Każdy turysta oczekuje od wyjazdu czegoś innego. Jedni chcą po prostu wypocząć inni zwiedzać kultowe miejsca, jeszcze inni chcą przeżyć przygodę. My mamy propozycję wakacji nawet dla koneserów dobrego wina. Dla tych, którzy kochają wino i wszystko to, co jest z nim związane proponujemy wyjazdy enoturystyczne.
Czym jest enoturystyka?
Enoturystyka to podróże szlakiem winnic podczas, których turyści mogą nie tylko obserwować proces produkcji wina, uczestniczyć w degustacjach, ale także mają możliwość zwiedzania przepięknych okolic które wpisane są w krajobrazy winiarskie. Tak się bowiem składa, iż nieopodal miejsc, gdzie rośnie winorośl często znajdują się akweny wodne jak również zabytkowe miasta.
Enoturystyka wczoraj
Historia enoturystyki jest stosunkowo młoda i sięga lat 50-tych XX wieku. Powodem, dla którego ta forma turystyki została zapoczątkowana była czysta ekonomia! Jeden z największych producentów wina we Francji, chcąc zwiększyć sprzedaż, postanowił udostępnić swoje XIII wieczne piwnice zwiedzającym. Zorganizował on również świetnie zaplanowaną trasę turystyczną wraz z degustacją wina. Od tamtej pory winnice la Reine Pedaque w Beaune cieszą się coraz większą popularnością.
Enoturystyka dzisiaj
Dzisiaj enoturystyka jest coraz szerzej i prężniej rozwijającą się gałęzią turystyki. Pasjonaci wina prześcigają się w pomysłach w jaki sposób przyciągnąć enoturystów. W programie znajduje się m.in. zwiedzanie winnic, piwnic z dębowymi beczkami, linii produkcyjnych, poznanie procesów produkcyjnych oraz liczne degustacje. Coraz większą popularnością cieszą się również kursy np. projektowania piwnic do przechowywania wina oraz warsztaty kulinarne. Tym, którzy na dłużej pragną rozkoszować się winiarskim klimatem gospodarze również wychodzą na przeciw. Specjalnie dla nich gospodarze udostępniają pokoje gościnne lub budują pensjonaty. W czasie pobytu można próbować lokalnej kuchni wraz z winami własnej roboty odpowiednio dobranymi do posiłków oraz rozkoszować się idylli-stycznymi wręcz bajkowymi krajobrazami.
Enoturystyka jutro
Coraz większa liczba powstających winnic pozwala stwierdzić, iż ta forma spędzania wakacji jest i będzie coraz bardziej popularna wśród turystów. Jej potencjał jest ogromny i może przynieść zyski na skalę światową nie tylko w branży winiarskiej, ale również turystycznej czy nawet architektonicznej! Powstaje coraz więcej firm zajmujących się profesjonalnym organizowaniem wycieczek enoturystycznych, a rosnące zapotrzebowanie na miejsca, w których turyści chcą spędzić urlop sprawia, że w budownictwo wkracza nowy trend architektoniczny zwany architekturą winiarską.
Kiedy i gdzie na wyjazd enoturystyczny?
Najlepszym terminem na zwiedzanie winnic jest weekend majowy lub jesień (czas winobrań). Pomimo tego, iż Polskie wyjazdy enoturystyczne nie są jeszcze tak popularne jak we Francji, Włoszech czy Hiszpanii to my również mamy już się czym pochwalić. Podkarpacki Szlak Winnic oraz Lubuski Szlak Wina i Miodu to główne szlaki winiarskie naszej ojczyzny. Może warto więc w kolejną podróż do plecaka zamiast olejku do opalania zapakować kieliszek wina?