Szpinak, czyli pochodząca z Azji południowo-wschodniej roślina jednoroczna to obecnie jeden z najpopularniejszych składników w kuchni. Zawsze kojarzył Ci się z zieloną, niesmaczną breją, którą próbowali w Ciebie wmusić rodzice lub wychowawczynie w przedszkolu?
Koniecznie zmień nastawienie! Szpinak to prawdziwa bomba witaminowa, która nie dość, że dostępna jest w większości sklepów (zarówno w wersji świeżej jak i mrożonej) to jeszcze można ją nabyć po stosunkowo niskiej cenie.
Co zawiera szpinak?
Szpinak to jedno z najcenniejszych warzyw. Dlaczego? Wszystko ze względu na rewelacyjna skład. Ta roślina bogata jest w przeciwutleniacze, m.in. posiadającą właściwości antynowotworowe luteinę oraz betakaroten. Oprócz tego w szpinaku nie brakuje takich składników jak wapń, żelazo, wapń, potas, jod, cynk i kwas foliowy. Czy znajdują się w nim także jakieś witaminy? Oczywiście. Szpinak jest źródłem witamin z grupy B, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, odpowiadającej za krzepnięcie krwi witaminy K, a także zwalczającej wolne rodniki witaminy E i wpływającej na odporność witaminy C.
Kto powinien jeść szpinak?
Jak widać, szpinak to dodatek, który obowiązkowo musi znaleźć się w każdej kuchni. Szczególną uwagę na nim muszą skupić kobiety w ciąży, a wszystko dzięki dużej zawartości kwasu foliowego, który sprzyja prawidłowemu rozwojowi płodu. Kto jeszcze powinien jeść szpinak? Na pewno osoby chorujące na nerwicę i żyjące w długotrwałym stresie – zawarty w nim magnez obniża podatność na stres – oraz borykające się z nadciśnieniem tętniczym – potas sprzyja spadkowi ciśnienia i pozwala walczyć z zawrotami i bólami głowy (a w połączniu z magnezem reguluje pracę serca). Szpinak zainteresuje także osoby walczące z otyłością i dbające o linie – w 100 g tego warzywa jest niewiele ponad 15 kcal. Czy są jakieś przeciwwskazania odnośnie jedzenia szpinaku? Jedynie takie, że powinny unikać go osoby cierpiące na kamicę nerkową, bo zawarty w nim kwas szczawiowy sprzyja powstawaniu kamieni.
Jakie dania można przyrządzić ze szpinaku?
Wszystkie wymienione wyżej zalety szpinaku do Ciebie przemawiają, ale nie wiesz jakie dania można przyrządzić z jego dodatkiem? Do najpopularniejszych z pewnością należy makaron penne ze szpinakiem, serwowany w większości włoskich restauracji, np. http://www.estella.pl. Do jego przyrządzenia potrzebne będzie, oprócz makaronu i szpinaku, śmietana 30% oraz dwa zgniecione ząbki czosnku. Równie popularna jest sałatka z liści świeżego szpinaku, suszonych pomidorów, oliwek, pestek słonecznika oraz fety, a także filet z piersi kurczaka faszerowany szpinakiem i masłem klarowanym. Szpinak wspaniale smakuje także z młodymi ziemniakami, jajkiem sadzonym i mizerią z ogórków lub jako dodatek do farszu pieczarkowego na krokiety.