieją wanny z automatycznym systemem dezynfekowania i osuszania dysz powietrznych, jednak znów są to elementy dodatkowe za które trzeba dopłacić.

Do tego dolicz wysokie rachunki za prąd: kilka-kilkanaście złotych miesięcznie to koszt, który musisz mieć na uwadze (szczegółowe wyliczenia znajdziesz w serwisie jakkupowac.pl).