Noszenie soczewek korygujących wady wzroku to duża wygoda, szczególnie dla osób uprawiających sport i tych, którym tradycyjne okulary uprzykrzają życie. Większość ludzi może je swobodnie używać, ale pewną niedogodnością jest odczucie suchości oka. Winy upatruje się przede wszystkim w stosowaniu płynów do soczewek. Ale czy faktycznie dyskomfort jest tym spowodowany?

Winny zespół suchego oka

To nie płyn do soczewek jest odpowiedzialny za uczucie suchości, ponieważ zespół suchego oka dotyczy również osób nienoszących szkieł kontaktowych. Schorzenie jest m.in. efektem wielogodzinnego wpatrywania się w monitor komputera czy telewizora, suchego powietrza, przebywania w zadymionym pomieszczeniu.

Winna zła pielęgnacja soczewek

Przyczyny suchości oka można się również dopatrywać w soczewkach. Wymagają one bowiem stosownej pielęgnacji i przechowywania w odpowiednich warunkach, do czego niezbędny jest płyn do soczewek.

Obecnie najczęściej zalecane są uniwersalne płyny. Służą one do jednocześnie do  czyszczenia (zapobiegania powstawaniu osadów białkowych), dezynfekcji i nawilżania powierzchni soczewek. Uniwersalne płyny dzielą się na te przeznaczone dla soczewek twardych (coraz rzadziej używanych) i na te, które stosuje się do pielęgnacji soczewek miękkich. Większość płynów nadaje się do pielęgnacji większości soczewek,  jednak z uwzględnieniem podziału na soczewki miękkie i twarde. Jednakże zdarzają się  wyjątki: składniki niektórych płynów nie pasują do materiałów, z jakich tworzone są soczewki. Dlatego właściwy płyn powinien zalecić okulista lub optyk.

Zdarza się też, że ten sam preparat u jednych osób nie wywołuje żadnego dyskomfortu, a innym nie ułatwia korzystania z „kontaktów”.  Trzeba więc przy kolejnym zakupie zdecydować się na inny specyfik, by metodą prób i błędów wybrać najlepszy dla siebie. Warto też wiedzieć, że odczuwając dolegliwości suchego oka, należy stosować krople nawilżające, składem przypominające łzy.

Trudno autorytatywnie stwierdzić, który z płynów uniwersalnych jest najlepszy, bo wszystkie mają za zadanie nawilżanie soczewek. Bardzo dobrze spełnia tę funkcję płyn EyeLove Komfort. Sprawia, że komfort noszenia soczewek jest zapewniony. Dla oczu szczególnie wrażliwych warto polecić płyn Biotrue™. Zawiera on hialuronian sodu – naturalny składnik filmu łzowego.  Podczas przechowywania soczewek w tym płynie tworzy się na nich  powłoka, która stopniowo podczas użytkowania „kontaktów” jest uwalniana, więc oczom zapewnia nawilżenie przez cały dzień. Ten sam składnik zawiera płyn do soczewek MeniCare Soft, dlatego i on zapewnia długotrwałe nawilżenie, redukując wrażenie przesuszonej rogówki.  Doskonale też sprawuje prawuje się płyn Optifree PureMoist, który jako jedyny zawiera HydraGlyde Moisture Matrix – składnik zapewniający soczewkom aż 16 godzin nawilżenia.

Można by jeszcze wymieniać wiele nazw dobrze działających specyfików. Ważniejsze niż nazwa i producent jest właściwe przechowywanie soczewek. Powinny one być w całości zanurzone w płynie. Tylko wtedy zostaną właściwie nawilżone. Natomiast żaden z istniejących na rynku produktów do pielęgnacji soczewek nie wpływa negatywnie na narząd wzroku. Można ich używać z poczuciem całkowitego bezpieczeństwa.