Agresywny śluz, obciążenia cywilizacyjne, zła dieta – powodów, przez które coraz większa grupa osób, nie może mieć dzieci jest wiele. Z całej listy przyczyn niepłodności eksperci marki dr Bocian wybrali te najistotniejsze i doradzają jak sobie z nimi radzić.
Z niepłodnością mamy do czynienia, gdy para, regularnie starająca się o dziecko, nie może zajść w ciążę przez co najmniej 12 miesięcy. Regularne współżycie płciowe określane przez lekarzy, to 3-4 razy w tygodniu bez stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji. Coraz częściej niepłodność to problem, który dotyczy także par, które już mają dzieci.
1. Lubrykanty a agresywny śluz
Agresywny lub wrogi śluz szyjkowy to jeden z głównych powodów uniemożliwiających poczęcie dziecka. Znajdują się w nim przeciwciała, które negatywnie wpływają na plemniki i sprawiają, że nie mogą przedostać się do macicy. Jak podkreślają ginekolodzy, agresywny śluz, to taki, którego warstwa jest za gruba lub ma niewłaściwe, kwaśne pH. Dodatkowo stan ten może pogorszyć stosowanie różnego rodzaju lubrykantów, które unieruchamiają lub niszczą plemniki.
Aby to potwierdzić, przeprowadzono szczegółowe badania w laboratorium andrologicznym w USA* , gdzie stwierdzono istotny spadek ruchliwości, żywotności i jakość plemników po zastosowaniu różnego rodzaju lubrykantów. Jak podkreślali badacze – mimo tego, że żele te nie zawierały typowych środków plemnikobójczych, wywierały jednak niekorzystny wpływ na ruchliwość plemników. – W badaniu tym wykazano, że jedynie żel ginekologiczny Pre-seed wpływa korzystnie na ruchliwość plemników. Żel ten wspomaga zapłodnienie właśnie poprzez wytworzenie odpowiedniego dla plemników środowiska – wspomaga ruchliwość i szybkość dotarcia do komórki jajowej – tłumaczy Marek Pięta, przedstawiciel marki dr Bocian
2. Obciążenia cywilizacyjne
Światowa Organizacja Zdrowia traktuje niepłodność jako chorobę społeczną i cywilizacyjną. Życie w ciągłym biegu, odkładanie decyzji o macierzyństwie na później, niezdrowe odżywianie – to codzienność, która nas otacza i niewątpliwie wpływa na naszą płodność. Dlatego negatywne skutki cywilizacji to kolejny problem, z którym stykają się na co dzień pary starające się o dziecko.
Jak pokazują badania, mężczyźni w wieku 25-40 lat mają zdecydowanie gorsze nasienie, niż ich starsze pokolenie. Cywilizacyjne powody męskiej niepłodności to przede wszystkim nadmierny stres, siedzący tryb pracy, zły sposób odżywiania, brak ruchu, nadmiar alkoholu, a przede wszystkim przegrzanie jąder, spowodowane m.in. używaniem w samochodach podgrzewanych foteli czy też kładzeniem na kolanach rozgrzanych laptopów. – W coraz większym zakresie „skutki uboczne” cywilizacji dotykają mężczyzn, u których pogarsza się jakość nasienia. Od kilku lat wyniki jakości nasienia są szokujące, a normy dzisiaj stosowane, kilkanaście lat temu były uznawane za patologię – tłumaczy Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian.
3. Stres nie pomaga
Codzienne zawirowania i stres również mają olbrzymi wpływ na funkcjonowanie organizmu, szczególnie kobiety. – Niestety nasze życie jest przepełnione obowiązkami i czynnikami stresogennymi, przez co nasz organizm ma zaburzone naturalne mechanizmy radzenia sobie ze stresem środowiskowym. Warto więc w tym momencie zminimalizować ich negatywny wpływ – wyjaśnia Anna Jerzak, psycholog, autorka bloga psychonomia. – Do zdrowych i naturalnych sposobów radzenia sobie ze stresem i „negatywnymi skutkami cywilizacji” można zaliczyć takie czynności jak planowanie, pozytywne przewartościowanie, akceptacja zaistniałej sytuacji i nauczenie się tego, jak z tym dalej żyć. Niewiele osób wie, że skutecznym sposobem do walki ze stresem jest poczucie humoru, które umożliwia nam żartowanie z danej sytuacji i nabranie odpowiedniego dystansu – dodaje psycholog.
Sposoby radzenia sobie ze stresem to także zadanie dla przyszłych ojców, którzy dzięki temu są w stanie wypracować zdrowe, oparte na wzajemnym szacunku relacje z partnerką oraz służyć jej wsparciem.
Terapia hormonalna
W związku z coraz większą liczbą przypadków niepłodności, lekarze i ginekolodzy doszukują się kolejnych przyczyn tego problemu w środkach antykoncepcyjnych. Niestety jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ponieważ każdy przypadek jest inny. Każda kobieta inaczej reaguje na odstawienie antykoncepcji hormonalnej. – Jak wiadomo, podstawowym działaniem tabletek antykoncepcyjnych jest hamowanie jajeczkowania, jednak nie blokują owulacji na stałe. Ale coraz częściej można zaobserwować, że powrót do normalnych cyklów, po odstawieniu środków antykoncepcyjnych trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że wydłuża się jeszcze bardziej proces starania się o dziecko – wyjaśnia Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian.
W pierwszych kilku miesiącach po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych cykle miesiączkowe są nieregularne. Wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby przyspieszyć ten proces warto oczyścić organizm wzmacniającymi suplementami np. dr Bocian dla Niej Odnowienie & Rewitalizacja, aby organizm znowu się „przyzwyczaił” do normalnego jajeczkowania i wyregulował własną gospodarkę hormonalną.
5. Zadbaj o odpowiednią dietę
W czasie przygotowania do poczęcia dziecka nie można zapomnieć o dobrze zbilansowanej diecie. Pary takie, muszą zadbać o swój jadłospis, który powinien być urozmaicony i złożony z wartościowych, mało przetworzonych produktów. Warto, by zawierał on jak najwięcej składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta osób starających się o dziecko powinna być przede wszystkim zróżnicowana, pełna owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, mleka, serów i ryb morskich. Co warto jeść: olej słonecznikowy – zawiera witaminę E, nazywaną witaminą płodności, a także oleje roślinne, ryby morskie, awokado – to źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, warzywa zielone – sałata, szpinak, jarmuż, botwina, brokuły, natka pietruszki, które są źródłem kwasu foliowego, witamin A, B, C i mikroelementów. Dieta pary starającej się o dziecko powinna zawierać również: pestki dyni, nasiona roślin strączkowych, jaja, mięso, mleko i produkty mleczne oraz pieczywo zbożowe z pełnego przemiału. Warto pamiętać, że bezwzględnie należy unikać wysokoprzetworzonych produktów i tłuszczy trans. Żywność wysokoprzetworzona to tak, która jest poddana obróbce przemysłowej, często z substancjami dodatkowymi jak np. cukier, sól, tłuszcz, konserwanty, polepszacze smaku itp. Można powiedzieć, że to żywność przemysłowa. Natomiast tłuszcze trans czyli utwardzone oleje roślinne, są uznawane za najbardziej szkodliwy dla zdrowia typ kwasów tłuszczowych. Ten rodzaj tłuszczy obniża płodność i może być szkodliwe dla kobiet w ciąży oraz rozwijającego się dziecka.
Ze względu na niską zawartość kwasu foliowego w codziennej diecie przyszłej mamy, konieczna jest jego dodatkowa suplementacja, szczególnie w okresie planowania ciąży oraz w jej trakcie. Zgodnie ze stanowiskiem PTG suplementacja kwasem foliowym jest zalecana zarówno w okresie planowania ciąży oraz do końca drugiego trymestru ciąży. Niedobory te doskonale uzupełnia Inofolic, który zawiera myo-inozytol i kwas foliowy i jest jedynym produktem w Polsce, który ma pozytywne rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
* Badanie „Ocena wpływu lubrykantów dopochwowych, na ruchliwość ludzkich plemników i integralność chromatyny” przeprowadzone przez grupę amerykańskich lekarzy: dr Ashok Agarwal , lek. med. Fnu Deepinder , lek. med. Marcello Cocuzza , lek. med. Robert A. Short i dr Donald P. Evenson w 2008 roku w USA.