Początek roku akademickiego to dla wszystkich studentek i studentów okres intensywnych przygotowań: wynajęcie mieszkania lub akademika, skompletowanie sprzętów niezbędnych do samodzielnego życia, zakup podręczników, czy wybór konta bankowego. To wszystko już niebawem czeka rozpoczynających studia w całej Polsce. Szczególną uwagę warto zwrócić na finanse, bo pochopne podpisanie umowy z bankiem może nas sporo kosztować.
Po co studentce konto bankowe
Czy muszę mieć konto w banku? – to pytanie zadaje sobie wiele studentek pierwszego roku. Dla tych, które będą starać się o stypendium socjalne lub będą chciały powalczyć o stypendium naukowe, posiadanie rachunku studenckiego jest niezbędne. Czasy, gdy stypendium było wypłacane w uczelnianej kasie dawno minęły. Jeśli nawet nie zamierzasz wnioskować o stypendium, konto na pewno Ci się przyda – choćby po to, by w szybki sposób opłacić zamówienie w sklepie internetowym i na aukcjach, doładować telefon, czy zapłacić rachunki za mieszkanie lub akademik, nie ruszając się sprzed komputera.
Konto dopasowane do studenckich potrzeb
Nachalne reklamy banków można spotkać na każdym kroku: w przestrzeni miejskiej, na billboardach i w internecie. Wybierając konto dla siebie nie warto kierować się reklamą, a koniecznie trzeba poznać szczegóły oferty. Tak specyficzna grupa, jaką są studenci, potrzebuje produktów dobrze dopasowanych do swojego stylu życia. Trudno wymagać od młodego człowieka posiadania stałych wpływów na konto i wydawania setek złotych na comiesięczne zakupy. Wszystko to sprawia, że student potrzebuje innego rachunku, niż dojrzała osoba z ustabilizowanym życiem zawodowym i finansowym.
Na co uważać przy wyborze konta studenckiego
Przydatną listę kryteriów ułatwiających wybór konta studenckiego, czyli rachunku dla osób w wieku od 18 do 26 lat, przygotował serwis kontostudenta.pl. Do najważniejszych zaliczone zostały między innymi: opłata za prowadzenie konta i przelewy przez internet, koszty obsługi karty płatniczej, możliwość darmowego zasilenia salda gotówką, a także liczba bankomatów, z których można wypłacać pieniądze bez prowizji. Istotne jest także to, na jakich warunkach będzie prowadzony rachunek po skończeniu 26. roku życia. Wczytanie się w oferty banków pokazuje, że w większości z nich studenci nie poniosą żadnych kosztów związanych z posiadaniem rachunku czy przelewami, jednak muszą liczyć się z opłatą za kartę.
Szczegółową listę czynników, które powinny być decydujące podczas wyboru konta studenckiego, a także infografikę prezentującą ważne informacje w pigułce, znaleźć można w artykule dostępnym na stronie: http://kontostudenta.pl/bank/jak-wybrac-studenckie-konto-bankowe.html
O tym, że warto dobrze przemyśleć wybór pierwszego konta bankowego świadczyć może choćby fakt, że konto niedopasowane do studenckich potrzeb może kosztować nawet kilkaset złotych więcej, niż produkt odpowiadający potrzebom młodych ludzi.