Krem to mikstura wody z olejami albo innymi tłuszczami. Taka mieszanina na skórze mięknie i jest przez nią wchłaniana. Krem bez trudu możesz stworzyć używając maść emulgującą (dostępną w większości aptek). Maść emulgująca jest mieszaniną olejów i wosków mieszających się z wodą lub nalewkami.
Trwałość domowego kremu
Kremy, które przygotujesz w domu możesz przechowywać do ok. 3 miesięcy (w wysterylizowanym słoiku, z ciemnego szkła, ze szczelną nakrętką, w chłodnym miejscu). Do kremu możesz także dodać parę kropli nalewki benzoesowej, która ma działanie konserwujące.
Produkty potrzebne do zrobienia kremu
- zioła – wszystkie części roślin (świeże lub suszone),
- maść emulgująca,
- gliceryna,
- woda.
Typowe proporcje to:
- 150 g maści emulgującej,
- 70 ml gliceryny,
- 80 ml wody,
- 30 g suszonych lub 75 g świeżych ziół.
Potrzebne naczynia:
- szklana miska i rondel lub rondel o podwójnym dnie,
- drewniana łyżka lub szpatułka,
- prasa do wina i torebka muślinowa,
- miska,
- mała szpachelka,
- wysterylizowane słoiczki z ciemnego szkła ze szczelnymi zakrętkami.
Przepis na krem:
- Maść emulgującą rozpuść w rondlu z podwójnym dnem lub w misce nad rondlem z wrzącą wodą.
- Następnie dodaj zioła energicznie mieszając. Powstałą miksturę gotuj przez 3 godziny, dolewając co jakiś czas wody do rondla, żeby się nie przypalił.
- Przy zastosowaniu prasy do wina lub torebki i dzbanka jak najszybciej przecedź gorącą mieszankę do miski. Roztopiony i przecedzony krem stale mieszaj tak, żeby nie rozdzieliły się składniki. W przypadku rozdzielania się składników krem ponownie trzeba przełożyć do rondla i jeszcze raz podgrzać, dodając 10-20 g maści emulgującej.
- Jak już krem będzie gotowy, małą wąską szpachelką przełóż go do słoiczków. Wkładanie kremu do słoiczka zacznij od wkładania go przy ściankach słoiczka, potem wypełnij środek. Chodzi o to, żeby uniknąć zatrzymywania się pęcherzyków powietrza.
Metoda, zaprezentowana powyżej może być wykorzystana do większości ziół.
Krem zrobiony przez ciebie ma tę zaletę, że wiesz co zostało do niego dodane, znasz datę jego „produkcji” i wiesz jak długo będzie zdatny do użycia.
Źródło: ”Zioła w domu” Penelope Ody