Po co stosować peeling? Na czym on polega i jaki efekt daje naszej skórze? W temacie dbania o skórę hasło to jest rzucane niemal z automatu. Czym jest i jak wybrać dla siebie odpowiedni rodzaj?

Każda z nas marzy o pięknej i gładkiej skórze. Złuszczanie naskórka, czyli właśnie peeling polega na usunięciu martwego naskórka przy pomocy substancji ścierających. Dzięki usunięciu martwych komórek poprawiamy wygląd i stan skóry, dogłębnie oczyszczamy ja ponadto z resztek kosmetyków, kurzy i innych zanieczyszczeń. Nadmiar naskórka może powodować natykanie się por, a to znacznie pogarsza zdolność skóry do wchłaniania nie tylko wilgoci, ale podatność na działanie wszelkich kremów, maseczek czy balsamów.

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, stanu naszej skóry i jej charakterystyki możemy zdecydować się na jeden w wielu dostępnych na rynku zabiegów. W doborze odpowiedniego rodzaju i metody pomoże nam kosmetyczka. Gdańsk oferuje bogatą ofertę salonów kosmetycznych, w których możemy wykonać zabieg peelingu odpowiedni dla naszej cery.

Można zabieg ten wykonać we własnym zakresie korzystając z dostępnych na rynku produktów i zestawów. Jednak zabieg wykonany w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub gabinecie dermatologii daje nam pewność, że został wybrany i wykonany środkami i metodami indywidualnie dobranymi do naszych potrzeb: stanu skóry, problemu i wieku. Dobrze dobrana metoda peelingu może rozwiązać niemal wszystkie problemy naszej skóry.

Ze względu na metodę wykonania zabiegu peelingi dzielimy na trzy podstawowe kategorie:

  • Pierwszą metodą jest peeling mechaniczny. Jego istota jest działanie preparatem ściernym na skórę. Do tego zabiegu można wykorzystać zarówno narzędzia ręczne jak tarcze korundowych lub diamentowych (mikrodermabrazja). Fizyczne działanie za pomocą zabiegów z wykorzystaniem narzędzi ultradźwiękowych (peeling kawitacyjny) lub laserowych. Do metod fizycznych zalicza się tez działanie na naskórek ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu.
  • Peeling chemiczny jest metoda oparta na korzystaniu z substancji chemicznych począwszy od naturalnych kwasów owocowych, aż po silne środki chemiczne jak fenol. Atutem tej metody jest działanie nie tylko powierzchniowe, jak w przypadku metod mechanicznych, ale i działanie głęboko pod powierzchnią naskórka. Dobór użytego kwasu zależy od potrzeby i efektu, na jakim nam zależy. Peeling chemiczny jest intensywniejszym bodźcem do odbudowy nowych tkanek, ale jednocześnie proces gojenia jest dłuższy.
  • Ostatnią metodą jest peeling mieszany. W zależności od indywidulanych preferencji i potrzeb kosmetyczka dobiera produkt o konkretnym działaniu. Można z powodzeniem wybierać techniki, które zwalczają konkretny problem skórny w połączeniu z ogólną poprawą kondycji skóry. Zabiegi mieszane mają w jak najkrótszym czasie przynieść jak najlepsze efekty.