Haft kaszubski

    -

    Haft kaszubski jest sztuką ludową przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Zapoznaj się z ciekawą, krótką historią haftu kaszubskiego, jego kolorystyką oraz charakterystycznymi motywami.

    Krótka historia

    Haft Kaszubski jest znany w Polsce od stuleci. Jego historia jest związana z Zakonem Sióstr Norbertanek, który znajdował się w Żukowie. Na początku były to hafty jedno lub dwu barwne wykonywane srebrną lub złotą nitką. W taki to sposób siostry zdobiły czepce i szaty liturgiczne. W XVIII i XIX wieku Norbertanki zaczęły udzielać lekcji haftu pannom pochodzącym z rodzin szlacheckich, mieszczańskich i bogatego chłopstwa.

    Symboliczna kolorystyka haftu kaszubskiego

    Do haftu kaszubskiego używa się siedmiu kolorów. Każdy kolor coś symbolizuje:

    • chabrowy – symbolizuje kaszubskie jeziora
    • niebieski – kaszubskie niebo
    • granatowy – głębie morza
    • żółty – piękne słońce i zboża dojrzewające na kaszubskich polach
    • zielony – piękne lasy
    • czerwony – krew, którą Kaszub przeleje za swoją ziemie
    • czarny – symbol ziemi na polu, która czeka na zasiew

    Motywy haftu kaszubskiego

    W hafcie kaszubskim przeważają wzory i kompozycje roślinne. Popularne motywy roślinne w hafcie kaszubskim to nic innego jak rośliny, które można spotkać na Kaszubach: bratki, chabry, dzwonki, koniczynki, margaretki, niezapominajki, słoneczniki i róże.

    W hafcie kaszubskim można też zauważyć motywy obce takie jak: granat, palmeta, tulipany czy akanty, używane przede wszystkim w klasztorach.

    Z kolei słynne motywy owadzie w formie pszczółek czy żuczków, pochodzą bodajże z czasów pogańskich.

    W hafcie kaszubskim główny element to „drzewo życia”. Gałęzie tego drzewa nie mogą się krzyżować, nakładać, przeplatać, ponieważ życie człowieka winno być proste i przejrzyste.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza