Żyjąc w dzikim pędzie nie zastanawiasz się, kim tak naprawdę jesteś dla siebie i jak postrzega cię społeczeństwo. Im mniej o tym myślisz, tym większe masz poczucie własnej wartości. Po prostu, jesteś na tyle pewna siebie i swojej wartości, że nie musisz o tym myśleć. Ale czy zastanawiasz się, skąd bierze się poczucie własnej wartości?

Wszystko zależy od tego, jak wychowali cię rodzice. To od nich i ich podejścia zależy, jakim człowiekiem się stajesz.

Dzieci wychowywane w myśl „potrafisz to zrobić” będą sobie doskonale radziły z przeciwnościami losu, z niepowodzeniami, z trudnościami. Gorycz porażki będą potrafiły przekuć w „zrobię to jeszcze raz, tylko lepiej”. Mają pozytywny obraz siebie, co pomaga im stać się silnym, dorosłym człowiekiem. Dzieci pewne siebie lepiej się uczą, rzadziej ulegają złym wpływom, rzadziej uzależniają się od narkotyków. Tak samo w przypadku nastoletnich ciąż, samobójstw czy też depresji – w tych przypadkach współczynnik jest niższy niż w przypadku dzieci z niską samooceną.

Dzieci z wysoką samooceną mają więcej empatii. Potrafią wspierać innych i współczuć im. Wierząc we własne siły znajdują w sobie możliwości i drogi pomocy innym.

Dzieci z niską samooceną gorzej radzą sobie w życiu, i to zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości. I tu niestety winą należy obarczyć rodziców, czy też osoby wychowujące dziecko. Dzieci rodzą się z naturalną ciekawością świata, potrafią bez lęku i obaw wkraczać w nieznane tereny. I to od dorosłych zależy, czy im to ułatwią, czy wręcz przeciwnie.

Każde dziecko posiada inną osobowość, i jeśli jest introwertykiem będzie mu trudniej łamać przeciwności losu niż ekstrawertykowi. Ale malec wychowywany w sposób, kiedy stale udowadnia mu się, że „nic ci nigdy nie wychodzi” czy też „to znowu twoja wina” – bez względu na typ osobowości po prostu sobie nie poradzi. Zwątpi w siebie, będzie asekuracyjnie poddawał się przed startem, z obawy przed porażką. Gorzej, gdy nie będzie dzielił się z rodzicami swymi porażkami lub też nie otrzyma od nich wsparcia. Długotrwały stres i lęk to prosta droga do depresji.

Źródło: „Pewne siebie i szczęśliwe dziecko. 5 zasad budowania poczucia własnej wartości u dzieci.”, [Świat Książki], Warszawa, 2007