Poduszka finansowa określana inaczej funduszem awaryjnym, to pewien rodzaj zabezpieczenia finansowego w sytuacji chwilowego braku pieniędzy. Pozwala na kontrolowanie domowego budżetu. Uczy oszczędzania i myślenia o przyszłości. Do czego jeszcze jest przydatna?

Poduszka finansowa – co to jest?

Poduszka finansowa jest również określana mianem funduszu awaryjnego. Potocznie używana nazwa to po prostu środki na czarną godzinę.

Poduszka finansowa pełni funkcję zabezpieczenia przed chwilowym brakiem środków finansowych. Może on być spowodowany nagłą utratą pracy czy wypadkiem, którego skutkiem jest czasowa niezdolność do pracy. Poduszka finansowa zawiera fundusze, które powinny być dostępne na tzw. czarną godzinę. Nie należy ich jednak przeznaczać na zbędne rzeczy. Można stwierdzić, iż poduszka finansowa to pewnego rodzaju amortyzator, którego zadaniem jest ochrona przed finansowym upadkiem.

Poduszka finansowa pełni również rolę pewnego wyznacznika. Pokazuje ona danej osobie, czy:

 • potrafi oszczędzać,
 • ma kontrolę nad swoimi finansami i budżetem domowym,
 • jest odpowiedzialna i myśli o przyszłości, a nie tylko o tym, co tu i teraz,
 • potrafi działać konsekwentnie i systematycznie. Weźmy za przykład sytuację, kiedy osoba zaciąga u pożyczkodawcy SuperKasa chwilówkę po czym reguluje ją w terminie,
 • jest gotowa do prowadzenia własnej firmy bądź inwestowania.

Postawy Polaków wobec finansów – raport z 2018 roku

Badanie Postawy Polaków wobec finansów przeprowadzone w 2018 roku przez Fundację Kronenberga pokazuje, iż Polacy zaczynają przywiązywać coraz większą wagę do oszczędzania. W 2008 roku tylko 34 proc. rodaków zwracało bardzo małą uwagę na to, ile pieniędzy wydaje. Środki finansowe wykorzystywali na bieżące potrzeby. Zazwyczaj udało im się zaoszczędzić małe sumy.

Badania pokazują, że 10 lat później, czyli w 2018 roku, liczba osób przywiązujących choćby minimalną wagę do dysponowania domowym budżetem, wzrosła do 53 proc. Statystyki nie są jednak wysokie, jeśli chodzi o odsetek osób oszczędzających miesięcznie taką samą kwotę. W 2008 roku było to zaledwie 7 proc. W ciągu dekady liczba ta wzrosła do 14 proc.

Dane odnośnie do osób, które kontrolują wszystkie swoje wydatki, również nie są zbyt dobre. W 2018 roku robiło to zaledwie 28 proc. badanych.

Fundusz awaryjny – ile powinien wynosić?

Zaplecze finansowe w formie poduszki finansowej nie przewiduje jasno określonej kwoty. Wszystko zależy od miesięcznego wynagrodzenia oraz zarobków danej osoby, której celem jest posiadanie funduszu awaryjnego. Specjaliści z dziedziny finansów zakładają, iż taką optymalną stawką, która powinna znajdować się w poduszce finansowej, jest trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia. Niektórzy przewidują również sześciokrotność, a nawet dwunastokrotność.

Jeżeli dana osoba zarabia miesięcznie 3000 zł, wówczas trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia powinna wynosić 9000 zł, sześciokrotność 18 000 zł, a dwunastokrotność 36 000 zł. Trzykrotność miesięcznych dochodów to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają rodziny ani nie są w związku. Sprawdza się zazwyczaj w dużych miastach, gdzie nie jest trudno o znalezienie pracy.

Poduszka finansowa z sześciokrotnością miesięcznego wynagrodzenia stanowi optymalne rozwiązanie dla większości osób. Takie zabezpieczenie pozwoli na przeżycie dłuższego okresu po utracie pracy. Z kolei dwunastokrotność miesięcznych dochodów może być początkiem zaplanowanych inwestycji.

Co składa się na objętość poduszki finansowej?

Objętość poduszki finansowej, czyli wysokość kwoty, która powinna się w niej “znajdować”, zależy od kilku kryteriów. Zaliczyć można do nich m.in.:

 • to, czy ma się dzieci, czy też nie oraz to, ile kosztuje ich utrzymanie,
 • przewidywaną przyszłość odnośnie do stóp procentowych, czyli to, czy kredyt będzie wiązać się z wyższymi opłatami niż obecnie,
 • posiadane zobowiązania finansowe,
 • wykonywany zawód,
 • to, czy dana osoba pracuje w kraju, czy za granicą.

Fundusz awaryjny, czyli jak zaplanować budżet domowy?

Istnieje wiele sposobów na to, żeby oszczędzać pieniądze. Czasami są to bardzo proste rozwiązania, dzięki którym domowy budżet nie ucierpi. Zaliczyć do nich można:

 • robienie zakupów spożywczych z listą,
 • ograniczenie jedzenia na mieście,
 • zmiana konta bankowego na inne, jeżeli bank nalicza zbyt wysokie opłaty,
 • konsolidację posiadanego zadłużenia,
 • rezygnację z kart kredytowych,
 • oszczędne użytkowanie prądu i wody,
 • zmianę samochodu na bardziej ekonomiczną wersję,
 • kupowanie niezbędnych ubrań i obuwia,
 • zaciąganie zobowiązań finansowych w firmach pożyczkowych znajdujących się w Rejestrze Firm Pożyczkowych,
 • omijanie wyprzedaży lub rozsądne kupowanie przecenionych rzeczy.

To tylko niektóre z metod pozwalających na ciągłą kontrolę nad domowym budżetem. Istnieje dużo więcej sposobów na oszczędzanie pieniędzy, które należy wprowadzić w życie jak najszybciej.

Poduszka finansowa a konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy zawierający cechy lokaty terminowej. Różni się od niej tym, że środki znajdujące się na rachunku można pobrać lub wpłacić na konto daną kwotę bez utraty naliczanych odsetek.

Konto oszczędnościowe jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą stworzyć poduszkę finansową. Muszą one jednak posiadać silną wolę, by nie wypłacać zgromadzonych na rachunku środków na zbędne rzeczy. Jeżeli wiedzą, że ulegną pokusie i będą pobierać pieniądze z konta oszczędnościowego, lepiej postawić na lokatę terminową. Fakt, iż wypłata gotówki powoduje “rozerwanie” lokaty, powinien skutecznie do tego zniechęcić.

Wady i zalety oszczędności na czarną godzinę

Wady:

 • konieczność kontrolowania wydatków.

Zalety:

 • finansowe zabezpieczenie po niespodziewanej utracie pracy,
 • możliwość inwestycji.

Poduszka bezpieczeństwa – podsumowanie

Poduszka bezpieczeństwa zapewnia finansowe zabezpieczenie w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń losowych, jak na przykład utrata pracy. Uczy zarządzania domowym budżetem oraz ograniczenia wydatków. Jedynym jej minusem jest konieczność kontrolowania każdej wydanej kwoty.