Cykl miesiączkowy

    -

    Mężczyźni są płodni niemalże przez całe życie, od okresu pokwitania do późnej starości w ich gruczołach płciowych wytwarzają się ogromne ilości plemników. W przypadku kobiety ten okres trwa średnio od 13 do 50 roku życia i jest ograniczony cyklami miesiączkowymi.

    Cykl miesiączkowy

    Cykl miesiączkowy to naprzemiennie trwające fazy niepłodności i płodności, przy czym dni płodnych w miesiącu jest zaledwie kilka.

    Cykl miesiączkowy może być różnej długości, średnio jest to 25-32 dni. W każdym takim cyklu pęcherzyk jajowy rośnie, w końcu pęka uwalniając jajeczko. Komórka jajowa dostaje się do jajowodu, takie zjawisko nazywa się jajeczkowaniem. Jeśli komórka jajowa nie napotka na swojej drodze plemników, po kilku godzinach obumiera, w związku z tym zajście w ciążę po 12 godzinach od owulacji jest praktycznie niemożliwe. Nie można jednak mylić tego z płodnością kobiety, gdyż plemniki mogą przeżyć w pochwie nawet do 5 dni!

    Cykl miesiączkowy dzieli się na trzy fazy

    Faza I zwana jest fazą przedowulacyjną – rozpoczyna się po zakończeniu się krwawienia miesiączkowego. Śluz jest mętny i lepki, przez taki śluz plemniki się nie przedostaną do jajeczka. Szyjka macicy jest zamknięta i twarda.

    Faza II to faza płodności, inaczej mówiąc owulacyjna – aby ją rozpoznać musisz znać swoje ciało. Śluz wydzielany przez pochwę z mętnego i lepkiego zmienia się w rozciągliwy i przejrzysty, daje uczucie wilgotności. Temperatura ciała podnosi się i utrzymuje na takim poziomie do kilkunastu dni. Dodatkowo przez obserwację szyjki macicy poprzez kilka kolejnych cyklów nauczysz się, jak sama szyjka zmienia się podczas faz. W fazie II szyjka macicy jest otwarta, miękka i lekko uniesiona. W ostatnim dniu występowania takiego śluzu występuje największa płodność. Następnie śluz powoli zanika, zmienia się w grudkowaty. Faza II zwykle kończy się w czwartym dniu po najpłodniejszym dniu i w czwartym dniu podwyższonej temperatury.

    Faza III to faza poowulacyjna, czyli niepłodna. Ten okres niepłodności utrzymuje się do końca cyklu miesięcznego i kończy się krwawieniem.

    Krwawienie miesiączkowe

    Krwawienie miesięczne występuje, jak sama nazwa wskazuje, co miesiąc i jest najzwyklejszym procesem fizjologicznym. Powstaje wskutek złuszczenia się błony śluzowej macicy, jeśli nie zagnieździ się w niej zapłodnione jajeczko. Podczas jednego krwawienia wypływa około 35-50 ml krwi wraz ze śluzem. Mogą towarzyszyć temu skurcze brzucha, bóle pleców i zwiększona drażliwość.

    Źródło: „Miłość, prokreacja, odpowiedzialność”, pod redakcją Włodzimierza Fijałkowskiego.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza