Co myślisz wchodząc do pokoju swojego dziecka? Czy zastanawiasz się może, czy właśnie wybuchł w nim granat lub przeszła w nim trąba powietrzna? Nie masz już siły na codzienne sprzątanie, na długie kazania głoszone swojemu dziecku, jak to powinno w pokoju wyglądać. Uwaga, droga mamo, coś robisz nie tak!
Musisz przeprowadzić własną domową akcję „sprzątanie świata”. Świata twojego dziecka.
Na początek ustal plan działania
- Wejdź do pokoju dziecięcego i rozejrzyj się. Popatrz na wszystko „z boku”. A może jest za dużo zabawek? Może książki nie mają gdzie leżeć?
- Jeśli uważasz, że w pokoju jest wystarczająca ilość mebli skup się na koszach, pudełkach i pojemnikach.
- Pogrupuj zabawki wg kategorii: osobno klocki, samochody, lalki, gry planszowe i inne zabawki, którymi bawi się twoje dziecko.
- Zadbaj, aby książki stały równo ułożone na półce.
- Jeśli twoje dziecko ma konkretne hobby, stwórz mu miejsce na przedmioty z nim związane, takie jak puchary.
- Jeśli dziecko uwielbia malować zawieś na ścianie tablicę korkową, tak by mogło przywieszać na niej swoje prace.
- Uporządkuj ubrania, podziel je na letnie i zimowe. Koszulki i bluzki ułóż na jednej półce, na drugiej spodnie i spódniczki. Dziecko powinno mieć swobodny dostęp do ubrań.
Do tak uporządkowanego pokoju wprowadź dziecko i jasno i zrozumiale wytłumacz mu dlaczego powinno utrzymywać porządek.
Kilka argumentów, których możesz użyć:
- Kiedy wszystko leży na swoim miejscu szybciej znajdziesz pożądaną rzecz.
- Gdy w pokoju jest porządek nic nie rozprasza myśli podczas nauki.
- Jeśli wszyscy będą dbali o porządek wokół siebie będzie wam się żyło łatwiej i przyjemniej.
- W bałaganie łatwo coś zgubić.
- Niepoukładane ubrania gniotą się i niszczą.
A teraz, kiedy już posprzątałaś pokój i porozmawiałaś z dzieckiem – najtrudniejsze zadanie przed tobą.
Jak utrzymać porządek w pokoju?
- Po pierwsze cierpliwość – ucz dziecko, że kiedy kończy bawić się jedną zabawką niech odłoży ją na miejsce zanim weźmie następną. I tak bez końca, każdego dnia, wielokrotnie.
- Jasno formułuj polecenia. Nie mów do dziecka: posprzątaj pokój. Powiedz mu raczej: samochody włóż do zielonego pudełka, a puzzle ułóż na dolnej półce.
- Nie krzycz i nie karz go, stwórz miłą atmosferę. Jeśli dziecku ta czynność będzie kojarzyła się z przyjemnością na pewno szybciej ją wykona.
- Chwal jak najczęściej! Wiadomo nie od dziś, że nie kary, a nagrody powodują zwiększenie entuzjazmu i chęci.
- Nie oczekuj, że dziecko za każdym razem chętnie przerwie zabawę, gdy je o to poprosisz i rzuci się do sprzątania. Bądź pomocna, pomóż mu, ale nie rób tego za niego!
- Bądź elastyczna. Jeśli dziecko postanowi pozamieniać pudełka na zabawki miejscami, a książki ułożyć od najmniejszej do największej – pozwól mu na to. To w końcu jego pokój, niech również poczuje, że ma prawo decydować.
- Najważniejsze na koniec! Pamiętaj, że twoje nauki nic nie dadzą, jeśli sama nie będziesz utrzymywać porządku wokół siebie! Spójrz na siebie krytycznym okiem, rozejrzyj się po swoim pokoju, półce z kosmetykami w łazience. I co widzisz? No, to posprzątaj szybciutko zanim dziecko wróci ze szkoły:)