Domowa biblioteka – jak przechowywać książki?

    -

    Domowa biblioteka to marzenie wielu osób – książki gromadzisz przez całe życie, niektóre kupiłaś przypadkiem, inne mają wartość sentymentalną. Chciałabyś swoje książki jak najlepiej wyeksponować, by mieć do nich stały dostęp. I choć domowa biblioteka może przybrać różne oblicza, warto się przed jej urządzeniem zastanowić, jak przechowywać książki by się nie niszczyły?

    Jak przechowywać książki?

    Sucho, ale nie za sucho. Książki nie lubią wilgoci. Trzymane głęboko w szafie, w kartonie w piwnicy czy w innym zamkniętym pojemniku wchłaniają wilgoć z powietrza i nabierają nieprzyjemnego zapachu. Dlatego domowa biblioteka powinna mieć dobrą wentylację. Jednak uważaj na zbyt suche powietrze, powodujące kruszenie papieru – zimą nawilżacz powietrza może się przydać!

    Niskie nasłonecznienie to kolejny wymóg przy tworzeniu domowej biblioteki. Promienie słoneczne padające na grzbiety książek mogą je odbarwiać i powodować kruszenie się kleju. Spójrz na prawdziwe biblioteki – regały ustawia się tak, by padające światło oświetlało alejki, nie książki.

    Porządek na półce – na półce ustawiaj książki tak, żeby wzajemnie się podtrzymywały – najlepiej, by były dobrane rozmiarem tak, by stykały się całymi okładkami. Dobrze, jeśli do siebie przylegają, wtedy między kartkami nie ma zbędnego powietrza i papier nie wietrzeje. Jeśli książki nie wypełniają całej półki, koniecznie kup wsporniki, które przycisną książki do siebie. Książki ustawione ukośnie łamią się i szybko niszczą.

    Albumy i encyklopedie – dużych ksiąg nie ustawiaj pionowo, bo pod wpływem ciężaru mogą się zniekształcać, lepiej ułożyć je poziomo na dolnych półkach, wtedy zachowają swój kształt.

    fotel do czytania banner

    Domowa biblioteka w służbie dekoratorowi

    Biblioteczka zaaranżowana w domu to nie tylko radość z posiadania pokaźnej liczby książek – istnieje wiele sposobów na to, jak przechowywać książki.

    Regał na całą ścianę – to najpopularniejsze rozwiązanie w przypadku dużego księgozbioru. Odpowiednie regały znajdziesz w każdym markecie budowlanym czy sklepie meblowym – wystarczy dobrać meble odpowiednie do wielkości ściany.

    Książki na podłodze – w duchu artystycznej bohemy możesz zdecydować się na artystyczny nieład i rozłożenie słupków z książek pod jedną ze ścian. Pamiętaj jednak, by oddzielić książki od podłogi i dbać o to, by nie leżały krzywo – od tego książki mogą się odkształcać.

    Niskie półki i schowki – niskie regały to również świetny sposób. Kolekcja książek ulokowana w kilku niskich regałach nie wygląda tak imponująco, ale nie obciąża wizualnie małych pomieszczeń. Dodatkowo regały możesz ustawić pod łóżkiem, obok kanapy zamiast stolika pomocniczego.

    pinterest kobietawielepie button

    Wiszące półki. Nieważne, czy będzie to kilka długich półek na jednej ścianie, zagospodarowany róg pomieszczenia, czy długa półka przy suficie – książki na wiszących półkach to sprawdzony sposób na domową bibliotekę.

    Dekoracje nietypowe. Książki ułożone na parapecie, pod stolikiem czy nawet regały zbudowane ze zniszczonych książek i opartych na nich półkach – to tylko niektóre ze sposobów na wyeksponowanie najciekawszych książek. Choć taka dekoracja nie trzyma się reguł tego, jak przechowywać książki, to tymczasowa domowa biblioteka ułożona w nieczynnym kominku lub książki zawieszone na specjalnych „niewidzialnych” półkach również pomogą Ci udekorować swoje mieszkanie.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza