Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów?
Zabieg wybielania zębów jest coraz częściej stosowany zarówno przez kobiety i mężczyzn. Obecnie na rynku jest coraz więcej produktów do wybielania zębów (pasty, paski), które można stosować z powodzeniem w domu.
Przed wybielaniem zębów warto zapoznać się z poniższymi informacjami:
- Przebarwienie zębów może być spowodowane paleniem tytoniu. Na ciemniejszy kolor uzębienia wpływają także nawyki żywieniowe – picie czerwonego wina, Coca Coli czy napojów gazowanych. Spożywanie marchewki, buraków, pomarańczy powoduje pojawienie się przebarwień. Ponadto kwaśne produkty przyczyniają się do zmiany koloru uzębienia. Szkliwo staje się bardziej przezierne, co powoduje przeświecenia przez żółte zęby. Poza tym na przebarwienia ma wpływ także wiek, kolor pierwotny uzębienia, przyjmowanie leków, infekcje czy urazy.
- Po wybielaniu zębów może nastąpić nadwrażliwość. Pojawia się ona najczęściej po kilku godzinach od zabiegu i mogą trwać od kilu dni do kilku tygodni. Dyskomfort nie pojawia się u każdego pacjenta. Po wybielaniu nakładowym nadwrażliwość może trwać nieco dłużej niż kilka dni. Ten sposób może także wpłynąć na podrażnienia dziąseł.
- Przed wybielaniem warto udać się do stomatologa, aby sprawdzić stan uzębienia. Zabieg nie może być przeprowadzony w przypadku ubytków w uzębieniu, nieszczelnych plomb czy zapalenia dziąseł. Dzieci, kobiety w ciąży i karmiące nie powinny wybielać zębów, ponieważ preparaty mogą uszkodzić płód. Uzębienie dziecka nie jest jeszcze całkowicie ukształtowane, a więc wybielanie może nie przynieść spodziewanego efektu. Przeszkodą do wybielania zębów może być także alergia na nadtlenki i żywice, które wchodzą w skład materiałów do rozjaśniania uzębienia.
- Pierwszym krokiem przy wybielaniu zębów jest ich oczyszczenie. Następnie stomatolog wraz z pacjentem ustalają stopień rozjaśnienia uzębienia. Cały proces zazwyczaj nie trwa więcej niż godzinę. Niekiedy trzeba powtórzyć zabieg, jeżeli nie udało się uzyskać oczekiwanej barwy. Zęby można rozjaśnić o jeden lub dwa tony. Jeżeli dba się o higienę jamy ustnej, efekt może utrzymać się nawet przez pół roku.
- Obecnie istnieją dwie metody wybielania zębów – samodzielnie w domu i w gabinecie dentystycznym. Profesjonalne wybielanie jest trwalsze i efekty pojawiają się znacznie szybciej, ale i koszty są wyższe, niż w przypadku wybielania np. paskami. Przed wybielaniem w domu również należy skonsultować się z dentystą, aby mieć pewność, że wybielanie będzie bezpieczne.
- Do najczęstszych skutków ubocznych wybielania zębów bez konsultacji z lekarzem należy mały lub brak efektu rozjaśniania, nadwrażliwość uzębienia, podrażnienia lub poparzenia dziąseł (przyczyną najczęściej są nieszczelne nakładki lub za duże stężenie materiału) czy szary odcień zębów.
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników.
AkceptujOdrzućWięcej informacji Polityka Prywatności