Otwierasz drzwi mieszkania i spotykasz ludzi, którzy żyją obok Ciebie i na których jesteś „skazana”. Niestety sąsiadów się nie wybiera i musisz z nimi egzystować. A co zrobić jak trafi się uciążliwy sąsiad?
Konflikty sąsiedzkie
Dobrzy sąsiedzi to skarb, ale niestety z tym różnie bywa. Oto kilka najczęściej spotykanych sytuacji, które w następstwie wywołują konflikty sąsiedzkie:
- Twoją sąsiadką jest starsza pani, której wszystko przeszkadza: a to za głośno gra muzyka, a to dziecko biega po mieszkaniu i ona nie może odpocząć,
- z kolei piętro wyżej mieszka miłośnik palenia i rzuca pety na Twój balkon albo, co gorsza, opróżnia przez okno popielniczkę, a cała jej zawartość trafia na Twoje suszące się pranie,
- kolejny przykład sąsiada to zapalony miłośnik win własnej produkcji, któremu pewnego dnia pęka butla i wszystko się wylewa na jego podłogę, a Twój sufit. Szkoda tylko, że akurat Ty miałaś mieszkanie po remoncie i na nowo położonej tapecie pojawia się ohydna plama;
- bywają też sąsiedzi, którzy wyjeżdżając na weekend tak się spieszą, że zapominają zakręcić kran. Wracasz z zakupów do domu, a tam woda po kostki.
Tak naprawdę tego typu sytuacji można wymienić wiele. Mogą one stać się pasmem nieporozumień i zatargów.
Także klatka schodowa też może stać się miejscem kłótni i konfliktów – dopiero co została odnowiona, a dzieci sąsiadów rysują po ścianach, hałasują pod drzwiami czyjegoś mieszkania, psy załatwiają się na schodach.
Uprzejmość sąsiedzka
Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Najważniejszą zasadą zapobiegania nieprzyjemnym sprzeczkom jest uprzejmość. Należy ją pielęgnować już od momentu zamieszkania. Czasami wielką sztuką jest opanowanie zdenerwowania, irytacji i niepowiedzenie czegoś, co może komuś sprawić przykrość. Na pewno nie jest łatwo być zawsze miłym dla sąsiadów, ale na pewno warto.
Kilka prostych zasad, które ułatwią życie z sąsiadami:
- nie rozmawiaj na temat jednego sąsiada z drugim,
- unikaj zbyt częstych spotkań,
- sąsiad to tylko znajomy (nie przyjaciel) i tak go traktuj,
- mów sąsiadom „dzień dobry”, nawet tym których znasz tylko z widzenia,
- nie opowiadaj sąsiadom o swoim życiu, poruszaj tylko tematy neutralne,
- nie ingeruj w wychowanie dzieci sąsiadów,
- nie pożyczaj pieniędzy.
Jeżeli będziesz przestrzegać tych zasad istnieje duża szansa, że sąsiedzi nie będą do Ciebie negatywnie nastawieni. Uprzejmość budzi szacunek do nas samych. W trudnych sytuacjach sąsiedzkich, zachowując uprzejmość, szybciej rozwiążesz problem i to zapewne bez niesmaku na przyszłość.
Zachowanie wulgarne i aroganckie w niczym nikomu nie pomoże. Jeśli już ktoś właśnie taki jest to nie zniżaj się do poziomu przeciwnika. Wprawdzie nie zawsze dasz radę opanować emocje, ale zawsze zachowuj się z kulturą. Ona zawsze pozostaje gdy wszystko inne zawodzi. No cóż, jeżeli nic nie pomaga w relacjach z upiornym sąsiadem, to musisz się z tym pogodzić, ale przynajmniej nadal będziesz miała szacunek do samej siebie.
Pamiętaj, nigdy nie pożyczaj sąsiadom pieniędzy 😉
Młoda para pieści się pod prysznicem i nagle dzwoni dzwonek do drzwi.
– Ewa idź otwórz.
– Nie, Adam ty otwórz.
– Ewa no proszę…
W końcu Ewa zawinęła się w ręcznik i poszła, a za drzwiami sąsiad. Patrzy na nią i mówi:
– Jak zrzuci pani ten ręcznik to dam pani 1000 zł
– 1000 zł piechotą nie chodzi
– zrzuciła ręcznik i dostała 1000 zł.
Wraca do męża.
– Kto przyszedł?
– Sąsiad
– I oddał moje 1000 zł?