Barszcz na święta

    -

    W Polsce barszcz będący bardzo rzadką i klarowną lub gęstą zupą kojarzy się przede wszystkim ze świętami zarówno Bożego Narodzenia jak i Wielkanocnymi.

    Barszcze Bożonarodzeniowe to często czyste wywary podawane z dodatkami takimi jak uszka, krokiety lub lekkie paszteciki z ciasta francuskiego. Do tej świątecznej zupy oprócz oczywiście buraków dodaje się włoszczyznę oraz przyprawy takie jak majeranek oraz czosnek. Dzięki nim barszcz czerwonystaje się bardzo aromatyczny i wyrazisty. W wielu domach podaje się go również w formie napoju, w szklankach.

    A może po ukraińsku…

    Barszcz ukraiński w przeciwieństwie do klarownego posiada wiele dodatków a co za tym idzie jest bardzo treściwy. Oprócz klasycznych składników dodaje się do niego również fasolę, ziemniaki oraz kapustę. Na zakończenie zaprawiany jest mąką.

    Inną, typowo świąteczną zupą jest barszcz biały serwowany w czasie świąt Wielkiej Nocy. Od poprzedniego różni się nie tylko kolorem- jego sekretem jest zakwas przygotowywany na bazie mąki pszennej razowej.

    Na zakwas składa się:

    • mąka pszenna razowa
    • czosnek
    • majeranek
    • ziele angielskie
    • liść laurowy
    • woda

    Całość powinna stać od 2 do 4 dni aby nabrać charakteru. Konieczne jest codzienne mieszanie i sprawdzanie smaku. Istnieje, jednak sposób przyspieszający proces zakwaszania. Jest nim dodanie do zakwasu łyżki soku z ogórków lub kiszonej kapusty.

    Na przygotowanym wcześniej zakwasie i wędlinach wielkanocnych przygotowuje się barszcz biały zaostrzony chrzanem i zaprawiony dobrą śmietaną. Nieodzownym składnikiem wielkanocnego śniadania jest również jajko pokrojone w grubsze plastry lub ćwiartki. Konsystencja barszczu białego uzależniona jest od indywidualnych oczekiwań.

    Jak gustownie podać zupy świąteczne?

    Barszcz będący jedna z najpopularniejszych zup świątecznych powinno się podawać w sposób uroczysty czyli w gustownych, głębokich talerzach lub niewielkich miseczkach umożliwiających swobodne picie. Jedynym odstępstwem od reguły jest barszcz biały wielkanocny, który według tradycji można podać w wydrążonym bochenku chleba.

    Jeśli szukasz więcej inspiracji na barszcz, zapraszamy na stronę : www.zakochanewzupach.pl/tag/barszcz-czerwony/

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza