Czujniki ruchu, które automatycznie zapalają światło gdy wykryją naszą obecność, są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Decyduje się na nie coraz więcej osób, ponieważ pomagają zautomatyzować działanie światła w naszym domu, a co więcej oszczędzają nam błądzenia w ciemnościach w poszukiwaniu włącznika światła.
Rodzaje czujników ruchu
Na rynku możemy spotkać czujniki ruchu oparte na mikrofalach, a także czujniki PIR, które w swym działaniu wykorzystują podczerwień. W przypadku czujników pierwszego rodzaju, mamy do czynienia z emisją i odbiorem fal elektromagnetycznych. Światło zostanie zapalone w momencie gdy czujnik wykryje zmianę we wcześniej zaprogramowanym schemacie, czyli w momencie gdy w jego zasięgu pojawi się nowy przedmiot lub osoba. Z kolei czujniki PIR wykrywają jakąkolwiek zmianę temperatur w swoim otoczeniu i na tej podstawie uruchamiają światło.
Oprócz tego poszczególne modele różnią się od siebie czułością. Najbardziej czułe z nich potrafią wykryć naszą obecność nawet przez zamknięte drzwi lub cienkie ściany.
Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy pokojowej?
Cały proces nie jest skomplikowany i jeśli tylko postępujemy według zaleceń producenta, możemy się z nim uporać w kilka chwil. Jedną z najważniejszych kwestii, o której należy pamiętać, jeszcze przed przystąpieniem do pracy, jest odłączenie lampy od sieci zasilającej. Jest to niezwykle istotne i warunkuje nasze bezpieczeństwo w czasie całej operacji.
Kolejnym etapem jest przymocowanie obudowy czujnika do lampy pokojowej w taki sposób w jaki zaleca to producent na załączonym rysunku technicznym lub w instrukcji obsługi. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że czujnik jest trwale i stabilnie przymocowany oraz nie ulegnie przesunięciu lub odpadnięciu w trakcie jego używania.
Ostatnim krokiem jest podłączenie czujnika do lampy zgodnie z oznaczeniami przewodów. Ważne jest aby wszystkie przewody podłączyć dokładnie w taki sposób w jaki zostało to przedstawione na schemacie. Tylko w takim przypadku będziemy mieli pewność, że czujnik zadziała i będzie dobrze spełniał swoje zadanie.
Jeśli czujnik nie reaguje na nasz ruch, a wszystkie przewody są połączone w prawidłowy sposób, możemy dodatkowo wyregulować działanie czujnika za pomocą dostępnych potencjometrów. Warto także sprawdzić, czy czujka nie jest w żaden sposób zasłonięta lub blokowana.
Podsumowując
Producenci bardzo dbają o to, aby podłączanie czujników ruchu było jak najprostsze i najszybsze. Zwykle do każdego urządzenia dołączana jest instrukcja lub schemat, na którym w możliwie dokładny i przystępny sposób, jest przedstawiona cała procedura. Kierując się tymi wskazówkami cała instalacja trwa bardzo krótko. W trakcie jej trwania zawsze pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie i nie zapominajmy o wcześniejszym odłączeniu od zasilania lampy, do której będziemy podłączać czujnik ruchu.