Obawa, stres, a może ekscytacja i radosne oczekiwanie? Testy ciążowe, a raczej wyniki przez nie wskazywane, zawsze wzbudzają mnóstwo emocji. Dowiedz się, jak działają oraz kiedy i w jaki sposób należy je wykonywać, aby uzyskać naprawdę wiarygodny wynik.
Tani, banalnie prosty w użyciu, wiarygodny – test ciążowy jest pierwszą rzeczą, po którą sięgasz chcąc dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży. Dla wielu z nas jest on prawdziwym błogosławieństwem – pozwala dyskretnie, w zaciszu domowym rozwiać swoje wątpliwości. Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy wolałabyś jednak chwilowo nie powiększać rodziny, pogłębienie wiedzy o testach ciążowych pomoże Ci jeszcze lepiej wykorzystać ten prosty produkt i nabrać do niego zaufania.
Jak działa?
Zastanawiasz się, skąd mały, biały papierek wie, czy jesteś w ciąży? Tak naprawdę działanie testów ciążowych jest bardzo proste. Substancja chemiczna, którą nasączony jest papierek testu, wchodzi w reakcję z ludzką gonadotropiną kosmówkową (hormon hCG) zawartą w moczu – trofoblast produkuje ją już od pierwszych dni ciąży! Obecność hormonu hCG w moczu odpowiednio zabarwia pasek. Testy ciążowe bardzo rzadko dają wynik fałszywie pozytywny. Jeśli więc starasz się o dziecko i zobaczysz na pasku testu dwie kreseczki, możesz śmiało umawiać się na wizytę u swojego ginekologa, który zaleci badanie USG w celu uzyskania 100% pewności zapłodnienia(1).
Kiedy zrobić test?
Produkowane obecnie testy ciążowe są bardzo czułe – wiarygodny wynik uzyskasz już w dniu spodziewanej miesiączki, a nawet wcześniej! Sprawdż po jakim czasie można zrobić test ciążowy – odczekaj jednak minimum 8-9 dni od stosunku, ponieważ w pierwszych dniach ciąży stężenie hormonu hCG jest zbyt małe, aby wykryły go nawet najbardziej czułe testy(2). Jeśli zrobiłaś test, ale wciąż masz wątpliwości – powtórz go po kilku dniach. Bardzo blada kreseczka może oznaczać wczesną ciążę – powtórzenie testu następnego dnia powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jak robić test?
Do badania użyj pierwszego, porannego moczu – zawiera on największe stężenie hormonu hCG. W zależności od typu testu należy wkroplić pipetką kilka kropel moczu, zanurzyć w nim końcówkę papierka lub umieścić test pod strumieniem moczu. Zanim przystąpisz do badania, zawsze przeczytaj załączoną ulotkę. Wynik sprawdź dokładnie po takim czasie, jak zaleca producent. Powstrzymaj się od wpatrywania w test po upływie wyznaczonego czasu – wynik nie będzie już wtedy miarodajny, a może tylko przysporzyć Ci niepotrzebnych nerwów (albo przedwczesnej radości!). Wykorzystany test wyrzuć – nawet jeśli pokazał on wyczekane od długiego czasu dwie kreski, nie zachowasz go na pamiątkę – zabarwienie po jakimś czasie zniknie, jednak z pewnością będziesz miała wiele innych powodów do radości.
1. Theau A., Ciąża, Wrocław 2007, s. 27, 372
2. Eisenberg A., Hathaway S., Mufkoff H., W oczekiwaniu na dziecko, Poznań 2007, s. 3-7