Strona głównaDomJak podłączyć czujnik ruchu do lampy pokojowej?

  Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy pokojowej?

  Czujniki ruchu, które automatycznie zapalają światło gdy wykryją naszą obecność, są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Decyduje się na nie coraz więcej osób, ponieważ pomagają zautomatyzować działanie światła w naszym domu, a co więcej oszczędzają nam błądzenia w ciemnościach w poszukiwaniu włącznika światła.

  Rodzaje czujników ruchu

  Na rynku możemy spotkać czujniki ruchu oparte na mikrofalach, a także czujniki PIR, które w swym działaniu wykorzystują podczerwień. W przypadku czujników pierwszego rodzaju, mamy do czynienia z emisją i odbiorem fal elektromagnetycznych. Światło zostanie zapalone w momencie gdy czujnik wykryje zmianę we wcześniej zaprogramowanym schemacie, czyli w momencie gdy w jego zasięgu pojawi się nowy przedmiot lub osoba.  Z kolei czujniki PIR wykrywają jakąkolwiek zmianę temperatur w swoim otoczeniu i na tej podstawie uruchamiają światło.

  Oprócz tego poszczególne modele różnią się od siebie czułością. Najbardziej czułe z nich potrafią wykryć naszą obecność nawet przez zamknięte drzwi lub cienkie ściany.

  Lampy do salonu

  Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy pokojowej?

  Cały proces nie jest skomplikowany i jeśli tylko postępujemy według zaleceń producenta, możemy się z nim uporać w kilka chwil. Jedną z najważniejszych kwestii, o której należy pamiętać, jeszcze przed przystąpieniem do pracy, jest odłączenie lampy od sieci zasilającej. Jest to niezwykle istotne i warunkuje nasze bezpieczeństwo w czasie całej operacji.

  Kolejnym etapem jest przymocowanie obudowy czujnika do lampy pokojowej w taki sposób w jaki zaleca to producent na załączonym rysunku technicznym lub w instrukcji obsługi. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że czujnik jest trwale i stabilnie przymocowany oraz nie ulegnie przesunięciu lub odpadnięciu w trakcie jego używania.

  Ostatnim krokiem jest podłączenie czujnika do lampy zgodnie z oznaczeniami przewodów. Ważne jest aby wszystkie przewody podłączyć dokładnie w taki sposób w jaki zostało to przedstawione na schemacie. Tylko w takim przypadku będziemy mieli pewność, że czujnik zadziała i będzie dobrze spełniał swoje zadanie.

  Jeśli czujnik nie reaguje na nasz ruch, a wszystkie przewody są połączone w prawidłowy sposób, możemy dodatkowo wyregulować działanie czujnika za pomocą dostępnych potencjometrów. Warto także sprawdzić, czy czujka nie jest w żaden sposób zasłonięta lub blokowana.

  Podsumowując

  Producenci bardzo dbają o to, aby podłączanie czujników ruchu było jak najprostsze i najszybsze. Zwykle do każdego urządzenia dołączana jest instrukcja lub schemat, na którym w możliwie dokładny i przystępny sposób, jest przedstawiona cała procedura. Kierując się tymi wskazówkami cała instalacja trwa bardzo krótko. W trakcie jej trwania zawsze pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie i nie zapominajmy o wcześniejszym odłączeniu od zasilania lampy, do której będziemy podłączać czujnik ruchu.

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,860ObserwującyObserwuj