Dlaczego dobre oświetlenie ogrodu jest aż tak ważne?

    -

    Ogród jest miejscem, w którym w sezonie wiosenno-letnim spędzamy olbrzymią ilość czasu. Staje się wręcz drugi salonem. Relaksujemy się w nim, odpoczywamy, spotykamy ze znajomymi. Aby był w pełni funkcjonalny o każdej porze dnia i nocy, trzeba zainstalować w nim właściwe oświetlenie, które sprawi, że spędzanie w przydomowej przestrzeni czasu po zmierzchu będzie bezpieczne i przyjemne. Jakie oświetlenie do ogrodu powinniśmy wybrać?

    W przypadku przestrzeni ogrodowych trudno mówić o oświetleniu głównym. Raczej należy skupiać uwagę na doświetlaniu konkretnych, kluczowych elementów. Na co zwracać uwagę i w jakich miejscach na pewno nie powinno zabraknąć lamp, lampek i lampionów?

    Ciągi komunikacyjne – bezpieczeństwo ponad wszystko

    Ścieżki i dróżki w naszym ogrodzie zapewniają nam łatwą komunikację i dostęp do wszystkich części naszej przydomowej przestrzeni. Powinno tak być również po zmierzchu. Przy wytyczonych ścieżkach powinny znaleźć się zatem lampy nawierzchniowe lub stojące, pozwalające na swobodną i bezpieczną komunikację, bez obaw o potknięcie czy bolesną kontuzję.

    Światełko w tunelu – wejście do domu

    Drzwi wejściowe to jedna z kluczowych stref, która wymaga zamontowania oświetlenia, dla bezpieczeństwa domowników i gości. Pozwala ona na spokojne dotarcie od furtki do domu, a także sprawdzenie, kto odwiedza nas późną pora.

    W jakim miejscu można montować lampy przy drzwiach? Najczęściej umieszcza się je na futrynie lub nad drzwiami wejściowymi. Często jest to jedna lampa umieszczona centralnie lub dwa kinkiety, symetrycznie zaplanowane po obu stronach drzwi.

    Mała architektura w ogrodzie

    Po zmroku często spędzamy czas w altanach i na werandach. Z tego powodu one również potrzebują zaaranżowania oświetlenia, które pozwala na przyjemne korzystanie z przestrzeni do relaksu. Najczęściej w takich miejscach pojawiają się kinkiety lub lampy wiszące, dające rozproszone światło, które nie oślepia, ale równocześnie pozwala wykonywać różne czynności oraz widzieć naszego rozmówcę, z którym spędzamy czas w ogrodzie.

    Dekoruj i maluj światłem

    Oprócz wymienionych, czysto praktycznych funkcji, nie można również zapomnieć, że światło potrafi po prostu dekorować. Można z jego pomocą zbudować wieloplanową kompozycję ogrodu, podkreślić konkretne obiekty, jak szczególnie ozdobna roślina lub rzeźba. Walor dekoracyjny w tym przypadku opiera się na ciekawej grze światła i cienia. W ten sposób przydomowa przestrzeń może zachwycać nawet wtedy, gdy nie można jej dokładnie obejrzeć w promieniach słońca.

    Jakie cechy powinno mieć oświetlenie ogrodowe?

    Charakterystyka lamp ogrodowych nieco różni się od tej, wyróżniającej standardowe lampy do salonu czy kuchni.

    Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że zarówno same lampy, jak i cała instalacja powinny być solidnie zabezpieczone przed działaniem wody. Wysoki współczynnik odporności na wilgoć pozwoli korzystać z lampy bezpiecznie przez długi czas.

    Lampy ogrodowe zazwyczaj powinny dawać subtelne i dyskretne światło, które rozświetli mrok, równocześnie nie drażniąc wzroku ludzi siedzących w pobliżu. Najczęściej stosuje się zatem produkty, z kloszem lub abażurem, które dawkują właściwą ilość światła, bez efektu olśnienia.

    Jakie rodzaje lamp nadają się do ogrodu?

    Pozostaje jeszcze pytanie: jakie lampy warto zastosować w ogrodzie? Niezmierną popularnością cieszą się lampy nawierzchniowe, bez rozbudowanej oprawy, wkomponowane w poziom gruntu. Pozwalają na dyskretne wprowadzenie światła w każdej części ogrodu. Jeśli oświetlamy przestrzeń tuż przy ścianie domu, wówczas możemy liczyć na pomoc kinkietów, a w altanach najlepiej sprawdzają się lampy wiszące. Dekorowanie światłem konkretnych punktów w ogrodzie z kolei najczęściej odbywa się z pomocą reflektorów.

    Oprócz typowych lamp, niesamowity nastrój można też zbudować z pomocą świec i lampionów. To praktyczne rozwiązania, które pozwalają spędzać czas nawet w przestrzeniach, w których nie mamy stałego dostępu do elektryczności. A przy tym prezentują się naprawdę dobrze i dekoracyjnie.

    Ogród po zmierzchu – funkcjonalność i piękno

    Przydomowa przestrzeń bynajmniej nie musi być wyłączona z użytku w chwili, gdy zachodzi słońce. Warto dokładnie przemyśleć instalację oraz rozmieszczenie punktów świetlnych w newralgicznych miejscach oraz zwrócić uwagę na jakość wszystkich elementów. Niech oświetlenie podkreśla atuty ogrodu, wpisuje się w niego stylistycznie i zdobi – zarówno światłem, jak i formą samych lamp.

    Więcej ciekawych artykułów o oświetleniu znajdziesz na blogu Azzardo.com.pl

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza