Zdrowy egoizm w pracy, czyli jak dotrwać do emerytury i nie zwariować

    -

    Czy nie masz czasami wrażenia, że ludzie z którymi pracujesz nic nie robią, albo robią dopiero wtedy kiedy wyraźnie wskażesz palcem co mają robić? Odpychają od siebie obowiązki, wymigując się przy tym na wszelkie możliwe sposoby, podczas gdy Ty nie masz nawet czasu wyjść do toalety czy zjeść spokojnie śniadanie?

    Jedynym rozwiązaniem wydaje się zmiana pracy, ale i tutaj pojawia się problem – brak odwagi. W końcu potrzebujesz pieniędzy, praca nie jest taka zła, a obserwując warunki panujące na rynku pracy zaczynasz dochodzić do wniosku, że nie ma chyba miejsca, w którym mogłoby być lepiej. Jeśli nie masz jednak ochoty nadal tkwić w martwym punkcie czas wziąć sprawy w swoje ręce.

    Czas na zdrowy egoizm

    • Masz wrażenie, że nie możesz w pracy mówić głośno o tym co myślisz i czujesz?
    • Przynosisz do domu nierozwiązane problemy?
    • Czujesz się niedoceniona lub przepracowana?
    • Jadasz śniadania w pośpiechu, przy komputerze, a wyjście do toalety często odkładasz na później bo zawsze jest coś ważnego akurat do zrobienia?
    • Nie możesz doczekać się końca pracy, a dni do urlopu odliczasz niczym więzień, który z utęsknieniem czeka na wyjście na wolność?
    • Na wakacjach nadal nie przestajesz myśleć o pracy?
    • Drżysz na samą myśli o powrocie do pracy po zwolnieniu lekarskim lub urlopie?

    Jeśli z przedstawionych powyżej pytań znajdzie się chodź jedno, na które odpowiedziałaś twierdząco to czas, abyś zaczęła kierować się w pracy zdrowym egoizmem. W końcu nikt inny tylko Ty musisz zadbać o swoje sprawy. Pomyśl w końcu o sobie. Masz prawo dążyć do tego by pracować w jak najlepszych warunkach.

    Małymi krokami do przodu

    Nie zmuszaj się od razu do dokonywania ogromnych zmian w życiu zawodowym. Przecież nie chodzi o to, abyś rzuciła szefowi wypowiedzenie na biurko.

    Przede wszystkim skup się na tym co aktualnie najbardziej Ci przeszkadza. Może to być koleżanka, której głównym zajęciem jest plotkarstwo, czy stres związany z tym, że po raz kolejny zrezygnowałaś z przerwy śniadaniowej. Wyobraź sobie kilka różnych rozwiązań, co zrobiłabyś, gdyby dana sytuacja się powtórzyła po raz kolejny. Weź pod uwagę różne opcje, nie tylko te, których byś sama oczekiwała. Chodzi o to, abyś nabrała wiary i mocy w to, że możesz dokonać jakichkolwiek zmian w pracy.

    Wóz albo przewóz

    Kiedy będziesz już w pełni przygotowana i przekonana o własnej słuszności przejdź do konkretnego działania. Zastanów się nad sposobem w jaki chcesz przekonać otoczenie do swoich racji. Wybierz odpowiedni moment i przemyśl w jaki sposób chcesz formułować zdania – pamiętaj, że musisz zminimalizować konsekwencje. Nie działaj w pośpiechu i pod wpływem emocji. Jakiekolwiek decyzje o poważnych rozmowach podejmuj zawsze wtedy, gdy nie żądzą Tobą emocje.

    Pamiętaj!

    Złość i rozżalenie nie jest wskazane podczas rozmowy, która może mieć znaczący wpływ na Twoje dalsze życie.

    Źródło: „Zdrowy egoizm. Jak bez poczucia winy brać od życia to, na co się zasługuje” – Rachael Heller, Richard Heller.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza