Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo powinno się karmić piersią. Lekarze mają podzielone zdania na ten temat. Światowa Organizacja Zdrowia WHO natomiast rekomenduje, aby dziecko karmić wyłącznie mlekiem matki aż do szóstego miesiąca życia, a wraz z rozszerzaniem diety do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.
Tak naprawdę jednak jest to dosyć skomplikowana kwestia i dużo zależy tutaj od samych zainteresowanych – matki i dziecka.
Popularne mity wokół karmienia piersią
Mówi się, że mleko kobiece po roku karmienia traci swoje właściwości i już nie jest dobre dla maluszka albo że karmienie dziecka po jakimś określonym czasie wpływa negatywnie na naukę samodzielności u dziecka. Niektórzy wnoszą argumenty o tym, że karmienie piersią staje się w końcu seksualne. Mówi się o zniewalaniu kobiet karmieniem piersią albo że dziecko nigdy samo nie zrezygnuje z piersi. Wszystkie te powyższe opinie mijają się mniej lub bardziej z prawdą.
Po pierwsze kobiece mleko zmienia swój skład w trakcie karmienia – dostosowuje się do potrzeb maluszka. Niemożliwe jest, aby nagle po roku straciło tę swoją właściwość i stało się bezwartościowe. Nadal zawiera wiele cennych składników, które wpływają pozytywnie na rozwój dziecka.
Karmienie piersią z perspektywy matki i dziecka nigdy nie jest seksualne. To naturalny akt przekazywania pokarmu. Może się to wydawać seksualne dla osób postronnych, jednak nie jest to powód, dla którego powinno się zaprzestać karmienia piersią. To powinna być decyzja oparta o własne odczucia. To nieprawda, że dziecko nigdy samo nie zrezygnuje z piersi. Dzieci karmione długo piersią, powyżej trzech lat, swoim zachowaniem pokazują, że są gotowe na odstawienie. Czasem nawet mówią o tym wprost.
Natomiast co do słabszego rozwoju samodzielności i zniewalania kobiet – to bardzo skomplikowane kwestie, które w bardzo dużej mierze zależą od indywidualnych cech matki i dziecka. W zdobywaniu samodzielności przez dziecko dużo bardziej będzie przeszkadzać na przykład nadopiekuńczość matki niż sam akt karmienia piersią. Poczucie zniewolenia karmieniem piersią jest bardzo osobiste i jeśli coś takiego odczuwamy, po prostu przestańmy. Nie przyniesie to wtedy nic dobrego ani nam, ani dziecku. Ostatecznie zawsze można po prostu pokarm odciągać i podawać dziecku w butelce czy w kubeczku na późniejszych etapach rozwoju.
Kiedy więc odstawić dziecko od piersi?
Możemy kierować się radami innych osób, lekarzy, organizacji, ale ostateczna decyzja należy tylko do nas. Jeśli karmienie piersią przynosi matce i dziecku radość, nie ma powodu, aby przestawać. Mleko matki nie powinno być głównym pożywieniem dziecka, jednak może być bardzo zdrowym dodatkiem do diety.
Po około roku z reguły pojawia się jednak zmęczenie karmieniem, często też trzeba stanąć przed decyzją powrotu do pracy czy innych obowiązków poza domem, wraz z zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Być może więc warto wtedy zdecydować się na ten krok. Nie róbmy tego jednak nagle, bo będą cierpieć na tym zarówno nasze piersi, jak i maluszek. Zaplanujmy sobie stopniowe zmniejszanie liczby karmień w ciągu doby, aż w końcu uda się przeżyć dzień bez tego.
Artykuł powstał we współpracy z Philips Avent