Wiele osób nie wie, czym jest kordonek, ale znają go doskonale miłośnicy szydełkowania, haftowania czy dziergania. Dawniej sięgano po niego bardzo często do robienia różnych rękodzieł. Kobiety tworzyły z kordonka wielorakie ubrania i akcesoria typu rękawiczki czy czapki. Powstawały z niego nawet firany czy obrusy. Jak widać, panie od zawsze były bardzo zaradne i świetnie radziły sobie bez nowoczesnych urządzeń typu maszyna do szycia. Obecnie szydełkowanie to sposób na zrelaksowanie się, spędzenie czasu na robieniu czegoś pożytecznego. Wiele osób traktuje to zajęcie jako hobby, niektórzy nawet zarabiają na sprzedaży produktów hand made, które są obecnie bardzo popularne i pożądane.
Co warto wiedzieć na temat kordonka?
Rękodzieła cieszą się rosnącą popularnością, co wynika z rosnącej świadomości konsumentów. Wiele osób szuka czegoś oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju. Produkty hand made odznaczają się unikalnością, nie można kupić ich w pierwszym lepszym sklepie. Nie brakuje osób, które na co dzień zajmują się haftowaniem, szydełkowaniem i dzierganiem na drutach. Traktują to nie tylko jako hobby, ale też sposób na zarobek. Okazuje się, że ceny za rękodzieła potrafią być bardzo wysokie. Piękna i starannie wykonana robótka ręczna stanie się praktyczną dekoracją, za którą warto zapłacić wyższą cenę. Można mieć pewność, że nikt nie będzie miał takiej samej rzeczy, bo każdy produkt hand made jest niepowtarzalny, nawet jeśli wykonała go ta sama osoba i z tych samych materiałów. Po szydełka i druty sięgają już nie tylko starsze panie, ale też młode osoby. Rękodzieła mogą powstać z włóczek, sznurków, nici lub kordonków. Te ostatnie są skręconymi nićmi jedwabnymi lub bawełnianymi.
Kordonek idealnie nadaje się zarówno do haftowania, jak i szydełkowania. Można liczyć na mnogość kolorów i grubości. Do produkcji kordonków używa się nawet poliestru, ale najpopularniejsze są bawełniane. W sprzedaży znajdują się nawet kordonki metalizowane, dzięki czemu można stworzyć robótkę ręczną o wysokich walorach estetycznych. Na tym jednak nie koniec, kordonki mogą być bogato zdobione – cekinami czy brokatem. Kordonek to świetna opcja dla każdego, niezależnie od tego, czy szydełkuje już od kilku lat, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z rękodziełem. Za pomocą kordonka można stworzyć niemalże wszystko, rozmaite ozdoby, elementy wyposażenia wnętrz czy nawet garderoby. Powstałe rękodzieła można zachować dla siebie lub wręczyć je bliskim, z pewnością wywołają szczery uśmiech zadowolenia na twarzy obdarowanego. Wybierając kordonek wykonany z wysokiej jakości materiałów, cechujących się dużą trwałością i wytrzymałością, można mieć pewność, że powstała z nich rzecz będzie służyła użytkownikowi przez długi czas. Nie trzeba martwić się tym, że utraci swoje pierwotne walory użytkowe ani estetyczne nawet po wielokrotnym wypraniu.
Jakie ma kordonek zastosowanie?
Z kordonków można stworzyć przepiękne robótki ręczne. Możliwości jest naprawdę wiele, a często jedynym ograniczeniem wyobraźnia szydełkującego. Rękodzieła wykonane za pomocą kordonków są unikalne, same w sobie stanowią piękną ozdobę. Można nimi udekorować nie tylko domowe wnętrza, ale też siebie. Warto spróbować swoich sił i wyszydełkować odzież czy bieliznę Nosząc sweter, sukienkę czy tunikę wykonaną z kordonka, z pewnością będzie się wyróżniać z tłumu. Takich pięknych rękodzieł nie znajdzie się w zwykłym sklepie. Produkty hand made to idealny pomysł na prezent, każdy doceni własnoręcznie wykonany produkt, jedyny w swoim rodzaju. Świetnie nadają się do zrobienia firan, zazdrostek, obrusów, serwetek, podszewek na poduszki, dywaników, podkładek. Przy wyborze kordonka bardzo ważna jest jego grubość, którą dobiera się do robotki, jaką chce się wykonać za jego pomocą. Grubość dotyczy ilości nitek składających się na przędzę. Bardzo ważne jest też to, aby dobrać właściwy rozmiar szydełka do wybranej grubości kordonka.
• Najcieńszy kordonek można poznać po oznaczeniu 2 i wykorzystuje się go przede wszystkim do tworzenia elementów ozdobnych typu gwiazdy czy dzwonki. W przypadku cienkiego kordonka najlepsze będą szydełka w rozmiarze 0,75 mm.
• Nieco grubsze są kordonki oznaczone liczbą 3, które posłużą do zrobienia obrusa, firany czy serwetki. Do ich stworzenia najlepiej będzie użyć szydełka w rozmiarze 1,00 mm.
• Kordonki 4 są uważane za najbardziej uniwersalne, świetnie sprawdzają się nie tylko do wydziergania obrusów, firan czy serwet, ale też bluzek czy bielizny. Odpowiednie będzie szydełko w rozmiarze 1,25 mm.
• Jeśli komuś marzy się wyszydełkować piękny pled, poszycie do poduszki, pokrowiec, bluzkę czy nawet sweter, to warto sięgnąć po kordonek 6. Zaleca się stosować do tej grubości kordonka szydełka w rozmiarze 1,50 mm.
• Za najgrubszy uznaje się kordonek oznaczony liczbą 12. Za jego pomocą można stworzyć nawet dywan, kosz, podkładkę i oryginalną odzież. Będzie to możliwe przy wykorzystaniu szydełka w rozmiarze 2,00 mm.
Kordonek cena, czyli z jakim trzeba liczyć się kosztami zakupu?
Obecnie nie ma żadnego problemu z zakupem kordonków. Są one powszechnie dostępne w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Jako że powraca moda na dzierganie, szydełkowanie i haftowanie, rośnie popyt między innymi na kordonki. Wystarczy odwiedzić pobliską pasmanterię, aby zaopatrzyć się w różnego rodzaju kordonki, różniące się grubością i kolorem. W sklepach internetowych można zwykle liczyć na bogatszy i bardziej zróżnicowany asortyment oraz na atrakcyjniejsze ceny. Jedną z zalet kordonków jest to, że ich zakup nie wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów. Zwykle za pół metra długości płaci się poniżej dwudziestu złotych. Na cenę duży wpływ ma to, z jakiego materiału został wykonany kordonek (poliester, jedwab, bawełna, akryl). Długość kordonka i producent także decydują o tym, ile zapłaci się za kordonek.