Ładny wygląd stołu to nie wszystko, żeby twoi goście wyszli zadowoleni. Piękny obrus, cudowne serwetki nie zastąpią dobrego, odpowiedni podanego, jedzenia. Dowiedz się, jak i czym dekorować potrawy, by zachwycały i nie straciły smaku!
Estetyka
Salaterki i półmiski nie powinny być za bardzo napełnione, gdyż jest to mało estetyczne i zaniża wygląd potrawy. Wszystkie potrawy powinny być starannie ułożone i przyozdobione delikatnymi dekoracjami, które możesz przygotować z owoców, warzyw. Do dekoracji możesz także używać jajka ugotowane na twardo oraz majonez. Tak naprawdę to wszystko zależy od twoich umiejętności i wyobraźni gospodyni.
Dekorując potrawy warto jednak pamiętać o pewnych zasadach dekoracji potraw
- zimne mięsa białe dekoruj owocami i zieloną sałatą,
- mięsa ciemne – marynatami lub ogórkiem,
- galarety rybne – cytryną, surowymi warzywami zielonymi, warzywami gotowanymi, jajkiem,
- natomiast galarety mięsne – cytryną, marynatami, jajkiem, surowymi warzywami zielonymi.
Dekoracje
Kanapki – podawaj na tacy, na której jest położna biała serwetka. Kanapki układaj rzędami zgodnie z dobranymi barwami. Dodatkowym elementem dekoracyjnym może być pomidor, liście sałaty, papryka.
Koreczki – podawaj na szklanych tacach lub płaskich półmiskach, na liściach sałaty. Koreczki możesz powtykać w główkę kapusty, albo w duże jabłka.
Galaretki z drobiu i ryby – te potrawy dekoruj przed ostudzeniem. Warto wyraźnie zaznaczyć porcje w celu ułatwienia gościom nakładania.
Potrawy z mięsa, ryby i drobiu na gorąco – podawaj się półmiskach, odrobinę polane sosem. Większą ilość sosu podawaj w sosjerkach.
Pieczone mięso na zimno – podawaj pokrojone w poprzek włókien w cienkie płaty, na okrągłych lub owalnych płaskich półmiskach. Kawałki mięsa powinny być oparte jeden o drugi. Półmiski dekoruj na brzegach lub pośrodku.
Zapiekane potrawy – podawaj w naczyniu, w którym były zapiekane.
Warzywa z wody – możesz częściowo ułożyć na półmiskach przy mięsie, albo na osobnych głębszych półmiskach.
Kompoty – podawaj w kompotierkach zaopatrzonych w łyżkę do nalewania.
Desery – podawaj po usunięciu ze stołu naczyń i potraw z obiadu.
Jeżeli deserem są surowe owoce – to podaj do nich talerzyki i małe noże to twardych owoców, natomiast do owoców, miękkich soczystych podaj widelczyki.
Lody i galaretki podaj w naczyniach wieloporcjowych, a do jedzenia podaj płaskie talerzyki i łyżeczki.
Ciasta z masą nakładaj za pomocą specjalnej łopatki, a do jedzenia podaj talerzyki i widelczyki.
Źródło: „Gospodarstwo domowe” Kazimiera Pyszkowska