Strona głównaMacierzyństwoNoworodek i NiemowlęZobacz świat oczami dziecka, pokaż mu swój świat

    Zobacz świat oczami dziecka, pokaż mu swój świat

    To, jak dorosły człowiek postrzega świat, znacząco różni się od tego, jak postrzega go niemowlę. Niemowlę rodzi się z nie w pełni rozwiniętym wzrokiem – nic dziwnego, w życiu płodowym niemowlę nie przyjmowało bodźców wzrokowych. Dlatego warto wiedzieć, jak pobudzać wzrok dziecka, by rozwijał się prawidłowo.

    Długa droga do sokolego oka

    Tuż po porodzie dziecko mruży oczy i odwraca się od źródeł światła, chroniąc swoje nadwrażliwe oczy. Po kilku minutach niemowlę jest w stanie rozpoznać przedmioty w odległości 20-30cm od jego buzi, pozostałe przedmioty będą rozmazane. Wtedy też niemowlę po raz pierwszy zobaczy Twoją twarz, jednak minie nieco czasu, zanim będzie w stanie przyjrzeć się jej uważnie.

    Krótko po porodzie niemowlę nie odróżnia kolorów – widzenie w odcieniach szarości zapobiega przeładowaniu bodźcami, dzięki czemu może poznawać świat stopniowo i bez ryzyka. Taki stan bardzo szybko się zmienia.

    Do 3 miesiąca życia wzrok dziecka znacząco się poprawi. Pole widzenia osiągnie 3 metry, a już w 9 tygodniu czułość wzroku niemowlęcia na kontrast osiągnie poziom taki, jak u osoby dorosłej. Wpłynie to na postrzeganie kształtów, barw i jasności, co stopniowo doprowadzi do pełnej sprawności wzroku.

    Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley pokazały, że już 14-dniowe niemowlę jest w stanie reagować na kolory, i potrafią odróżnić obiekt czerwony od zielonego. Badania te wykazały również, że niemowlętom najbardziej podobają się kolory: czerwony, biały i żółty; znacznie mniejszą sympatią darzą przy tym zielony, czarny i niebieski. Co ważne, niemowlę w tym wieku nie odróżnia odcieni i kolorów zbliżonych do siebie (czerwony i pomarańczowy).

    Przez oczy do rozwoju mózgu

    Aktywność wzrokowa niemowlęcia powoduje, że komórki mózgowe pracują na wysokich obrotach. Rozwój mózgu niemowlęcia warto stopniowo stymulować – choć nie do przesady, proces rozwoju wzroku musi przebiegać właściwym dla niemowlęcia tempem. Musisz wiedzieć, że aktywne postrzeganie jest podstawą do rozwoju inteligencji i uczenia się komunikacji językowej, a przy tym wpływa pozytywnie na rozwój zdolności motorycznych niemowlęcia – warto więc pobudzać wzrok dziecka kiedy to tylko możliwe.

    Stymulacja wzrokowa jest szczególnie ważna dla niemowląt, które miały ograniczone możliwości naturalnej stymulacji – mowa tu zwłaszcza o niemowlętach, które spędziły czas w inkubatorze. Ich wzrok jest znacznie gorzej rozwinięty i nadrobienie tych braków będzie wymagało czasu.

    Rozwijanie wzroku dziecka – krok po kroku

    Podstawą do zaplanowania zabawy rozwijającej wzrok niemowlęcia powinno być uwzględnienie jego rytmu dnia. Aby stymulacja przebiegała poprawnie, dziecko musi być wypoczęte, najedzone, z czystą, suchą pieluszką, wygodnie ułożone i odpowiednio ubrane. Pamiętaj, że pierwszymi zabawkami dziecka powinny być takie, które stymulują jego wzrok – kolejne zmysły będą dołączane później.

    4-6 tydzień

    Około 4-6 tygodnia możesz sięgnąć po biało-czarne karty z rysunkami, książeczki o dużych, kontrastowych obrazkach i zabawki w kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim – jego ciekawość wzbudzą zwłąszcza usta mamy, pomalowane czerwoną szminką.

    Dbaj o to, by stosowane zabawki i akcesoria były wyraźnie kontrastowe. Niemowlę zwróci uwagę na duże rysunki, wyraźne kontury i mocne kolory. Gdy pokazujesz niemowlęciu biało-czarne ilustracje, umieszczaj je po lewej bądź prawej stronie jego główki – a nie bezpośrednio nad główką niemowlęcia. Przybliżaj i oddalaj obrazki od oczu niemowlęcia – na pewno zauważysz, że dziecko zwraca największą uwagę na krawędzie i kontury, dzięki czemu rozwija w sobie rozpoznawanie granic przedmiotów. Dzięki temu w przyszłości będzie sprawniej chwytało zabawki i rozpoznawało kształty. Zawsze opowiadaj dziecku, co mu pokazujesz. W ten sposób przygotujesz dziecko do nauki mówienia, i powoli zapoznasz go z otaczającym go światem. Dodatkowo takie zabawy, robienie min i uśmiechanie się do dziecka zacieśniają i pogłębiają więź emocjonalną między Wami.

    „Gdy dzieci przesuwają wzrok po obrazku lub jego częściach zawierających liczne krawędzie, neurony mieszczące się w okolicy wzrokowej mózgu stają się aktywniejsze” (Vasta i inni, 1995, s.237).

    3 miesiące

    W wieku 3 miesięcy dziecko zaczyna reagować na przekazywane bodźce. Aktywnie szuka informacji o świecie wodząc wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami, odwraca główkę w stronę tych przedmiotów – i odwzajemnia uśmiechy!

    Ulubionymi kolorami 3-miesięcznych niemowląt są żółty i czerwony – te kolory najsilniej stymulują układ nerwowy dziecka. W tym wieku niemowlę zwraca większą uwagę na szczegóły – zaczyna uważniej oglądać obrazki, szukać szczegółów, chętnie patrzy na twarze.

    4 miesiąc

    Około 4 miesiąca powinnaś zapoznać dziecko z kolorowymi, kartonowymi książeczkami. Choć dopiero za 6-7 miesięcy będzie w stanie samodzielnie przewracać strony w książkach, to już teraz powinno mieć nawyk oglądania książeczek. Będzie je przeglądało i dzieliło się znaleziskami z rodzicami – bądź więc na to przygotowana. W ostateczności – będzie na nich trenowało dziąsła przed ząbkowaniem.

    Im wcześniej niemowlę zacznie oglądać książeczki, tym większa szansa, że będzie po nie sięgało w przyszłości. W połowie 4 miesiąca życia dziecko zacznie koordynować widok z obojga oczu – zacznie widzieć w trójwymiarze.

    A co dalej?

    5-cio miesięczne dziecko potrafi już trzymać zabawkę w dłoniach i jednocześnie patrzeć na inną zabawkę. W tym czasie potrafi również patrzeć w książeczkę i skupiać się na ustach rodzica, który o tej książeczce opowiada. W wieku 6-7 miesięcy żywo interesuje się przedmiotami, które znikają z jego pola widzenia (zwłaszcza za przedmiotami spadającymi ze stołu). Około 9 miesiąca dziecko potrafi wskazać palcem przedmiot, który go interesuje, a do tego aktywnie szuka zabawki, która zniknęła z jego pola widzenia.

    W pierwszych 12 miesiącach życia wzrok dziecka rozwija się bardzo intensywnie, i szybko staje się głównym narzędziem, za pośrednictwem którego dziecko poznaje świat. Aby ułatwić mu ten proces, zadbaj, by zawsze miało odpowiednią dawkę bodźców dostosowanych do jego możliwości – to szybka droga do sukcesu!

    Artykuł opracowany przez sklep www.SierraMadre.pl

    Popularne posty

    Social Media

    8,530FaniLubię
    1,861ObserwującyObserwuj